Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

premontrei

Kilakoltatás. A nagyváradi önkormányzat állítása szerint az apát „jogcím nélkül” él a premontrei rendházban, Fejes Rudolf Anzelm szerint az önkormányzat követett el visszaélést

Fotó: Facebook/Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, váradhegyfoki prépost-prelátusnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben. A nagyváradi önkormányzat ingatlanügyi osztályának helyettes ügyvezető igazgatója, Cristian Popescu ugyanakkor megkeresésünkre tagadta, hogy visszaélést követtek volna el. Az igazgatóhelyettes szerint az apát „olyan helyiségeket foglal el, amelyek nincsenek a tulajdonában”.

Balogh Levente

2025. május 20., 19:092025. május 20., 19:09

2025. május 21., 09:272025. május 21., 09:27

A kilakoltatási végzésről maga az apát számolt be kedden a prépostság közösségi oldalán. A közleményhez mellékelte a felszólítást is, amelyet Florin Birta polgármester és Lucian Popa, az önkormányzat ingatlanügyi osztályának ügyvezető igazgatója írt alá. Fejes Rudolf Anzelm közleményében úgy fogalmaz: a Nagyváradhegyfoki Premontrei Kanonokrendi Prépostságot

súlyos közigazgatási beavatkozás érte, ami elsősorban saját személyét érinti, és amely nem csupán a helyi hatóságok döntéseként értelmezendő, hanem olyan alapvető jogállami és egyházjogi kérdéseket vet fel, amelyek a vallásgyakorlás szabadságának és az Egyház autonómiájának határait érintik.

„2025. május 19-én kézhez vettem a nagyváradi polgármesteri hivatal 208681/2025.05.14. számú értesítését, melynek értelmében öt munkanapon belül el kellene hagynom azt a premontrei rendházat, amelyben 1997 óta hivatalosan és zavartalanul az Egyház szolgálatában lakom, mint a Nagyváradhegyfoki Premontrei Prépostság 26 éve ad vitam (életre szólóan) megválasztott prépost-prelátusa. E felszólítás súlyosságát nem csupán az adja, hogy személyemet célozza, hanem az, hogy kérdésessé teszi egy pápai jogú, reguláris kanonokrend jogállását, megszentelt életformáját és annak helyhez kötöttségét, vagyis azt az alapelvet, hogy a szerzetesi jelenlét nem választható el a szakrális tértől, ahol hivatása kibontakozik. A nagyváradi Roman Ciorogariu utca 16. szám alatt található épület nem egyszerű ingatlan, hanem a megszentelt élet tere, res sacra, amelyet a Román Állam hivatalosan is elismert:

Idézet
a Romániai Vallásügyi Titkárság 623/G.F.A./1997.09.15. számú irata alapján a kolostor jogi személyiséggel rendelkezik, és a 177/1948. sz. rendelet 28. cikkelyének megfelelően szerepel a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség hivatalos működési sémájában.

Ezen túlmenően az épület a Romániai Műemlékek Jegyzékében is szerepel (kód: BH-II-a-B-01041), tehát kétszeresen is védelem alatt áll: történelmi és szakrális minőségében” – szögezte le az apát.

Nem kíván távozni az apát

Rámutatott: a szerzetesi jelenlét e térben nem lakhatási döntés, hanem hivatásbeli következmény. „A rendház nem egyszerű lakhely, hanem az örökfogadalom letételének, a közösségi életnek, az imádságnak és a szolgálatnak az elválaszthatatlan helyszíne – az a sacrarium vocationis, amely nem választható el attól, aki az életét Istennek és az Egyháznak szentelte.

Idézet
Azt követelni, hogy öt napon belül távozzam e helyről, nem más, mint az örökfogadalom gyakorlati kiüresítésének követelése, rendfőnöki minőségem semmibe vétele, amely a kánonjoggal, a vallásszabadság állami és nemzetközi védelmével, valamint a lelkiismereti autonómia sérthetetlenségével van ellentétben. A rendházban való jelenlétem nem szerződéses viszony eredménye, hanem a munus sacrum, azaz megszentelt élet és papi küldetés helyhez kötött valósága, amelyet sem használati szerződés, sem bérleti jogviszony nem írhat felül.

