Fotó: Mihajlo Podoljak/Telegram
Román csatornának nyilatkozva bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, amiért Magyarország nem támogatja, hogy az Európai unió csatlakozási tárgyalásokat kezdjen Ukrajnával.
2023. december 14., 08:342023. december 14., 08:34
Az Európai Unió állam- és kormányfőinek az ukrán csatlakozás témájában megrendezendő, csütörtökön kezdődő, kétnapos csúcstalálkozójára időzített, a Digi 24 hírcsatornának adott interjúban Digi24.ro interjújában Podoljak igencsak keményen fogalmazva úgy vélekedett, hogy
Volodimir Zelenszkij tanácsadóját arról kérdezték, mit üzen Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, aki ellenzi az Oroszország elleni új szankciócsomagot és az Ukrajnának szánt további uniós segélyeket.
„Úgy gondolom, hogy különböző szinteken, különböző európai országok, köztük az Európai Bizottság képviselői, valamint von der Leyen asszony és Michel úr is kommunikálnak Orbánnal, akik tudják, hova kell a hangsúlyt helyezni. Nem kételkedem abban, hogy ők tudják, hogyan kell nevén nevezni a dolgokat. Nem tudjuk, hogy Orbán úr érti-e ezeket a szavakat. Itt és most lehet némi nyeresége az Oroszországgal való barátságból vagy politikai előnyökből. Kialkudhat néhány kedvezőbb pozíciót és így tovább” – mindta Podoljak, aki azt nem pontosította, hogy konkrétan mire gondola. A tanácsadó szerint Orbán Viktor „ukrán életekkel kereskedik”, és kifejtette, hogy „az ország következő öt-tíz évre szóló hírneve szempontjából ez egy helytelen döntés”.
A legfontosabb, hogy Ukrajna számára rendkívül nehéz azt nézni, hogy egy ember nem érti meg, milyen árat fizet Ukrajna azért a jogért, hogy szabad és szuverén ország maradhasson” – tette hozzá.
Megjegyezte azt is, hogy
„Mi a családjainkat védjük. Úgy gondolom, hogy minden érett embernek meg kell értenie, mit jelent megvédeni a saját otthonát, a saját családját” – mondta Podoljak a Digi 24 szerint.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor legutóbb szerdán, az Országgyűlésben fejtette ki, miért indokolatlan Ukrajna jelenlegi EU-csatlakozása.
Leszögezte:
A kormányfő az Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről szóló kormánypárti országgyűlési határozati javaslat általános vitájában üdvözölte és fontosnak nevezte, hogy Ukrajna uniós csatlakozásáról érdemi vita folyhat a magyar parlamentben. Azt mondta, „nem babra megy a játék”, ez a vita nemcsak Magyarország, hanem az egész unió jövőjét befolyásolja.
– értékelt. Emlékeztetett arra, hogy Ukrajna tavaly, a csatlakozási kérelmének benyújtása után négy hónappal lett tagjelölt. Hozzátette: 1973, az unió első bővítése óta általában a kérelem benyújtása és a tagjelölti státusz között több mint három év, a kelet-közép-európai – Magyarországot is érintő – bővítésnél pedig négy év telt el.
Orbán Viktor kijelentette, „a leplezetlen részrehajlás” szükségképpen lerombolja az uniós intézmények tekintélyét, és felértékelődik a nemzeti parlamentek szerepe.
Az Európai Uniónak komolyan kell vennie a szabályait – mondta a miniszterelnök. Úgy fogalmazott: ha ezeket a szabályokat az európai intézmények nem veszik komolyan, az Európai Unió „egész egyszerűen megszűnik létezni”.
– mutatott rá. A kormányfő emlékeztetett: az Európai Bizottság hét konkrét feltételt támasztott Ukrajna számára ahhoz, hogy megkapja a tagjelölti státuszt. Ráadásul a korábbi csatlakozó országoktól eltérően Ukrajna úgy kapta meg a státuszt, hogy a feltételeket csak utólag kell teljesítenie.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
szóljon hozzá!