Fotó: A szerző felvétele
A táborozó – magyarországi és erdélyi – gyerekek számára új megközelítés szerint nyújtanak ízelítőt a magyar nyelv titkaiból. A szógyök, azaz a nyelv legkisebb szótani egységének a szempontjából ismertetik mindazon szavakat, amelyeket a mai fiatalok már nem ismernek, vagy nincsenek teljesen tisztában a jelentésükkel.
Marácz László érdeklődésünkre elmondta, a Czuczor Gergely által megkezdett, majd a Fogarasi János által befejezett alapmű, A magyar nyelv szótára alapján zajlik az oktatás, a múzeum pedig ilyen szempontból ideális helyszínül szolgál számukra. „A régi gépek, berendezések, régi háztartási eszközök elnevezését próbáljuk elhelyezni a gyökrendszerben, az oktatás alatt a gyerekekkel közösen derítjük ki, hogy a megvizsgált szavak magyar eredetűek-e vagy sem” – mondta a Hollandiában élő professzor. A táborban különböző feladatokkal bízzák meg a gyerekeket: egy csoport a szerszámnevekkel, egy másik a régi házak berendezésével, háztartási eszközök megnevezésével, a táncmozdulatok megnevezésével és ezeknek a gyökrendszerben való elhelyezésével foglalkozik. „Csak érdekességképpen említem meg, hogy a színek elnevezésével is foglalkozunk. Például a piros szó összefügg a tűzcsinálással, a napjárással. Pirít a Nap, pirkad, pörzsöl, parázslik, pörköl. Ezeknek a szavaknak közös a gyöke. Így döbbennek rá a gyerekek, hogy a piros szó miként függ össze a természeti jelenségekkel” – nyújtott betekintést az oktatás menetébe a holland tanár. Egy csoport csak a szekér szó jelentésével foglalkozik, így Konnáth András kovásznai kisiskolás is. „A szekér szó összefügg a szökken-nel, mert macskaköves úton a szekér nagyokat szökken. És összefügg a szekercével is: mikor a székelyek fát vágni mentek, akkor szekerce nélkül nem indultak el” – összegezte az ifjú kutató a nyelvről alkotott gondolatait.
A kolozsvári Transylvanian Treasure Box (Erdélyi kincsesláda) alapítvány által támogatott rendezvényen a gyerekek betekintést nyerhetnek a kézműves-foglalkozásokba is, továbbá megtekinthetik a környék idegenforgalmi látványosságait. Marácz László szerint a tábort jövőben is megszervezik, ugyanis ez a téma a vártnál is nagyobb érdeklődést váltott ki a gyermekek körében.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.