A zsűri indoklása szerint a tévedésből kilenc hónapi szabadságvesztésre ítélt lány történetét feldolgozó film „kiválóan szemlélteti, ahogyan egy közszolgálati intézmény dolgozói hatalmas jogi tévedésbe keverednek”, ugyanakkor a testület szerint az alkotás „hozzájárulhat a romániai igazságszolgáltatás minőségének javításához”.
A televíziós fesztiválon versenyző alkotások közül összesen huszonnégyet jutalmaztak, különböző kategóriákban. A legjobb tévériportnak járó elismerést a balánbányai Renate Roman és Ferencz István érdemelte ki, a Mamă, eu plec (Anyám, én megyek) című alkotással, míg a legjobb dokumentumfilmnek járó díjat a Kolozsvári Televízió munkatársai – Ligia Smarandache és Dan Curean – vehették át az Oameni din România (Emberek Romániából) című filmért. Kolozsvári alkotónak ítélték a legjobb forgatókönyv díját is. Viva Constanţa című filmjében Ambrus Emese a 40 éves Lakatos Tudor életét meséli el, aki a romatelep szürke világából szeretne kitörni. A roma nyelvet és történelmet oktató tanár egy szál gitárral indul a nagyvilágba, hogy Elvis Presley-imitátorként szerezzen hírnevet magának.
A Magyar Televízió szegedi stúdiójának román nyelvű műsorában bemutatott Ikrek című alkotásáért Ştefan Crâsta vehette át a legjobb portréfilmnek járó elismerést. Kovács Jánost, az MTV pécsi stúdiójának munkatársát az etnikai kisebbségekről szóló filmek kategóriájában jutalmazták. „Az alkotó egy kassai lakónegyed cigány közösségéről forgatott filmet. Úgy mutatta be ezt a súlyos szociális nehézségekkel, a társadalomból való kirekesztettséggel küzdő etnikai kisebbséget, hogy az elesettek iránti érzékenységén kívül szakmai hozzáértéséről is meggyőzött” – fogalmazott Ioan Ceauşescu, a fesztivál szervezője. A legjobb külföldi román nyelvű televíziós alkotásért járó díjat Tiberiu Boca, az MTV szegedi stúdiójának munkatársa vette át, ötvenhatos témájú alkotásáért.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.