Claude Lelouch rendező a színésznők társaságában
Fotó: Cannes-i fesztivál/Facebook
Több mint 50 évvel az Egy férfi és egy nő cannes-i bemutatója után Claude Lelouch rendező az eredeti alkotásban szereplő színészekkel, Jean-Louis Trintignant-nal és Anouk Aimée-vel együtt készítette és mutatta be a legendás alkotás újabb folytatását a 72. cannes-i fesztiválon.
2019. május 19., 23:012019. május 19., 23:01
2019. május 19., 23:062019. május 19., 23:06
Claude Lelouch már 1986-ban leforgatta a film első folytatását Egy férfi és egy nő: 20 évvel később címmel, amelyet szintén Cannes-ban mutattak be versenyen kívül, ugyancsak Jean-Louis Trintignant-nal és Anouk Aimée-vel a főszerepben. A szombat esti díszbemutatón a közönség az 1966-os film világhírű főcímdalát dúdolva fogadta a Les Plus belles années d’une vie (Egy élet legszebb évei) című folytatás alkotógárdáját. A filmet – amelyet hosszú tapssal jutalmazott a közönség – versenyen kívül vetítették a fesztiválon.
„Köszönöm, köszönöm, köszönöm. Nem tudom, hogy mondjak köszönetet. Mindenesetre köszönet, Jean-Louis, köszönet, Anouk. Nektek köszönhető, hogy megtörtént ez a csoda, és óriási szerencsén van, hogy filmre vihettük” – mondta remegő hangon a 81 éves rendező a tapsvihart követően.
Claude Lelouch a 87 éves Anouk Aimée-vel vonult fel a bemutató előtt a fesztiválpalota vörös szőnyegén, a 88 éves, nagyon beteg Jean-Louis Trintignant a lépcső tetején csatlakozott hozzájuk. Trintignant 2012-ben, 14 éves szünet után tért vissza a filmezéshez, ő játszotta el Michael Haneke Szerelem című filmjének főszerepét, amelyet az osztrák rendező kifejezetten neki írt. A színész egy évvel ezelőtt jelentette be, hogy prosztatarákkal küzd és nem kíván többé kamerák elé állni, mert úgy érzi, már nem bírja fizikailag a megterhelést. Lelouch felkérése azonban visszautasíthatatlan volt számára, és mégis belevágott egy utolsó filmbe.
A bemutatóra eljött az 1966-al alkotás két gyerekszínésze, Antoine Sire és Souad Amidou is, akik megjelennek a folytatásban is, valamint a filmben szintén feltűnő Monica Bellucci és Marianne Denicourt színésznők. A folytatást is az észak-franciaországi tengerparton, Deauville-ben forgatták, ahol az 1966-ban felvett, cannes-i Arany Pálmát, valamint két Oscart – a legjobb idegen nyelvű film és a legjobb eredeti forgatókönyv díját – is elnyerő Egy férfi és egy nő készült.
Az egykori film sztárjai ismét a két özvegyet alakítják, akik egykor egymásba szerettek és 53 év után ismét találkoznak. A Jean-Louis Trintignant által alakított volt autóversenyező egy idősek otthonában él, demenciában szenved, de „élete legszebb emlékére” még mindig emlékszik és újra találkozik vele Normandiában. Az alig tíz nap alatt forgatott, nosztalgikus hangvételű film zenéjét most is – az időközben 2018 decemberében elhunyt – Francis Lai komponálta Calogero énekessel együtt.
„Az ilyen jellegű filmek nagyon ritkák a filmtörténetben. Ez az első alkalom, hogy egy rendező ugyanazzal a két színésszel forgatott 53 évvel később” – hangsúlyozta a rendező Cannes-ban.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
szóljon hozzá!