A világ újrateremtője, a színház

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Az erdélyi magyar teátrumok gazdag programokkal, előadásokkal, kiállításokkal, koncertekkel, irodalmi és improvizációs esttel ünneplik meg a március 27-ei színházi világnapot. Váta Lóránd, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze az ünnep alkalmából lapunknak úgy nyilatkozott, nemcsak a világnap, hanem tulajdonképpen minden nap a színházé, amely az a hely, ahol esténként összeáll, értelmet vagy érzelmet nyer mindaz, ami napközben szétesett.

Kiss Judit

2017. március 23., 13:352017. március 23., 13:35

2017. március 23., 13:402017. március 23., 13:40

Erdély-szerte számos rendezvénnyel ünneplik a teátrumok a színház március 27-ei világnapját, az események Kolozsváron már pénteken elkezdődnek, a legtöbb intézmény pedig hétfőn tiszteleg a színházművészet előtt.

Költészet és theatrum mundi

Március 24–28. között ismét többnapos rendezvénysorozattal ünnepli a színház világnapját a Kolozsvári Állami Magyar Színház. A világnapi programok sorát március 24-én a Rosmersholm című előadás bemutatója nyitja meg 18 órától a nagyteremben. Az Ibsen darabjából készült előadás rendezője Andriy Zholdak Németországban élő ukrán rendező. Szombaton a Kolozsvári Magyar Napokon nagy sikerrel megszervezett adománygyűjtő bolhapiac második kiadása zajlik a színház Szamos-parti udvarán. A társulat színészei által adományozott tárgyakból, ruhákból, csecsebecsékből álló bolhapiacon összegyűjtött adományokkal ezúttal a Yuppi Tábort támogatja a színház. A Yuppi Tábor ingyenes élményterápiás tábor diabéteszes, reumás és onkológiai beteg gyerekek, valamint családjuk számára.

A sportkedvelőket szintén szombaton a már hagyományos asztalitenisz-bajnokság várja, este pedig a Loose Neckties Society színészzenekar szabadtéri koncertje zárja a napot a Szamos-parton. A vasárnap délelőtti Légy jó mindhalálig a fiatal korosztály számára kínál tartalmas kikapcsólódást. Kedden, március 28-án este 7 órától pedig a Via étteremben a színházi ínyencségekre vágyókat Laczó Júlia színésznő várja majd egy ünnepi vacsorára.

Tisztelgés a színházművészet előtt

A Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyűlésén részt vett 40 ország küldötteinek határozata alapján 1962 óta ünnepeljük a színház világnapját, annak emlékére, hogy 1957. március 27-én Párizsban megnyílt a Nemzetek Színháza. A színházi világnap szervezőinek célja, hogy felhívják a figyelmet a színházművészet, a kultúra fontosságára, tisztelegjenek a színészek, színházi dolgozók előtt, s kérjék a közönség szeretetét, támogatását. Az 55. színházi világnapon a színházakban az előadások alkalmával felolvassák a világnapi üzenetet. A Nemzetközi Színházi Intézet minden évben a színházi világ egy jelentős személyiségét kéri fel, hogy fogalmazza meg üzenetét a színház művészei és a közönség számára.

A világnap alkalmából a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház és a Fiatal Írók Szövetsége irodalmi szimpóziumot szervez Kovács András Ferenc teátrumi verseiről Ophelio Barbaro búcsúzik címmel március 27-én a színház kistermében. „A színpad, a színpadi látványi tárgyiasságok, a párbeszéd, a testi jelenlét erőteljesen kapcsolódik a színház médiumához. De kapcsolódnak-e a költészet-hez? Vannak-e átmenetek poézis és színjátszás között? Kovács András Ferenc költeményeinek jelentős darabjai világszínház-szerűséget, egyfajta theatrum mundi jelleget kölcsönöznek maguknak nem csupán a versek témáit, motívumhasználatait, stílusregisztereit, hanem működésmódjuknak összetettségét illetően is.

Feltehetjük a kérdést: milyen szavak beválogatását engedi egy vers, és milyen működést követel meg ahhoz, hogy valamiféle előadásként működjön?” – írják közleményükben a szervezők. Hasonló kérdésekre keresik a választ a Fiatal Írók Szövetsége szimpóziumának előadásai, Mészáros Márton, Pataki Viktor és Porczió Veronika fiatal magyarországi irodalomtörténészek referátumait követően színpadra lép maga a szerző, Kovács András Ferenc is, két felvonásban.

Rekviem a letűnt erdélyi magyar polgári létért

Csíkszeredában fel le ki bEUG­RÓ címmel improvizációs estet tartanak a Csíki Játékszín színészei március 27-én, hétfőn 19 órától. Nagyváradon is megünnepli a világnapot a Szigligeti Színház, amely kiállításmegnyitóval, emlékünnepséggel, valamint rendhagyó felolvasószínházi eseménnyel készül a napra. Hétfőn 16.30-tól Varga Vilmos színművész (1931–2016) színházi emléktárgyaiból nyíló kiállítással kezdődik a rendezvénysorozat. Emlékünnepséget is szerveznek a páholyelőcsarnokban, ahol pályatársak emlékeznek az erdélyi színjátszás doyenjére – közölte az intézmény.