Az örökfogadalom nem egy adminisztratív határozattal megszüntethető jogcím, hanem olyan krisztusi hűségnyilatkozat, amelyre polgári kategóriák nem alkalmazhatók” – hangsúlyozta az egyházi vezető.

„A megszentelt élet és az elöljárói működés e szolgálata nemcsak spirituális valóság, hanem intézményes közfeladat is, amelyet nem az önmeghatározás, hanem a rendi választás, a kánonjogi beiktatás és az állami elismerés együttese igazol. Mint a Nagyváradhegyfoki Premontrei Prépostság ad vitam megválasztott prépost-prelátusa és benedikált apátja,

Idézet
hivatalosan bejegyzett munkaviszonyban állok a román állammal: az Országos Munkaügyi Felügyelőség 1998. október 28-i nyilvántartása alapján ma is rendszeres állami juttatásban részesülök a 153/2017. sz. kerettörvény értelmében. Ez a jogviszony nem bérleti viszony, nem lakáshasználati engedély és nem használati szerződés. Ez nem ellenszolgáltatás egy lakhatásért, hanem az Egyház szerkezetében betöltött, kánonjogilag szabályozott elöljárói tisztségem közjogi elismerése

– amely a közjó, az erkölcsi rend és az örök értékek intézményes képviseletét szolgálja.
Ebből következik, hogy az az ingatlan, amelyről a nagyváradi polgármesteri hivatal felszólítása azt állítja, hogy jogcím nélkül lakott, valójában nem bérlemény, hanem az a megszentelt tér, amely a rendi elöljáró törvényes és kánoni lakóhelye, hivatalának szolgálati tere és fogadalmas hivatásának fizikai kerete. A Nagyvárad, Roman Ciorogariu utca 16. szám alatti premontrei rendház nem közvagyon, nem önkormányzati kezelésű ingatlan, és nem civil jogviszony tárgya, hanem sacrarium vocationis – a megszentelt hivatás helye. Itt tettem le örökfogadalmamat, itt szolgáltam közösségemet több mint két évtizeden át, itt temettem el elődeimet, és itt végzem megszakítás nélkül szerzetesi küldetésemet. Itt nem csupán élek – ez a hely az életem céljának és értelmének tere. Ha az Úr úgy akarja, innen távozom el e földi életből is” – szögezte le Fejes Rudolf Anzelm.

Az apát szerint azzal, hogy az állam – e világosan megszentelt, liturgikus és jogilag is elismert rendházi térrel kapcsolatban – „jogcím nélküli lakhatásról” beszél, egy olyan állítást fogalmaz meg, amely nemcsak tényszerűen hamis, hanem alkotmányjogilag is súlyos ellentmondást hordoz.

„Mert miközben az állam havonta utalja számomra a rendi tisztségemhez kötődő juttatást, aközben ugyanez az állam alárendelt közigazgatási szervei útján azt állítja, hogy e tisztségnek nincs valóságos helye. Ez a két kijelentés nem egyeztethető össze” – hangsúlyozta.

Rámutatott: a szerzetesi örökfogadalom által megszentelt életforma nem visszavonható, nem időhöz vagy hatósági engedélyhez kötött, és nem sorolható be a polgári jog kategóriái alá. A rendház nem bérelhető, nem birtokba vehető, nem felmondható – mert nem szolgálati lakás, hanem az Egyház domus Dei-ja: Isten háza és a megszentelt élet tere, amelyet egyházi kánoni klauzúra védelmez.

Idézet
Ezért minden olyan állami megnyilatkozás, amely az e helyen történő jelenlétemet jogcím nélkülinek minősíti, nemcsak szakmailag téves, hanem a vallásszabadság és az egyházjogi autonómia szempontjából is elfogadhatatlan.

