Fotó: Facebook/Claudiu Târziu
Nem maradt kijevi reakció nélkül, hogy Claudiu Târziu, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora múlt héten ukrajnai területek Románia általi bekebelezését szorgalmazta: Anton Geracscsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója aggasztónak nevezte az AUR szenátusi frakcióvezetőjének kijelentéseit. Kijev reagált a Mi Hazánk „elcsatolási igényére” is.
2024. január 30., 19:302024. január 30., 19:30
„Claudiu Târziu, a román AUR párt egyik vezetője azt követeli, hogy Románia csatolja magához Ukrajna négy területét: Észak-Bukovinát, Dél-Besszarábiát, a Herca-vidéket és Kárpátalját. Ezt 2024. január 24-én jelentette be. Târziu következetes: 2022. március 4-én, néhány nappal azután, hogy Oroszország megkezdte Ukrajna teljes körű invázióját, így nyilatkozott: »Úgy vélem, hogy szükség van a Románia és Oroszország közötti kapcsolatok felengedésére, elismerem a Románia és Oroszország közötti jó együttműködés szükségességét, kész vagyok kivenni a részemet«. Korábban hasonló kijelentéseket tett ukrán területek kapcsán a magyarországi szélsőjobboldali párt is. Tudom, hogy sok ilyen megszólalás a hazai közvéleménynek szól, és az országok belpolitikájának összefüggésében kell figyelembe venni” – hangsúlyozta az X-en az ukrán belügyminiszter tanácsadója, de hozzátette:
„Ugyanakkor mélységesen aggasztónak tartom, hogy egyre gyakoribbak az ilyen kijelentések (és nem csak Ukrajnával kapcsolatban). Az emberiség egyik legnagyobb vívmánya a második világháború óta (amelyért sok emberélet árán fizettek) a területi szuverenitás tiszteletben tartása, mint a globális rend alapja” – szögezte le az ukrán tisztségviselő.
„Ha hagyják, hogy Oroszország megnyerje az Ukrajna elleni igazságtalan háborúját, akkor hiábavaló lesz minden áldozat, és a világ ismét káoszba süllyed” – fogalmazott Gerascsenko.
Mint arról beszámoltunk, Claudiu Târziu Moldva és Havasalföld egyesülésének 165. évfordulóján Jászvásáron mondott beszédében pendítette meg a revizionista húrokat. A G4Media portál által szombaton ismertetett állásfoglalásában az AUR szenátusi frakcióvezetője úgy vélekeett, a románok akkor válnak „igazán szuverénné”, amikor sikerül a román államot a „természetes határain” belül helyreállítani.
– jelentette ki Târziu népes hallgatósága előtt. Az AUR országos vezetőtanácsának elnöke hozzátette, a Moldovai Köztársaságnak is „haza kell térnie” Romániához.
Ezzel egy időben Toroczkai László pártelnök a Mi Hazánk Mozgalom szombati budapesti évértékelő rendezvényén kijelentette:
Az ellenzéki politikusnak korábban is voltak olyan állásfoglalásai, miszerint Kárpátalját Magyarországhoz kellene csatolni, például amikor a lengyel függetlenség napja alkalmából azt posztolta közösségi oldalán: Találkozzunk újra a közös lengyel–magyar határon!”
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 novemberében úgy vélekedett, hogy Magyarországnak, Lengyelországnak és Romániának területi követelései állhatnak fenn Ukrajnával szemben.
Kuleba Toroczkainak: ugyanúgy beletörik a foga Ukrajnába, mint Putyinnak
A jelenleg Ukrajnához tartozó Kárpátaljára igényt tartó Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke ugyanúgy járhat, mint Vlagyimir Putyin orosz elnök – reagált a magyar politikus kijelentéseire Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter. „Tisztában vagyunk vele, hogy nem mindenki akar jó kapcsolatokat Ukrajna és Magyarország között. De ha Vlagyimir Putyin kitörte a fogát Ukrajnával kapcsolatban, akkor az egyes magyar politikusok, akik ilyen kijelentéseket tesznek, még inkább kitörik" – mondta a Komszomolszkaja Pravda szerint Kuleba. Megjegyezte, hálás Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszternek, amiért világosan kifejtette a magyar kormány álláspontját, mely szerint támogatja Ukrajna szuverenitását és területi integritását.
Keményen bírálta Eduard Hellvig, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tavaly lemondott volt igazgatója Claudiu Târziut, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátorát.
Ukrajnai területek Romániához csatolását sürgette Claudiu Târziu, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátora.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
szóljon hozzá!