Karácsony János festőművész halálának 40. évfordulója alkalmából rendhagyó kiállítást tekinthetnek meg az érdeklődők a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban.
2015. január 13., 19:312015. január 13., 19:31
Az intézmény munkaközössége köszönetet mond mindazoknak, akik képekkel vagy információkkal segítették a kiállítás létrehozását, felhívják azonban a figyelmet arra, hogy Karácsony János életművének feldolgozása a tárlat megnyitásával nem ért véget.
Továbbra is arra kérnek minden múzeumbarátot, hogy amennyiben tudomásuk van Karácsony János életével kapcsolatos információkról, esetleg magántulajdonban lévő Karácsony-festményekről, jelentkezzenek személyesen a múzeumban vagy a 0266-365229-es telefonszámon, esetleg a muzeum@tmmuzeum.ro e-mail címen.
A gyergyószentmiklósi Karácsony János festményeiből, személyes tárgyaiból létrehozott tárlat egyik fő célja, hogy közelebb hozzák a festőművész személyiségét a Gyergyói-medence lakosságához alkotásain keresztül, ezáltal is lehetővé téve a munkássága előtti méltó tisztelgést.
Minden korosztály számára élvezhető modern kiállításról van szó. A labirintushoz hasonló folyosórendszerek és a tárlat audiovizuális elemei izgalmas és modern formában ismertetik az életművet és a művész életét. A néhai Karácsony János (1899–1974) jó kapcsolatot ápolt a városi múzeummal, és szoros barátságban állt Tarisznyás Mártonnal. Ezen barátság révén került öröksége a múzeum tulajdonába. A tárlat anyaga a szakemberek szerint igazolja, hogy Karácsony János nagy alkotószenvedéllyel rendelkezett, egyedi volt a stílusa, bár a nagybányai művésztelep szellemisége végig jelen volt műveiben.
A Gyergyó festőkrónikásának is nevezhető Karácsony János több alkotásán feltűnik a város. Utcaképeken, életképekben és portrékon elevenedik meg a település múltja, emellett „forgácsai”, visszaemlékezései szintén az egykori Gyergyóról mesélnek. A kiállításon nemcsak a képek nyújtanak élményt, a modern technika bevonásával igazi szórakoztató-ismeretterjesztő élménnyel gazdagodhat a látogató.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
szóljon hozzá!