E helyet nem azért lakom, mert kaptam rá engedélyt, hanem mert Istennek ígéretet tettem – és ezt az ígéretet az Egyház elfogadta, a közösség elismerte, a Szentszék megerősítette, a román állam pedig hivatalosan nyilvántartásba vette.
Ez az a valóság, amelyet sem hatósági felszólítás, sem közigazgatási nyomásgyakorlás nem semmisíthet meg anélkül, hogy egyidejűleg meg ne sértené a jogállamiság elvét, az Egyház intézményi méltóságát és a megszentelt élet lelkiismereti szabadságát. Mert nem lehet egyszerre elismerni egy papi tisztséget, és megtagadni annak gyakorlati feltételeit. Nem lehet ugyanazon jogviszony alapján havonta állami javadalmazást folyósítani, és közben ugyanazon jogviszony helyi megvalósulását jogcím nélküli lakhatásként feltüntetni. A párhuzamos jogállítások nem állhatnak fenn egymással ellentétben anélkül, hogy az egyik ne semmisítse meg a másikat – és ebben az esetben az igazságot a valótlan állítás nem írhatja felül” – hangsúlyozta az apát.

Hozzátette: a szerzetesi örökfogadalom és az elöljárói minőség nem tárgya állami mérlegelésnek, nem időleges jogviszony, és különösen nem minősíthető visszavonható döntésnek.

Idézet
Ezért jogellenes minden olyan kísérlet, amely az örökfogadalom helyét – vagyis azt a kolostort, ahol rendi elöljáróként szolgálok, és ahol megszentelt hivatásom rendelt ideje és tere zajlik – jogilag újraminősíteni próbálja. Ez nemcsak a fogadalom szentségi méltóságát sérti, valamint apáti megbízatásomat, hanem az állam semlegességének alapelvét is, hiszen a vallási autonómia határait közigazgatási aktus útján próbálja átlépni.

Nem lehet tehát közigazgatási üggyé redukálni azt, ami valójában egy megszentelt életforma közjogi kiszorítása – mert ez már nem jogalkalmazás, hanem factum impeditivum, tényleges akadályozás, amely lelkiismereti kényszert idéz elő, és ezzel az állam önként feladja a semleges szerepét. Egy ilyen lépés nemcsak az Egyház belső rendjét sérti, és egy egyházi elöljáró küldetését, hanem Románia alkotmányos és nemzetközi kötelezettségeit is – hiszen a vallásszabadság, a szakrális javak védelme és az egyházi önkormányzat nem csupán belső egyházi elvárás, hanem nemzetközi szerződésekben is rögzített kötelezettség” – mutatott rá az egyházi vezető.

Idézet
Ezért teljes jogi és erkölcsi meggyőződéssel kijelentem: az a követelés, hogy öt nap alatt hagyjam el e kolostort, nem minősül jogszerű közigazgatási intézkedésnek, mivel alapját képezi egy olyan állítás, amely ellentmondásban áll a ténylegesen fennálló, az állam által hivatalosan elismert és dokumentált jogviszonnyal.

Egy factum impeditivum, azaz tényleges, de elsősorban lelkiismereti és szentségi akadály áll fenn: olyan akadály, amely nem pusztán egy egyházi normát, hanem egy méltóságban tett, Istennek szóló örökfogadalmat és elöljárói esküt érint. Ezt sem figyelmen kívül hagyni, sem felülbírálni nem lehet anélkül, hogy ne történne súlyos jogsértés. És ilyen esetben – ex injuria jus non oritur – jog nem fakadhat jogtalanságból.

Idézet
Ezért az az értesítés, amely a »jogcím nélküli lakhatásra« hivatkozik, nem pusztán téves és megalapozatlan: hanem nyilvánvaló önkény. Egy olyan jogi fikció, amely sem az Egyház rendjében, sem az állami jogrendben nem állja meg a helyét – de különösen nem állhat fenn egy olyan országban, amely a jogállamiságra hivatkozik, miközben annak legmélyebb alapjait kérdőjelezi meg. Mert miközben hivatkozik a törvényre, megsérti annak szellemét. Miközben semlegességet hirdet, egy konkrét vallási közösséget sújt.

