2009. január 20., 22:412009. január 20., 22:41
A nagyváradi várban, a Matyi Műhely Bábszínház várgalériájában Fleisz János, a Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetségének elnöke köszöntötte az érdeklődőket, majd Biró Rozália alpolgármester kapott szót.
„Sajátos, de szívünkhöz közel álló és szimbolikus helyre jöttünk ünnepelni azt, ami legszentebb számunkra: anyanyelvünket és kultúránkat. Emlékezzünk nagyjainkra, de vegyük észre azokat a művészeket, irodalmárokat is, akik ma közöttünk élnek” – figyelmeztetett Biró Rozália, aki szerint „nem deklarációkra van szükség, hanem akaratra, tiszta szívre és a nemzet szeretetére, ez jelenti közös jövőnket, amiért együtt tudunk dolgozni”.
Szeifert Ferenc a Himnusz történetét idézte fel, és a közös ünneplés fontosságát hangsúlyozta. A két város 2001 óta szervezi közösen a Magyar Kultúra Napjáoz kötődő rendezvényeket, az önkormányzati és a civil szféra együttműködésével. A 250 évvel ezelőtt, 1759-ben Érsemjénben született Kazinczy Ferenc példájának és a reformkor eszméinek említése után a polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyarság ma is fontos része Európának.
Dankó János szintetizátorjátéka után Meleg Vilmos színművész szavalta el a Himnuszt, majd Jakobovits Miklós képzőművész méltatta Komiszár János debreceni festőművész munkáit. A debreceni festő – aki már Kolozsváron is bemutatkozott – képeit február 20-áig láthatják a Várgalériában. Jakabovits elsősorban az életteli színeket és a képekből sugárzó emberszeretetet emelte ki, majd Durkó Károly gyulai kulturális tanácsnok a kölcsönös bemutatkozás fontosságát hangsúlyozta, Komiszár János pedig azokat az időket idézte fel, amikor nagyon nehezen lehetett átmenni a határon. Komiszár, aki egyébként nemcsak fest, hanem ír is, három könyvét hozta ajándékba a közönségnek, amelyeket tombolán sorsoltak ki.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.