2008. november 12., 15:212008. november 12., 15:21
A Museo della Mente tárlata interaktív technikai módszerekkel azt a hangulatot kívánja visszaadni, amelyet a pavilon egykori hatvan lakója, a pszichiátriai betegséggel elmegyógyintézetbe zárt páciensek érezhettek. Az intézmény jelképe Hieronymus Bosch flamand festő Kőoperáció vagy másik címén A balgaság gyógyítása című képe, amelynek eredetije a madridi Pradóban látható. A bejáratnál nyugtalan szempár invitál a kiállításra, a múzeumban interaktív képernyők és hanghatások, de mindenekelőtt a régi római elmegyógyintézetek tárgyai jelentik a látni-, illetve hallanivalót. A hiteles hangulatot a helyszín biztosítja: a tér a kóros bezártság érzését kelti, a földön látni a betegek céltalan fel-alá járkálása nyomán kikopott padlót. Az átalakított kórház egyébként Olaszország legrégebbi bolondokháza. Eredetileg 1548-ban épült Róma központjában, többször áthelyezték, végül a mostani helyére, a Tevere folyó közelébe került. A tárlat interaktív: az egyik szobában a vizuális érzékelés torzul, egy másik teremben énekfoszlányok, értelmetlen hangok hallhatók. Ám a Museo della Mente nem látogatókat rémisztgető panoptikum, hanem ablak az őrültek világára, amely a pszichiátriai betegekkel szembeni társadalmi előítéleteket akarja megbontani. A pszichiátriai intézetek bezárása után speciális állami ellátás nélkül maradtak az elmebetegek Olaszországban, Rómában pedig máig tartja magát a legenda, hogy az őrültek ott bolyonganak az utcákon.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.