2010. február 16., 09:172010. február 16., 09:17
Az előző részekben olyan művészekre tekintett vissza a műsor, mint Salamon Béla, Alfonzó, Antal Imre, Kabos László vagy Körmendi János. A mai kiválóságok közül pedig például Bajor Imre, Haumann Péter, Koltai Róbert és Bodrogi Gyula tették önfeledtté a kikapcsolódásra vágyók estéit.
A műsor házigazdája, a Jászai Mari-, Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művész maga is sokoldalú egyéniség, aki számos sikeres alakítást nyújtott filmen, színpadon, s akitől nem idegen a kabaré világa sem. A házigazda szerepét legutóbb a Magyar Televízió Tiszta Kabaré című, több mint 40 epizódból álló sorozatában vállalta magára.
Baló György közéleti vitaműsora, a Kassza hetente élőben, 50 percben jelentkezik, csütörtök esténként 21 órakor. „Gazdaságilag és társadalmilag is nehéznek ígérkező, a válságtól függetlenül is feszültségektől szikrázó év elején járunk Magyarországon. Közelegnek a választások. Most különösen nagy az igény a hiteles szóra” – mondja az időzítésről Baló György. Stábjával ezért olyan műsort készít, amelyben közérthetően, érdekesen és vonzóan, szakemberek segítségével adnak helyzetjelentést.
A stáb el szeretné kerülni, hogy a vendégek 50 percig vitatkozzanak arról, mi a helyzet, és ne maradjon idő az alternatívák vázolására. „Már a műsor elején tisztázzuk a helyzetet, ezek után, ennek alapján pedig jön a szaktekintélyek vitája, hogy kiderüljön, milyen utak vezetnek a jövőbe” – fejtette ki Baló György.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.