Miközben a jogot hirdeti, valójában morális csődöt produkál: mert nem védi, hanem megtagadja a megszentelt élet méltóságát, nem biztosít, hanem kiszorít.
A 366/2018. számú alkotmánybírósági határozat világosan megerősíti: a szakrális javak nem képezhetik közigazgatási beavatkozás tárgyát. Az Alkotmány 29. cikke garantálja a vallási autonómiát; a CEDO 9. cikke, valamint az ENSZ által elfogadott Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya 18. cikke pedig rögzíti: a vallásszabadság része annak szabad meghatározása is, hogy egy szerzetesi közösség hol és miként kívánja megélni liturgikus és közösségi életét.

Idézet
Aki e rendház ellen intézkedik, az nem csupán egy épület ellen lép fel – hanem az Egyház megszentelt jelenlétét, az örökfogadalom méltóságát és a keresztény tanúságtétel, valamint a lelkipásztori feladatok folyamatos jelenlétét kérdőjelezi meg”

– szögezte le Fejes Rudolf Anzelm.

„De mi, premontreiek – ahogyan 1130 óta mindig – jelen vagyunk, szolgálunk, és megmaradunk. Ezért alázattal, de megingathatatlan belső meggyőződéssel fordulok az Egyházak népéhez, a megszentelt élet testvéri közösségeihez, a lelkiismeretükben élő keresztényekhez, és minden jóakaratú emberhez – akár hívő, akár nem hívő –: álljunk együtt az Egyház szabadsága, a megszentelt élet sérthetetlensége és a közösségi hűség védelmében. Mert amit ma egy préposttal szemben meg lehet következmények nélkül tenni, azt holnap bármely közösséggel meg lehet. De ahol az igazságtalanságot hallgatással fogadják, ott az igazság eltűnik. „Qui tacet, consentire videtur” – Aki hallgat, beleegyezik. „Ex injuria jus non oritur” – Jog nem fakadhat jogtalanságból” – zárul a közlemény.

Jogi trükközések az önkormányzat részéről

A Krónika megkeresésére Fejes Rudolf Anzelm apát megjegyezte: ha nem tudják őt másként „ledönteni”, akkor ehhez a lépéshez folyamodtak. Kérdésünkre, hogy milyen jogcímen akarja kilakoltatni az önkormányzat, kinek a tulajdonában áll most a rendház, leszögezte: az ingatlan a premontrei rend tulajdonában van.

Idézet
A mi tulajdonunkban van nemcsak a rendház, hanem az egész ingatlan, mivel Bolojan úr (Nagyvárad korábbi polgármestere, jelenlegi ügyvivő államfő – szerk. megj.) annak idején kitöröltette az állam egyetlen jogcímét, az államosítást. És ezt perrel tette, tehát visszafordítani nem lehet.

Mi próbáltuk ennek a pernek az iratait megnézni, de nekünk soha nem adták ki az anyagot, mivel azt mondták, hogy illetéktelenek vagyunk. Bolojan úr rájött arra, hogy csak az épület közepe van államosítva, és akkor, amikor államosították, ezt át is vitték egy más telekkönyvi betétbe. Tehát nem volt nehéz elfogadni, amit a prépostság mindig is mondott, hogy csak a közepe van államosítva, a többit csak úgy elfoglalták” – mutatott rá az apát.

Hozzátette: a volt polgármester biztos akart lenni a dolgában, mert ilyen ingoványos jogi helyzetben levő ingatlan kapcsán nem lehet munkálatokat végezni és pályázni sem.

