2009. január 20., 22:412009. január 20., 22:41
A nagyváradi várban, a Matyi Műhely Bábszínház várgalériájában Fleisz János, a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetségének elnöke köszöntötte az érdeklődőket, majd Biró Rozália alpolgármester kapott szót.
„Sajátos, de szívünkhöz közel álló és szimbolikus helyre jöttünk ünnepelni azt, ami legszentebb számunkra: anyanyelvünket és kultúránkat. Emlékezzünk nagyjainkra, de vegyük észre azokat a művészeket, irodalmárokat is, akik ma közöttünk élnek” – figyelmeztetett Biró Rozália, aki szerint „nem deklarációkra van szükség, hanem akaratra, tiszta szívre és a nemzet szeretetére, ez jelenti közös jövőnket, amiért együtt tudunk dolgozni”.
Szeifert Ferenc a Himnusz történetét idézte fel, és a közös ünneplés fontosságát hangsúlyozta. A két város 2001 óta szervezi közösen a Magyar Kultúra Napjáoz kötődő rendezvényeket, az önkormányzati és a civil szféra együttműködésével. A 250 évvel ezelőtt, 1759-ben Érsemjénben született Kazinczy Ferenc példájának és a reformkor eszméinek említése után a polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyarság ma is fontos része Európának.
Dankó János szintetizátorjátéka után Meleg Vilmos színművész szavalta el a Himnuszt, majd Jakobovits Miklós képzőművész méltatta Komiszár János debreceni festőművész munkáit. A debreceni festő – aki már Kolozsváron is bemutatkozott – képeit február 20-áig láthatják a Várgalériában. Jakabovits elsősorban az életteli színeket és a képekből sugárzó emberszeretetet emelte ki, majd Durkó Károly gyulai kulturális tanácsnok a kölcsönös bemutatkozás fontosságát hangsúlyozta, Komiszár János pedig azokat az időket idézte fel, amikor nagyon nehezen lehetett átmenni a határon. Komiszár, aki egyébként nemcsak fest, hanem ír is, három könyvét hozta ajándékba a közönségnek, amelyeket tombolán sorsoltak ki.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.