2009. augusztus 12., 10:072009. augusztus 12., 10:07
Bár az abszurd kísérlet eredményei egyes kutatók szerint „bevonultak a fősodorba, klasszicizálódtak”, az abszurd alkotók legnagyobbjai – Beckett, Ionesco – ma is kihívást jelentenek a színpad számára. A konferencia az avantgárd műveknek a kortárs posztmodern diskurzusokkal való találkozását tartja izgalmas kérdésnek, az abszurd alkotók, illetve kiemelten Eugene Ionesco életművének kortárs recepcióján keresztül.
Kutatásmódszertani kérdéseket boncolgatnak: például, hogy az avantgárd-abszurd művészet a modernitáson belüli kísérlet-e, vagy azon kívül helyezendő el, valamint, hogy milyen értelmű az abszurd klasszicizálódása, milyen a kapcsolata a realizmussal, a polgári színházzal, másrészt pedig a posztmodern színház formáival. Azt járják körül, hogy mennyire összeegyeztethető a posztmodern szemléleti és formagazdagsága, illetve az egyes álláspontok kizárólagossága, az ideológiai-politikai szemléletmód.
Hogyan jelentkezik ez az abszurd színház amerikai változatában és az „Európa utáni” kulturális kontextusban, illetve, van-e még helyük, szerepük a radikális színházi formáknak a posztmodern kultúrában. A konferencia nyelve angol, francia, román és magyar. Egy előadás időtartama 15 perc. A szervezők a külföldi meghívottak számára szállást és ellátást biztosítanak.
A jelentkezés és a maximum 200 szavas rezümé elküldésének határideje november 2. Az összefoglalókat a csep_zoltan@yahoo.com e-mail-címre várják. A dolgozatokat szakreferensek bírálják el, felajánlva a megjelenés lehetőségét a Symbolon című színháztudományi periodikában.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.