2008. november 24., 09:032008. november 24., 09:03
„A Kájoni Consort Régizene-együttest mindig jó volt hallgatni, mindig élményt jelentett velük együtt zenélni és énekelni. Mert igen magas színvonalon művelik ezt a ritkaszép muzsikát. Ne hagyják abba, folytassák” – ezekkel a szavakkal méltatta a fennállásának huszadik évfordulóján az Erdővidék Kultúrájáért Díjjal kitüntetett, főleg reneszánsz és barokk muzsikát játszó-éneklő baróti társulatot Deák Endre, a nagykárolyi Collegium régizene-együttes vezetője.
Az alkalomra zsúfolásig megtelt baróti református templomban olyan szakmabeli együttesek tették patinásabbá a XVI. Erdővidéki Közművelődési Napok záróakkordját, mint a sepsiszentgyörgyi Codex, a nagykárolyi Collegium, az utánpótlást jelentő baróti Gyöngyharmat, illetve az ünnepelt Kájoni Consort régizene-együttesek. De az idei Erdővidéki Közművelődési Napok nem csak az elmúlt négy-öt évszázad zenei emlékeiről, hanem a majdnem minden kulturális igényt kielégíteni igyekvő törekvésről is szólt. A Bibliáról nyílt kiállítást Berszán István középajtai református lelkész azzal ajánlotta a közönség figyelmébe, hogy a középkori és későbbi fordításoktól a 19–20. században napvilágot látott változatokig valamennyinek az a lényege, hogy az emberek nyelvén szóljanak, és érthetőek legyenek.
Az idei napok könyves kínálatához tartozott Kisgyörgy Zoltán újságíró, geológus háromszéki vármaradványait és túraajánlatait sorjázó Háromszéki vártúra kalauz, illetve Antal Jeno baróti nyugalmazott vadászmester hiteles kalandokat összegző Vadászemlékeim című kötete. Nagybaczoni Molnár Ferenc budapesti kutató Erdővidék, tábornokok földje című munkája kapcsán a szerző megjegyezte, hogy a lakosság számához viszonyítva egyetlen magyar régió sem adott annyi – szám szerint kilenc – tábornokot, mint a parányi, alig több mint 25 ezer lakost számláló Erdővidék.
Bemutatták lapunk munkatársa, Benkő Levente és Papp Annamária Magyar fogolysors a második világháborúban című munkáját is, amelynek kapcsán elhangzott: a történetkutatásban soha nincs lezárt fejezet, ráadásul romániai magyar szempontból még mindig igen sok a feltáratlan fehér folt. Csikány Tamás budapesti történész kollégáival tartott kisbaconi és olaszteleki, hadtörténeti témájú előadásaik kapcsán elmondta: „Láttam, hogy a gyermekek egy idő után unják a szöveget, tehát odaadtam nekik egy negyvenötös revolvert, hadd nézzék. Azonnal felcsillant a szemük, élénkebb lett a figyelem és az előadás egyaránt. Élmény ilyen közönségnek előadni”.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.