A történelem a mi történetünk
Fotó: Kocsis B. János
Három új projekt indult a Kastély Erdélyben program keretében, amely az erdélyi kastélyok revitalizációját szolgálja 2015 óta, a nemesi lakok és a helyi közösségek szerves kapcsolatát igyekszik megerősíteni, népszerűsíteni változatos rendezvények, szakértői hálózat és pályázatok révén.
2018. augusztus 13., 14:222018. augusztus 13., 14:22
Szeptember 10–16. között szervezik meg a harmadik Formula interdiszciplináris műhelytábort, ahol ezúttal az irodalmi és történelmi vonatkozásokban gazdag marosvécsi Kemény-kastély hosszú távú fenntarthatóságára és közösségi felhasználására fognak javaslatokat megfogalmazni és kidolgozni a különböző szakterületeken tanuló és dolgozó fiatalok.
A résztvevők a táborban kamatoztatni tudják készségeiket, szerteágazó tudásukat, és megtanulják ötleteiket innovatív és hatékony megoldássá, szolgáltatássá formálni.
A Formula tábor a design thinking tervezésmódszer segítségével kreatív, innovatív megoldások kidolgozását tűzi ki célul. A résztvevők szakértő csoportvezetők irányításával fognak eljutni a probléma megfogalmazásától a tervezésen át egészen a megvalósításig. A Kastély Erdélyben program korábban a gyalui Rákóczi–Bánffy-várkastélyban és az olaszteleki Daniel-kastélyban szervezett Formula tábort.
A második kezdeményezés a History is Our Story (A történelem a mi történetünk) elnevezésű kétéves stratégiai projekt, amelynek elsődleges célja három különleges erdélyi kastély és közösség helyzetének, lehetőségeinek bemutatása egy többszörösen kísérleti módszer segítségével. A három kastély helyzete földrajzilag, történetileg és jövőképének szempontjából is különleges: a Bonyha–Erzsébetváros–Erdőszentgyörgy földrajzi háromszögében három egyedi történet bontakozik ki, a főszereplők pedig az egyes települések meghatározó pontjai, a kastélyok és a helyi közösségben betöltött szerepük.
Azonban a történetek megtalálása, megírása, felvétele és tálalása önmagában is kihívást jelent. A Kastély Erdélyben program arra vállalkozik, hogy Felméri Cecília kolozsvári filmrendező művészi víziójának segítségével megkeresse ezeket a történeteket. Ősztől interdiszciplináris szakértői csapattal elindul az ismerkedési, kutatási folyamat, és mivel a kamera már itt végig pörögni fog, a kutatás is a történet szerves részévé válhat. A talált történetek pedig a rendező kezében dokumentumfilmmé alakulnak, majd egy interaktív weboldalba ágyazva keresik azt a közönséget, amely segít ezeket a történeteket továbbgondolni, továbbépíteni.
Élményalapú tanulást kínálnak ezek a játékok, a gyerekek pedig kis időre maguk is belecsöppenhetnek az adott korok világába. Minden játék három nyelvre – magyar, román, angol – optimalizálva készül el, és 2018 ősze folyamán mutatják be ezeket különböző, kastélyokban szervezett eseményeken.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!