László Csaba (balra) női karakter megformálásáért kapott UNITER-díjat
Fotó: Nemzetiszínház.ro/Bereczky Sándor
Alkotótársainak, valamint a marosvásárhelyi közönségnek is köszönhető a frissen kapott UNITER-díj – mondta el a Krónika megkeresésére László Csaba, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat színésze, aki a Radu Afrim rendezte Grand Hotel Retromadárban megformált szerepéért (Szilveszter Zita) vehette át hétfő este az elismerést a Román Színházi Szövetség (UNITER) díjátadó gáláján Besztercén.
2022. július 05., 12:442022. július 05., 12:44
László Csaba a Krónikának elmondta, álszerénység lenne mindig ezt hangsúlyozni, de valóban úgy van, hogy az effajta díj az alkotócsapatnak szól. „Úgy gondolom, tanítani kell magunkat arra, hogy tudatában legyünk: együtt csináljuk, hiszen az ember egyedül nem tud színházat csinálni. Ez a díj visszajelzés arra vonatkozóan, hogy az ember jó helyen van, és talán jó, amit csinál. Fontos, hogy értékeljék a munkánkat” – mondta az udvarhelyszéki Városfalván született színművész, aki immár 21 éve van a pályán, mindvégig a Tompa Miklós Társulat tagjaként dolgozott.
Több erdélyi magyar színház előadása és színművésze is szerepelt a Romániai Színházi Szövetség (UNITER) idei jelöltjei között, a hétfő esti ünnepélyes gálán többen közölük díjra is váltották jelölésüket.
„Nagyon hajlamos vagyok a kételkedésre, sok mindent meg szoktam kérdőjelezni, és ezt oldanom kéne magamban” – vallotta be László Csaba. Mint mondta, a gálán a díjat felajánlotta a vásárhelyi közönségnek is, az övék is ez az elismerés. Kérdésünkre beszélt a Szilveszter Zita nevű női karakter megformálásáról is. Mint kifejtette, a karakter a szeretetet és az elfogadást keresi az életben.
Fotó: Nemzetiszínház.ro/Bereczky Sándor
„Az UNITER-gálán az is fontos visszajelzés volt számomra, hogy az egyik zsűritag azt mondta, szemtől szemben akar látni, megérinteni, mert nem tudja elhinni, hogy a női szerepet egy férfi játszotta. A szerep megformálása során simán, egyértelműen működött minden az első perctől” – mondta a díjazott. Arra is kitért, hogy nagyon hálás a rendezőnek, Radu Afrimnak, aki ráérzett arra, hogy ő milyen karaktert tudna jól megformálni.
– mondta László Csaba.
Fotó: Tompa Miklós Társulat
A 2021 januárjában bemutatott Grand Hotel Retromadár című előadás ismertetőjében az olvasható, a történet 2020-ban játszódik. Mioara, aki a 70-es években a Retromadár blokknak csapódik és forró aszfaltra zuhan című, korábbi Afrim-előadás tömbházában lakott, időközben felnőtt, írónő vált belőle és Belgiumban él.
Fotó: Tompa Miklós Társulat/Facebook
A tömbházból mára hotel lett, a neve Grand Hotel Retromadár, tulajdonosai egy bizarr pár, Aladár, az egykori virágárus és romantikus felesége, Zita. A hotelt a rendszerváltás utáni társadalom különböző rétegeit képviselő karakterek népesítik be: a rendőr, a pszichológus, a zenész, az énekes, a takarítónő mellett megjelennek a perifériára szorult alakok is. Az előadás általuk jeleníti meg napjaink világát, annak dilemmáit és problémáit, és egyben a művészet szerepére is reflektál. A korábbi előadáshoz hasonlóan a produkcióban ezúttal is ötvöződik a színpadi költészet, a humor és a társadalomkritika.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!