Fotó: Biró István
2008. november 12., 15:152008. november 12., 15:15
Az Európai Színházi Unió 17. Fesztiválja keretében hétfőn átadták a Kolozsvári Állami Magyar Színház több mint egy évtizede épülő, száz férőhelyes stúdióját. Az egymillió-hatszázhúszezer eurós befektetéssel elkészült új játszóhelyet a legmodernebb európai fény- és hangtechnikával szerelték fel, a nézőtér és a játéktér különböző alakzatokba rendezhető, az épület alsó szintjén pedig a kellék- és a díszletraktár kapott helyet. A személyszállító lift segítségével a mozgássérültek is akadálytalanul látogathatják az emeleti stúdiótermet.
„Caragialét parafrazálva: évszázados harcok után, melyek tizenegy évig tartottak, megvalósult a Kolozsvári Állami Magyar Színház ötvenéves álma” – kezdte megnyitóbeszédét Tompa Gábor, az intézmény igazgatója, aki a kortárs magyar és egyetemes drámairodalom alkotásain és kísérleti műveken alapuló repertoárt szán az új játszóhelynek. „A stúdió rendeltetése, hogy repertoárjában és művészi eszközeiben is különbözzék mindattól, amit eddig a nagyszínpadon valósítottunk meg” – mondta az igazgató-rendező.
Színház- és filmtörténeti érdekesség, hogy egy évszázaddal ezelőtt a mai korszerű stúdió helyén, a Szamos-parton Janovics Jenő színész, rendező filmstúdiója állt, amelyben az Alexander Korda és Michael Curtiz néven Hollywoodban világhírűvé vált Korda Sándor és Kertész Mihály is forgatott. Később évekig raktárként működött az épület, ahonnan csigaszerkezeteken kötelekkel vonszolták át a díszletelemeket a színházba.
A színház szeptemberi sajtótájékoztatóján Tompa Gábor arról számolt be, hogy a stúdió elnevezésekor két kiemelkedő színházi alkotó neve került szóba: Janovics Jenőé és Harag Györgyé, utóbbit azonban elvetették, mert egy itthoni magyar társulat – a szatmárnémeti – már viseli a rendező nevét, és a stúdióterem a magyar filmgyártás úttörőjeként is ismert Janovics Jenő egykori kolozsvári színházigazgatónak állít majd emléket. A hétfői avatóünnepségen derült ki, hogy a Janovics filmstúdiója helyén álló új épület mégsem veszi fel az alkotó nevét. „Kolozsváron, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Színháztudomány és Televízió Karán már van egy Janovicsról elnevezett terem, és részben ez módosította az elképzeléseinket.
Ugyanakkor úgy vélem, hogy a stúdió nevének is tükröznie kell a rendeltetését: itt most nem a múltba, hanem a jövőbe fogunk nézni” – ismertette a színház döntését az igazgató. Az új stúdióban a portugál Teatro da Rainha előadását láthatta először a közönség: a német Herbert Achternbusch kétszereplős Ella című darabját Fernando Mora Ramos állította színre, egyik szerepet maga a rendező alakította.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.