Idézet
Mivel kitöröltette az államosítást, a jogcím visszaszállt ránk. Közben, mikor már ez megtörtént, ők körülbelül hat telekkönyvre feldarabolták kataszterileg az épületet, úgyhogy a régin már csak a templom maradt. Ennek nyomán ilyen tiszta, úgynevezett tiszta telekkönyvekkel pályáztak. A saját nevükre telekkönyveztették azt, ami nem az övék”

– hangsúlyozta az egyházi vezető.

Kérdésünkre, hogy mit tud tenni a kilakoltatás ellen, próbál-e jogi lépéseket tenni, kifejtette, hogy készül erre. „Természetesen visszavonási kérelemmel fogok fordulni a polgármesteri hivatalhoz. Lényegében ők nem mondanak semmi konkrétumot, hanem azt állítják, hogy én jogcím nélkül, tehát illegálisan lakom itt, már 26 éve” – hangsúlyozta. Felvetésünkre, hogy ha elutasítják a beadványt, akkor van-e valamilyen egyéb jogi út, elmondta, hogy létezik.

Idézet
Van egyéb jogi lépés is. Egyelőre én ezt a békésebb utat választom, hogy próbálom velük visszavonatni, és az érveket felsorolni, mert nem hiszem, hogy a Cotroceni-palota használatáért majd Nicușor Dannal is szerződést kell kötni.

Ez egy ilyen faramuci helyzet. Ha megfigyeli, nem a prépostsággal van baj, hanem az én személyemmel. Magánszemélyként kezelnek, ugyanakkor én nem magánszemélyként lakom itt, nem is engedtek volna ide. A vallásügyi államtitkárság a kolostornak megadta a jogi státusát, és nemcsak ennek a kis résznek, hanem az egész 16-os számnak, ami az egész kolostor volt régen mert azt el se vehették” – húzta alá Fejes Rudolf Anzelm.

Az önkormányzat a saját verziójához ragaszkodik

A Krónika megkeresésére a nagyváradi önkormányzat ingatlanügyi osztályának helyettes ügyvezető igazgatója, Cristian Popescu ugyanakkor tagadta, hogy visszaélést követtek volna el. Az igazgatóhelyettes szerint az apát „olyan helyiségeket foglal el, amelyek nincsenek a tulajdonában”.

„Létezik egy bírósági ítélet, amelyet nem kíván elismerni. Az ítélet arra az ingatlanra vonatkozik, amelyben ma a Mihai Eminescu Főgimnázium működik. Az általa használt öt helyiség ugyanis a gimnáziumhoz tartozik. A szóban forgó ingatlan az Eminescu-gimnáziummal azonos helyrajzi számmal rendelkezik. Hozzáépült a templomhoz.

Idézet
Ebben a helyzetben ugyanúgy, mint minden személy esetében, aki olyan helyiséget foglal el, amely nem az övé, felszólítást küldünk”

– mondta Popescu. Felvetésünkre, hogy az apát szerint az ingatlan nem az önkormányzat tulajdona, az igazgatóhelyettes úgy válaszolt: „Minek higgyek? Amit ő mond, vagy a hivatalos iratoknak?”

„Ahogy én tudom, amíg élünk, dokumentumokkal takarózunk, amikor meghalunk, földdel. Ő vajon melyik zónában tartózkodik? Azt kellene elfogadnom, amit ő mond, vagy amit a dokumentumok? A telekkönyv Nagyvárad önkormányzatának tulajdonjogát rögzíti az ingatlan fölött, ő viszont azt mondja, hogy ez nincs rendben” – jelentette ki Popescu.

A Krónika felvetésére, miszerint a szóban forgó telekkönyvet törvénytelenül módosították, az igazgatóhelyettes feltette a kérdést: ezt mire alapozzuk?

Idézet
Rendelkezik olyan irattal, amely tulajdon- vagy használati jogot biztosít számára azon helyiségek fölött, amelyekben lakik? Bizonyítsa be! De én úgy tudom, hogy a bírósági ítéletek betartása kötelező. Ha ő nem hajlandó betartani, akkor nincs más lehetőségünk, mint hogy a törvény szerint járjunk el” – fogalmazott Popescu.

