László Csaba (balra) női karakter megformálásáért kapott UNITER-díjat
Fotó: Nemzetiszínház.ro/Bereczky Sándor
Alkotótársainak, valamint a marosvásárhelyi közönségnek is köszönhető a frissen kapott UNITER-díj – mondta el a Krónika megkeresésére László Csaba, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat színésze, aki a Radu Afrim rendezte Grand Hotel Retromadárban megformált szerepéért (Szilveszter Zita) vehette át hétfő este az elismerést a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjátadó gáláján Besztercén.
2022. július 05., 12:442022. július 05., 12:44
László Csaba a Krónikának elmondta, álszerénység lenne mindig ezt hangsúlyozni, de valóban úgy van, hogy az effajta díj az alkotócsapatnak szól. „Úgy gondolom, tanítani kell magunkat arra, hogy tudatában legyünk: együtt csináljuk, hiszen az ember egyedül nem tud színházat csinálni. Ez a díj visszajelzés arra vonatkozóan, hogy az ember jó helyen van, és talán jó, amit csinál. Fontos, hogy értékeljék a munkánkat” – mondta az udvarhelyszéki Városfalván született színművész, aki immár 21 éve van a pályán, mindvégig a Tompa Miklós Társulat tagjaként dolgozott.
Több erdélyi magyar színház előadása és színművésze is szerepelt a Romániai Színházi Szövetség (UNITER) idei jelöltjei között, a hétfő esti ünnepélyes gálán többen közölük díjra is váltották jelölésüket.
„Nagyon hajlamos vagyok a kételkedésre, sok mindent meg szoktam kérdőjelezni, és ezt oldanom kéne magamban” – vallotta be László Csaba. Mint mondta, a gálán a díjat felajánlotta a vásárhelyi közönségnek is, az övék is ez az elismerés. Kérdésünkre beszélt a Szilveszter Zita nevű női karakter megformálásáról is. Mint kifejtette, a karakter a szeretetet és az elfogadást keresi az életben.
Fotó: Nemzetiszínház.ro/Bereczky Sándor
„Az UNITER-gálán az is fontos visszajelzés volt számomra, hogy az egyik zsűritag azt mondta, szemtől szemben akar látni, megérinteni, mert nem tudja elhinni, hogy a női szerepet egy férfi játszotta. A szerep megformálása során simán, egyértelműen működött minden az első perctől” – mondta a díjazott. Arra is kitért, hogy nagyon hálás a rendezőnek, Radu Afrimnak, aki ráérzett arra, hogy ő milyen karaktert tudna jól megformálni.
– mondta László Csaba.
Fotó: Tompa Miklós Társulat
A 2021 januárjában bemutatott Grand Hotel Retromadár című előadás ismertetőjében az olvasható, a történet 2020-ban játszódik. Mioara, aki a 70-es években a Retromadár blokknak csapódik és forró aszfaltra zuhan című, korábbi Afrim-előadás tömbházában lakott, időközben felnőtt, írónő vált belőle és Belgiumban él.
Fotó: Tompa Miklós Társulat/Facebook
A tömbházból mára hotel lett, a neve Grand Hotel Retromadár, tulajdonosai egy bizarr pár, Aladár, az egykori virágárus és romantikus felesége, Zita. A hotelt a rendszerváltás utáni társadalom különböző rétegeit képviselő karakterek népesítik be: a rendőr, a pszichológus, a zenész, az énekes, a takarítónő mellett megjelennek a perifériára szorult alakok is. Az előadás általuk jeleníti meg napjaink világát, annak dilemmáit és problémáit, és egyben a művészet szerepére is reflektál. A korábbi előadáshoz hasonlóan a produkcióban ezúttal is ötvöződik a színpadi költészet, a humor és a társadalomkritika.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
szóljon hozzá!