A zsűri indoklása szerint a tévedésből kilenc hónapi szabadságvesztésre ítélt lány történetét feldolgozó film „kiválóan szemlélteti, ahogyan egy közszolgálati intézmény dolgozói hatalmas jogi tévedésbe keverednek”, ugyanakkor a testület szerint az alkotás „hozzájárulhat a romániai igazságszolgáltatás minőségének javításához”.
A televíziós fesztiválon versenyző alkotások közül összesen huszonnégyet jutalmaztak, különböző kategóriákban. A legjobb tévériportnak járó elismerést a balánbányai Renate Roman és Ferencz István érdemelte ki, a Mamă, eu plec (Anyám, én megyek) című alkotással, míg a legjobb dokumentumfilmnek járó díjat a Kolozsvári Televízió munkatársai – Ligia Smarandache és Dan Curean – vehették át az Oameni din România (Emberek Romániából) című filmért. Kolozsvári alkotónak ítélték a legjobb forgatókönyv díját is. Viva Constanţa című filmjében Ambrus Emese a 40 éves Lakatos Tudor életét meséli el, aki a romatelep szürke világából szeretne kitörni. A roma nyelvet és történelmet oktató tanár egy szál gitárral indul a nagyvilágba, hogy Elvis Presley-imitátorként szerezzen hírnevet magának.
A Magyar Televízió szegedi stúdiójának román nyelvű műsorában bemutatott Ikrek című alkotásáért Ştefan Crâsta vehette át a legjobb portréfilmnek járó elismerést. Kovács Jánost, az MTV pécsi stúdiójának munkatársát az etnikai kisebbségekről szóló filmek kategóriájában jutalmazták. „Az alkotó egy kassai lakónegyed cigány közösségéről forgatott filmet. Úgy mutatta be ezt a súlyos szociális nehézségekkel, a társadalomból való kirekesztettséggel küzdő etnikai kisebbséget, hogy az elesettek iránti érzékenységén kívül szakmai hozzáértéséről is meggyőzött” – fogalmazott Ioan Ceauşescu, a fesztivál szervezője. A legjobb külföldi román nyelvű televíziós alkotásért járó díjat Tiberiu Boca, az MTV szegedi stúdiójának munkatársa vette át, ötvenhatos témájú alkotásáért.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.