A magyar nyelvterület első kőszínháza a kincses városban az 1865-ös átépítést követően
A magyar nyelvterület első, a kolozsvári Farkas utcában működő kőszínháza avatásának 200. évfordulóját ünneplik péntektől kezdődően tíz napig. Egyed Emese irodalomtörténész, a BBTE bölcsészkarának oktatója, a rendezvény ötletgazdája a Krónikának elmondta, az ünnepléssel azt is jelezhetjük, hogy eleven a kultúra, csak nehéz időkben más formákat kell keresnünk, hogy élhessünk vele.
2021. március 11., 20:452021. március 11., 20:45
2021. március 11., 21:572021. március 11., 21:57
A magyar nyelvterület első kőszínháza volt a kolozsvári Farkas utcai teátrum, avatásának 200. évfordulóját interaktív egyetemi előadásokkal, workshopokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, kisfilmekkel, nemzetközi konferenciával, online színházi és zenei előadásokkal ünneplik március 12–22. között.
Amint arról beszámoltunk, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) több kara és a város számos kulturális intézménye is részt vesz az eseménysorozatban. A színház közös tere – a közös tér színháza elnevezésű rendezvény fő ötletgazdája, Egyed Emese irodalomtörténész, a BBTE bölcsészkarának oktatója megkeresésünkre elmondta, a színház mint művészet és mint a tudományos kutatás tárgya, valamint együttműködési forma jelentős szerepet tölt be az életében. Hozzátette, több mint egy éve megfogalmazódott már benne a gondolat, hogy
Az egyetemről három kar – és ezen belül két doktori iskola – kapcsolódott be intenzíven a szervezésbe, de több tudományos és kulturális intézmény is partnerük lett, például az Erdélyi Múzeum-Egyesület, a Kolozsvári Állami Magyar Opera, a város több színtársulata, a kolozsvári Állami Magyar Színház is.
– mondta Egyed Emese. Mint fogalmazott, az is fontos, hogy értékeljük a magyar kultúrát, amelynek a múltban is sokat köszönhettünk. „Ennek példája a ma már nem látható Farkas utcai színház, amelynek felépülése és kezdeti működése érdekében az Országgyűlés döntései révén az erdélyi adófizetők és önkéntes adakozó magánszemélyek jelentős anyagi áldozatot hoztak”
Egyed Emese
Fotó: Youtube
Mint minden részt vevő kar, a BBTE bölcsészkara is komoly szakmai munkával járul hozzá az ünnephez. Egyik volt diákjuk például bemutatja 2018-ban megvédett szakdolgozatát, amely a Kolozsvári Állami Magyar Színházban nagyon sikeres, A buszmegálló című, Tompa Gábor által rendezett előadásról készült. Két doktoranduszuk előad a konferencián, néhányan pedig rész vesznek egy szűk körben zajló tematikus ünnepi műsorban, amelyen zenével, verssel, prózaolvasással emlékeznek meg az évfordulóról.
A színház közös tere – közös a tér színháza címmel terveznek nagyszabású rendezvényt Kolozsváron: március 12-én lesz a Farkas utcai kőszínház avatójának 200. évfordulója, ez alkalomból a Babeș–Bolyai Tudományegyetem több kara rendhagyó összefogás keretében tudományos-kulturális projektet kez
Egyed Emese azt is elmondta, nagy érdeklődés övezi a rendezvénysorozatot a bölcsészhallgatók körében, akik órarendjük függvényében tudnak részt venni a programokon. Az online eseményekbe a diákság is bekapcsolódhat; azokkal a hallgatókkal együtt fogják figyelemmel követni a vetítéseket, beszélgetéseket, konferencia-előadásokat, akik ebben a félévben Egyed Emese óráit hallgatják, azaz mintegy száz egyetemista.
„Kolozsváron szervezzük az eseményeket, amely most az egyetemi hallgatók hiányát igazán megsínyli. Talán azt jelezhetjük, hogy eleven a kultúra, csak nehéz időkben más formákat kell keresnünk, hogy élhessünk vele. Hiszen a város éppen az intézmények és a személyek, a természeti és épített környezet érdemleges, eleven együttesét jelenti. Az elszigetelődés veszélye ellen most ennyit tudunk tenni” – összegzett a BBTE oktatója.
A megemlékezés gazdag, számos esetben online követhető programkínálatát a rendezvény Facebook-eseménye alatt lehet megtekinteni.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
szóljon hozzá!