Bessenyei Gedő István (középen), a szatmári Harag György Társulat igazgatója vette át a legjobb előadásnak járó UNITER-díjat
Fotó: UNITER/Facebook
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével – a legjobb előadásnak és a legjobb rendezésnek járó díjjal – tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című, Albu István rendezte előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója a Krónika megkeresésére értékelte az elismerést, kifejtve, óriási jelentőségű, hogy a szatmári színház, amely eddig még sose kapott UNITER-t, most azonnal a két legrangosabb díjjal büszkélkedhet. Azt is elmondta, Nagy Csongor Zsolté is az elismerés, hiszen értelemszerű: a produkció egy igazán megfelelő, zseniális III. Richárd-alakítás nélkül nem ért volna célba.
2025. május 27., 19:332025. május 27., 19:33
Óriási jelentőségű a szatmárnémeti Harag György Társulat számára, hogy III. Richárd című előadásuk a két legrangosabb kategóriában elnyerte a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) díjait hétfőn este – nyilatkozta a Krónika megkeresésére Bessenyei Gedő István, a társulat igazgatója. Az előadást három fontos kategóriában jelölték UNITER-elismerésre, ebből kettőt megkapott a Craiován szervezett gálán: Albu Istváné a legjobb rendezésnek, a társulaté pedig a legjobb előadásnak járó díj. Nagy Csongor Zsoltot, az előadás főszereplőjét a legjobb férfi főszereplő kategóriában jelölték a díjra.
Nagy Csongor Zsolt, a III. Richárd című előadás főszereplője
Fotó: Harag György Társulat
„Természetesen azért is óriási dolog, mert az egész országból versenyeztek produkciók, alkotók, és a legfontosabb díjak a szatmári színházhoz kerültek. Ez nagyon erős visszajelzés egyfelől a rendezőnek, de másfelől a csapatnak is,
Tegnap a gálán a társulatnak köszöntem meg ezt a teljesítményt, ami egy nagyon hosszú építkezési folyamat eredménye” – értékelt Bessenyei Gedő István, hozzátéve, ő immár közel 12 éve vezeti a szatmári társulatot. Úgy fogalmazott, egyszersmind köszöni a teljesítményt színházuk közönségének is, hiszen a nézők adnak értelmet a társulat munkájának.
A Harag György Társulat és közönségének kapcsolata szeretetkapcsolat – talán eltűnt már lassan a többi erdélyi városból, de Szatmáron még létező a jelenség, hogy az emberek messziről felismerik a színészeket az utcán, nemcsak a magyarok, de a románok is.
„A gálán is elmondtam, hogy a díjak nagyon fontos jelzések olyan értelemben is, hogy
A román szakmát dicséri, hogy »meglát« előadásokat úgymond a periférián is, hiszen Szatmár szó szerint is az ország periférikus pontján található, jó messzire Bukaresttől. A gálán odajött hozzám az egyik zsűritag, és elmondta: nagyon meghatódott, hogy ezt kijelentettem a színpadon” – magyarázta az igazgató.
Albu István, a III. Richárd című előadás rendezője (középen)
Fotó: UNITER/Facebook
Hozzátette, tulajdonképpen
– ami mindössze 3 órás utazást jelentene, míg a bukaresti szakmabeliek 10-12 órás utat tettek meg, hogy lássák ezt az előadást. „Rengeteg munka, rengeteg akarás van ezek mögött az elismerések mögött és ez nem csak egyetlen előadás eredménye, hanem a megelőző összes többié is – a színházat mint jó műhelyt csak tégláról téglára lehet építeni” – fejtette ki a társulatigazgató. Bessenyei Gedő István arra is kitért, sajnálja, hogy a harmadik jelölést nem sikerült díjra váltani, ugyanis Nagy Csongor Zsolt alakítása mindenképpen megérdemelte volna.
„Az UNITER így, ebben a formában is a Nagy Csongor Zsolt kitüntetése legalább annyira, mint az egész csapaté. Hiszen értelemszerű: a III. Richárd című produkció egy igazán megfelelő, zseniális III. Richárd-alakítás nélkül sehol sem lenne, nem kapott volna sem legjobb előadásért, sem legjobb rendezésért járó díjat, sőt, műsorra sem lehet tűzni a megfelelő főszereplő alakítása nélkül” – emelte ki a társulatigazgató.
A Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) díjait Craiován adták át
Fotó: UNITER/Facebook
Mint mondta, ezek a visszajelzések hatalmas ösztönzést jelentenek a szatmári társulat számára a továbbiakban is.
Ez a gondolat igaz magára a színházi szakmára vonatkozóan is. Hiszen ha értékelik a munkánkat, akkor az visszajelzést jelent, hogy nem hiába dolgozunk azért, hogy fejlődjön a társulat” – fejtette ki Bessenyei Gedő István.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!