Kérdésünkre, hogy amennyiben az apátot kilakoltatják, mi a tervük a szóban forgó ingatlanrésszel, az igazgatóhelyettes kifejtette, a főgimnáziumnak adnák át a helyiségeket. „A teljes ingatlanban felújítás kezdődik. Ennek során a jelenleg az iskolához tartozó helyiségek mellett ezeket a helyiségeket is felújítják, majd átadják őket az iskolának.

Idézet
Az önkormányzatnak nincsenek más céljai, nem akar más bérlőt beköltöztetni oda. Át akarja adni a helyiségeket az iskoláknak,

ahogy azt a bírósági ítélet is kimondja” – nyilatkozta lapunknak az igazgatóhelyettes.

A premontrei apát egyébként hosszú évek óta pereskedik az államosított ingatlanai visszaszolgáltatása érdekében – többek között a ma a Mihai Eminescu Főgimnáziumnak otthont adó, a kilakoltatási felszólításban is szereplő és az igazgatóhelyettes által is említett rendház tőszomszédságában álló Premontrei Gimnázium épületéért is –, de máig csupán a korábbi tulajdona elenyésző részét szolgáltatta vissza a román állam.

A pálosoktól „örökölte” jelenlegi váradi rendházát a premontrei rend
Bár Nagyváradon már a 12. századtól kezdve jelen van a premontrei rend, a jelenlegi templom és rendház a 19. század elején került a tulajdonába. A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség honlapján található leírás szerint a Fájdalmas Szűz tiszteletére felszentelt templomot eredetileg a pálos rend építtette. A munkálatok lefolyásának idejét csak valószínűsíteni lehet, valamikor az 1740 és 1772 közé eső periódusban épülhetett. A pálos rendet II. József 1786-ban felszámolta, így váradi templomukat és rendházukat 1808-ban a premontrei rend foglalhatta el. A rendház épületét 1872-1874 között jelentősen kibővítették, eklektikus stílusban alakították ki. A már kibővített épületben kapott helyet a nagyváradi főgimnázium, illetve a Királyi Jogakadémia is. Bár a premontrei atyák csak 1802 után tértek vissza Nagyváradra, hogy a pálosok egykori templomát és kolostorát elfoglalva átvegyék a város katolikus főgimnáziumának irányítását, maga a rend ennél sokkal régebb óta jelen van a város történetében.
II. István király 1131-ben, még a rendalapító Szent Norbert életében telepített premontreieket, elsőként Nagyváradra, az úgynevezett Váradelőhegyi Konventbe, amely így nem csak a premontrei rend magyarországi anyakolostora, de az alapító király temetkezőhelye is lett. A középkorban elpusztult kolostor helyét korábban a mai Kálvária-hegyen felételezték, de az elmúlt években régészeti ásatások során egy magaslattal keletebbre, az egykori Szent István hegy platóján sikerült rábukkanni, szaporítva ezzel a feltáratlan magyar királyi temetkezőhelyek számát. A premontrei rend bihari birtokainak kormányzójáról, Helker Félixről kapta a nevét a környék legnagyobb idegenforgalmi vonzerejének számító Félixfürdő, amelynek kiépítését a 18. században a területet birtokló premontreiek kezdték el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Október elsejéig kaptak haladékot a kisgazdák az e-számlázás bevezetésére

Elhalasztotta a kormány 2025. október elsejéig az élelmiszeripari cégeknek őstermelői igazolvánnyal beszállító kisgazdák e-számlázási kötelezettségét. A Krónikának nyilatkozó gazdaérdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez egyelőre kivitelezhetetlen.

Október elsejéig kaptak haladékot a kisgazdák az e-számlázás bevezetésére
2025. július 03., csütörtök

Kamionstopot rendeltek el a magyar határ menti megyében a hőség miatt

A kánikula miatt kamionstopot rendelt el az Arad megyei önkormányzat a kezelésébe tartozó megyei rangú utakra július 4-re és 5-re, azaz péntekre és szombatra.

