Fotó: Krónika
2007. május 14., 00:002007. május 14., 00:00
Az est lebonyolítója, Szabó Tibor – a házigazda Figura Stúdió Színház volt igazgatója, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művésze, ügyvezetője – hirdette ki a zsűri és a támogatók díjait, és ő szólította mikrofonhoz Kötő József színháztörténészt, zsűritagot, valamint Béres Lászlót, a Figura igazgatóját, aki nemcsak a szakmabelieknek köszönte meg az egyhetes színházünnepet, hanem a közönségnek is. A helyi művelődési házban működő társulat valóban értő, és elsősorban kíváncsi közönséget nevelt ki az évek során, hiszen a kollokvium valamennyi előadását telt házzal játszották. Így történt ez szombaton este is, hiszen a közönség főként az oklevélosztást követő Diploma után című musicalt várta. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház egyik legsikerültebb zenés produkciója egyrészt vidám búcsúztató volt a sűrű vendégjátékok sorától, másrészt a közönség régi kedvenceinek tapsolhatott, a szentgyörgyi társulatban játszó régi figurásoknak.
A hazai kisebbségi színházak – a kilenc magyar, két német és egy zsidó társulat – egy-egy előadással neveztek be a versenyre, azonban a zsűri csak a 2006 áprilisa után bemutatott tíz előadás közül válogatott. A marosvásárhelyi társulat két rangos elismerést is besöpört: az Alexandre Colpacci rendezte Yvonne, burgundi hercegnő című előadás a nagydíjat, a legjobb női alakítás díját pedig a címszereplőt alakító Nagy Dorottya kapta. A legjobb rendezés díját a házigazda színház rendező-igazgatója, Béres László nyerte el, a legjobb férfialakításért járó elismerést pedig az idén Uniter-díjra jelölt Hatházi Andrásnak, a kolozsvári magyar Színház művészének ítélték.
A figurásokat nemcsak a Rókajátékért jutalmazták a gálán, a színház munkaközössége is elismerésben részesült. Béres László ígérete azonban bizonyára nemcsak az ösztönzések hatására hangzott el: két év múlva ismét lesz kollokvium Gyergyószentmiklóson.
R-P. E.
Legjobb előadás: Witold Gombrowicz: Yvonne, burgundi hercegnő – a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadása
Legjobb rendezés: Béres László – a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Rókajáték című előadásának színreviteléért
Legjobb női alakítás: Nagy Dorottya, Yvonne szerepéért az Yvonne, burgundi hercegnő című előadásban
Legjobb férfialakítás: Hatházi András – Nathalie Sarraute Egy Igenért vagy egy Nemért című drámájának egyik főszerepéért a Kolozsvári Állami Magyar Színház előadásában
A zsűri különdíjai: László Kata, Mariska szerepéért Zalán Tibor Katonák, katonák című drámájában, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadásában; a Nagyváradi Állami Színház Szigligeti Ede Társulata előadásának játéktere – Nell Dunn: Gőzben
A közönség-zsűri díja: Rókajáték – a Figura Stúdió Színház előadása
A Krónika különdíja: Tamási Áron: Boldog nyárfalevél – a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház előadása
A Hargita Népe különdíja: Barabás Árpád, a Figura Stúdió Színház színésze
A Duna Televízió különdíja: a Figura Stúdió Színház munkaközössége
Az Új Magyar Szó kulisszadíja: Páll Hunor
A Server Kft. különdíja: Czintos József, Hamvai Kornél Márton partjelző fázik című drámájának címszerepéért, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának előadásában.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.