2009. január 15., 10:012009. január 15., 10:01
„Januártól hétvégeken, szombat éjszakánként már hallhatók azok a régi vagy újabb rádiójátékok, amelyeknek korlátlan ismétlési jogát az MR megvette. Az a terv, hogy ezek a hangjátékok megjelenjenek az interneten” – mondta el az MTI-nek Solténszky Tibor, az MR1 Kossuth Rádió Művészeti Produkciós Szerkesztőségének vezetője.
A világ első hangjátéka a Comedy of Danger, amelyet 85 évvel ezelőtt, 1924. január 15-én közvetítettek, Richard Hughes (1900–1976) angol író munkája, és a BBC brit közszolgálati rádió felkérésére született (magyar változata 1974-ben készült Veszély címmel).
„Magyarországon Somogyvári Gyula műve az első úgynevezett mikrofonra írt rádiójáték, melyet 1927 májusában sugárzott a rádió, a címe Hazatérés volt. A műfaj történetét nem nagyon dolgozták föl könyvekben, de a 70-es években még tanították a középiskolákban a filmesztétika keretében. Cserés Miklós doktor a rádiózás esztétikájával foglalkozott inkább népszerű és a szakmának szóló könyveiben” – jegyezte meg a szerkesztőség vezetője.
Solténszky Tibor kifejtette, hogy a magyar rádiójáték fénykora egybeesik a sztereó rádiózás elterjedésével. A hangjáték az 1970-es években különleges „moziélménnyé” tudott válni ezzel a technikával. Írói életműveket lehetett építeni a műfaj népszerűségére alapozva; Szakonyi Károly és Mándy Iván (1918–1995) munkássága is példa erre. Az 1990-es évek elejétől, közepétől változott meg a rádiózás: megjelentek a kereskedelmi rádiók – sok könnyűzenét sugározva –, és ezzel rengeteg hallgatót „elszippantottak” a közszolgálati rádiótól, nemcsak Magyarországon, hanem az egész kontinensen is. „Az MR1 Kossuth Rádió műsorán naponta van felolvasás vagy rádiójáték, s a hallgatottság – a fölmérések szerint – fél és másfél százalék körül mozog, ez több tízezres hallgatótábort jelent. Az emberek ma is szeretik a hangjátékot, és az a vágyuk, hogy mindig azonos időben hangozzék el” – egészítette ki az elmondottakat Solténszky Tibor.
A klasszikus irodalmi művek feldolgozása mellett az MR szerkesztősége intenzíven dolgozik kortárs szerzők munkáin, most például Borbély Szilárd, Garaczi László, Erdős Virág, Vinnai András – aki az MR felfedezettje –, Mikó Csaba, Kovács András Ferenc erdélyi író, Parti Nagy Lajos és Spiró György rádiójátékain.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.