Kamionstopot rendeltek el a magyar határ menti megyében a hőség miatt
2025. július 03., csütörtök

Salrom-igazgató Parajdon: a példátlan munkálatok nehézsége miatt késik a patakelterelés

A Salrom vállalat beruházási igazgatója csütörtöki parajdi sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Korond-patak elterelése a munkálatok összetettsége miatt késik.

Salrom-igazgató Parajdon: a példátlan munkálatok nehézsége miatt késik a patakelterelés
2025. július 03., csütörtök

Kiemelt rendőri jelenlét a Vibe fesztiválon

Több mint száz rendőrt és csendőrt mozgósítottak a Marosvásárhelyen július 3–6. között zajló VIBE fesztiválra. Az egyenruhások kiemelt figyelmet fordítanak az alkohol vagy pszichoaktív szerek hatása alatti járművezetés kiszűrésére és büntetésére.

Kiemelt rendőri jelenlét a Vibe fesztiválon
Kiemelt rendőri jelenlét a Vibe fesztiválon
2025. július 03., csütörtök

Kiemelt rendőri jelenlét a Vibe fesztiválon

2025. július 03., csütörtök

Bölcsődeavató a szórványban, a hegyaljai Pankotán

Az RMDSZ kezdeményezésére indult országos bölcsődeépítési program keretében megvalósult 26. kisdedóvót adták át szerda délután az Arad-hegyaljai Pankotán.

Bölcsődeavató a szórványban, a hegyaljai Pankotán
2025. július 03., csütörtök

Csalásokra figyelmeztet a rendőrség, nem szabad megadni telefonon semmilyen személyes adatot

Ismét telefonos csalásokra figyelmeztet a rendőrség, felhívják a figyelmet, ha ismeretlen számról érkezik hívás, nagyon körültekintőnek lenni, és nem szabad megadnunk semmilyen személyes adatunkat.

Csalásokra figyelmeztet a rendőrség, nem szabad megadni telefonon semmilyen személyes adatot
2025. július 03., csütörtök

Panoráma-távcsövet szereltek fel a hegyimentők a Zászpás-csúcsra

A Maros Megyei Tanács, a Visit Maros és a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat közös projektjeként egy panorámatávcsövet szereltek fel a Görgényi-havasok Zászpás-csúcsára.

Panoráma-távcsövet szereltek fel a hegyimentők a Zászpás-csúcsra
2025. július 03., csütörtök

Gazdasági miniszter: 45 millió euróba kerülne a parajdi sóbánya rehabilitálása, javasoltam a sótársaság igazgatótanácsi tagjainak visszahívását

Radu Miruță gazdasági, digitalizációs, vállalkozási és idegenforgalmi miniszter bejelentette: javasolta a részvényesek közgyűlésének, hogy hívják vissza a Salrom Országos Sótársaság igazgatótanácsának tagjait a parajdi sóbányában bekövetkezett katasztrófát vizsgál&o

Gazdasági miniszter: 45 millió euróba kerülne a parajdi sóbánya rehabilitálása, javasoltam a sótársaság igazgatótanácsi tagjainak visszahívását
2025. július 03., csütörtök

Erdőtűz tombol Máramaros megyében, helikopterrel próbálják oltani

Erdőtűz ütött ki szerda este a Cibles-hegység Arcer-csúcsának oldalán, közel a csúcshoz.

Erdőtűz tombol Máramaros megyében, helikopterrel próbálják oltani
2025. július 03., csütörtök

Gazdasági miniszter: 6000 lejjel emelték a Salrom igazgatójának fizetését a parajdi tragédia után

A parajdi tragédia utáni második vagy harmadik napon 38 000 lejre emelték a Salrom Országos Sótársaság igazgatójának fizetését a részvényesek közgyűlésének határozatával – irányította rá a figyelmet Radu Miruță gazdasági miniszter szerdán.

Gazdasági miniszter: 6000 lejjel emelték a Salrom igazgatójának fizetését a parajdi tragédia után