Az est különleges felolvasószínházi eseménnyel folytatódik: a Szigligeti Társulat művészei ezúttal Varga Gábor nagyváradi publicista és író Kályhabúcsúztató című művét viszik színre Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház főigazgatójának rendezésében. Az Ady Társaság alapítójának drámája „tulajdonképpen rekviem a régen letűnt erdélyi magyar polgári lét emlékéért. A drámai szituáció tétje egy köznapinak tűnő konfliktus: a napjainkban eladósodott értelmiségi család jutányos áron meg kellene váljon a „lakás díszétől”, a már régen nem használt, „csak porfogó” csempekályhától. A pusztán emlékeket őrző, de funkciójukat vesztett tárgyak egy csapásra szerephez jutnak, a nappaliban ráadásul feltűnik egy idegen... A döntés nem egyszerű. A történet azonban már régen nem (csak) a kályháról szól” – nyilatkozta korábbban Gáspárik.

A felolvasószínházi eseményre március 27-én 19 órától kerül sor a Szigligeti Színház nagyszínpadán. A rendezvénysorozatot színházi talkshow zárja, amely a Szigligeti Társulat pályakezdő színművészeire összpontosít. Az interaktív közönségtalálkozó célja, hogy a művészek közelebb kerüljenek a nézőkhöz, és olyan oldalukról is bemutatkozzanak, amelyet még nem volt lehetőség megismerni a színpadról.

Élő színházi közvetítés Szentgyörgy főterén

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház egész napos rendezvénysorozattal készül kilépve a színház falain kívülre is. 12 és 17 órai kezdettel a Cimborák Bábszínház előadásában A három kismalac című bábjátékot tekintheti meg a közönség a kamarateremben, 12 és 19 órától az M Studio Mozgásszínház az Andrea Gavriliu által rendezett Tavaszi áldozatot játssza a Háromszék Táncstúdióban.

A Tamási Áron Színház a Zakariás Zalán által színpadra vitt Pénz az égből című vígjátékot játssza a nagyteremben, az előadást élőben közvetítik a főtéren is. A közösségi részvétel évében sorra kerülő színházi világnap alkalmából az előadások és a főtéri élő közvetítés mellett különböző meglepetésekkel is készül az intézmény: régi plakátokat és műsorfüzeteket vásárolhat a közönség a téren, a Pénz az égből című előadás ideje alatt a Tein teaház és az Indivino teraszán a színészek veszik fel a rendeléseket, és ők szolgálják fel az italokat. Mindemellett az idei világnapi üzenetet, amelyet Isabelle Huppert francia színésznő fogalmaz meg, rendhagyó módon fogják közvetíteni.

Ahol minden értelmet és érzelmet nyer

Tulajdonképpen minden nap a színház napja van. Minden este. Felkelsz, rohansz egész nap, eszel-iszol, nevetsz, dühöngsz, veszekszel, gyereket nevelsz, szeretkezel, dolgozol, robotolsz, elkeseredsz és vigasztalódsz, gyászolsz és ünnepelsz. Szóval rohan a nap, rohan az idő. Este viszont mindig átadod magad annak az ünnepnek, hogy színházba mész. Ott minden, ami egész nap szétesett, összeáll, értelmet vagy érzelmet nyer. Egyszóval szembeáll veled néhány veled hasonszőrű ember és elmond neked történeteket, hogy a napodat ünnepelhesd, valami esztétikailag felemelő széppel zárhasd. És ez minden este egy ünnep. Amolyan lokális ünnep ott, bent a színházban, egy bizonyos kontextusban.

Ilyenkor, a színház világünnepén eszembe jut, hogy az utóbbi időben sokat járok Berlinbe színházat nézni. De voltam Avignonban, Párizsban, Bogotában, Szarajevóban, Giesenben, Gdanskban, Torunban, Budapesten és a Kárpát-medence számos színházában. Ilyenkor, a színház világünnepén eszembe jutnak az emlékezetembe íródott arcok: színészek, színházak, színházi estéim, fesztiválok, melyek nemcsak itt, lokálisan, hanem mindenhol a nagyvilágban megigéztek, belevésték magukat receptoraimba, kitágították világlátásomat, ízlésemet, és újrateremtették vágyaimat. Egyszóval eszembe jut a mi nagy családunk. Bárhová visz az utam, egy színházba lépve otthon érzem magam ennek a bizonyos nagy családnak a melegében. Nekik ajánlom ezt a napot. A nagy világcsaládnak, amelyet úgy hívunk, színház.


Váta Lóránd, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa

Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa
2024. október 31., csütörtök

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás

Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás
2024. október 30., szerda

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon

A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon
2024. október 30., szerda

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről

Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről
2024. október 29., kedd

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján

Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján
2024. október 29., kedd

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar

Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar
2024. október 28., hétfő

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera

A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera
2024. október 27., vasárnap

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából

Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából
2024. október 27., vasárnap

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat

Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat
2024. október 25., péntek

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak

A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak