A Korond-patak a parajdi sóbányába ömlik
Fotó: Haáz Vince
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
2025. május 28., 20:062025. május 28., 20:06
2025. május 28., 20:092025. május 28., 20:09
Petres Sándor a sajtónak elmondta, hogy a szakemberek szerint rövid és középtávon nem a bányát nem fenyegeti a beomlás veszélye.
– jelentette ki az Agerpres szerint. Hozzátette, hogy a sóbányába beömlő víz mennyisége kissé csökkent, de a térségben továbbra is csapadékos az időjárás, és addig nem lehet lépni, amíg a Korond-patak vízhozama nem normalizálódik.
Petres Sándor beszámolt arról, hogy szerdai ülésén a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság több intézkedést is elfogadott, amelyeket továbbítottak az országos vészhelyzeti bizottságnak. Ugyanakkor azt üzente a parajdiaknak, hogy a hatóságok nem hagyják magukra őket.
Közlése szerint a Salrom vállalat biztosította a Hargita megyei hatóságokat arról, hogy mindenáron folytatni kívánja a turisztikai tevékenységet és a sókitermelést a bányában. „Mi, a helyi, megyei és országos intézmények mindent megteszünk, hogy ezt a szándékot megvalósítsuk” – tette hozzá.
Hargita megyében csütörtökig heves esőzésekre figyelmeztető másodfokú riasztás van érvényben, addig az előrejelzések szerint a lehulló csapadék mennyisége elérheti a négyzetméterenkénti 60 litert a térségben. Emellett harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el csütörtökig a Tatroson, az Olton, a Homoródon és a Küküllőn.
– számolt be szerdán Hargita Megye Tanácsának sajtóirodája.
Bíró Barna-Botond tanácselnök szerint az országos vészhelyzeti bizottság várhatóan a szerdai ülésén gyorssegélyt utal ki a bányászok és családjaik, valamint a turisztikai ágazat helyi szereplői számára.
„A parajdi sóbánya bezárása egy súlyos, előre nem látható és katasztrófa jellegű helyzet következménye, amely komoly gazdasági és társadalmi hatással van a közösségre. Ilyen időkben fontos, hogy az állam a turizmusban dolgozó vállalkozók, a bányászok és azok családjai mellett álljon” – idézte a sajtóiroda közleménye a politikust.
A megyei tanács elnöke megköszönte Tánczos Barna pénzügyminiszter segítségét, akivel hosszasan egyeztetett a keddi nap folyamán. „Vállaljuk, hogy minden lehetséges eszközzel harcolunk, ahol hatáskörünk megengedi – akár közvetlen beavatkozással, akár olyan partnerek bevonásával, akik jó szándékkal és szolidaritással viszonyulnak a helyzethez. A parajdi közösségnek konkrét intézkedésekre és szolidaritásra van szüksége. Elvárjuk, hogy a központi hatóságok gyors és hatékony választ adjanak, hogy mérsékelni lehessen e válság következményeit” – tette hozzá a megyeelnök.
A Hargita megyei vészhelyzeti bizottság szerdán elfogadott határozata szerint sürgősen elkezdik a Korond-patak vizének beszivárgását hosszú távú megszüntető munkálatokat; forrásokat biztosítanak egy tározó létesítésére a Korond-patak folyásán; haladéktalanul elkezdik a Korond-patak elterelésének kivitelezéséhez szükséges munkálatokat; a Salrom vállalat szakemberei stabilitási vizsgálatokat végeznek, illetve haladéktalanul műszaki megoldásokat keresnek a földalatti vizek kezelésére és elvezetésére a bánya biztonságos újraindítása érdekében.
A magyar kormány támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a parajdi sóbányába beömlő víz miatt kialakult drámai helyzet érintettjeit.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Most, a bányakatasztrófa árnyékában mérettetik meg a sóvidéki turizmus rezilienciája, tehát rugalmas ellenálló képessége – fejtette ki a Krónika megkeresésére dr. Horváth Alpár egyetemi oktató.
Tűzoltók, rendőrök, csendőrök, katonák és önkéntesek küzdenek továbbra is az áradás következményeivel, erősítik és magasítják a gátakat, töltéseket, szivattyúzzák a vizet a gazdaságokból – közölte a Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Tönkrementek a mélyben levő sókészletek a parajdi sóbányában, de az Országos Sóipari Vállalat (Salrom) szerint mindent elkövetnek, hogy újraindítsák a sókitermelést és a turisztikai tevékenységet egyaránt.
Többéves pereskedés után elkezdődhet az építkezés az egykori Minerva részvénytársaság Brassai utcai telkén, ahol erdélyi jelentőségű, többfunkciós művelődési és tudományos központot hoznának létre. A terveket sajtótájékoztatón ismertették.
Hat diák rosszul lett az aradi sportiskolában csütörtök délben. A katasztrófavédelmi felügyelőség vegyianyag-vizsgáló szakértői és a közegészségügyi igazgatóság is helyszíni vizsgálatot indított, hogy kiderítsék, mi okozta a csoportos rosszullétet.
Elöntötte a bezúduló víz a parajdi sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek megmentésében még bíztak Parajdon – nyilatkozta csütörtökön a székelyföldi település polgármestere.
Az elmúlt napok heves esőzései nyomán még mindig óriási gondokat okoznak az árvizek Kovászna megyében, sokak voltak kénytelenek elhagyni otthonaikat, és van, ahol még mindig kritikus a helyzet.
Két kisebb földrengés történt negyven perc leforgása alatt csütörtökre virradóra Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Négynapos magánlátogatást tesz a Székelyföldön Sulyok Tamás köztársasági elnök – közölte az Agerpres román hírügynökség a budapesti Köztársasági Elnöki Hivatalra hivatkozva. Az államfő részt vesz a pünkösdi búcsún is Csíksomlyón.
Elfogtak két holland kábítószer-kereskedőt a rendőrök a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Arad megyei szakaszán. A két férfit őrizetbe vették, a náluk lévő több mint öt kilogramm kábítószert lefoglalták.
szóljon hozzá!