Lavrov szerint Oroszországban már előrehaladott stádiumba került a leendő ukrán békeszerződésről szóló memorandum kidolgozása
Fotó: Orosz külügyminisztérium
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Történelmi dél-orosz földek, nemzeti identitás és a népek önrendelkezése elnevezésű moszkvai konferencián.
2025. május 23., 15:212025. május 23., 15:21
„Képzeljék el a Vatikánt tárgyalási helyszínként! Én azt mondanám,
(...) Úgy gondolom, hogy a Vatikánnak sem lesz túl kényelmes ilyen körülmények között fogadni két ortodox ország delegációját” – mondta.
Kifejezte reményét, hogy az ukrán fél is hasonlóan fog cselekedni. Mint mondta, a memorandum kidolgozásakor Moszkva alapelvekből és a konfliktus kiváltó okából indul ki.
Amennyiben az orosz és ukrán fél megállapodik arról, hogy a Vatikán közvetítésével tárgyalóasztalhoz ül a jövő héten, akkor azon az Egyesült Államok ott lesz – jelentette ki az amerikai elnök ukrán és orosz ügyekért felelős különleges megbízottja kedden.
„Nem tartjuk szükségesnek a világrend nemzetközi jogalapjának, az ENSZ Alapokmányának a lebontását. Ezt egyszerűen tiszteletben kell tartani, teljes mértékben és összességében, valamint az abban foglalt elvek közötti összefüggésekben” – nyilatkozott.
Az Egyesült Államok szerepére kitérve azt mondta, Ukrajna azt remélte, hogy örökké maga mögött tudhatja majd az Egyesült Államok támogatását, de Donald Trump amerikai elnök álláspontja az, hogy „ez nem az ő háborúja”. Lavrov úgy vélekedett, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat az Oroszországgal való párbeszéd alakításában a nemzeti érdekeiből indul ki.
Rámutatott, hogy Washington, ellentétben az európaiakkal, nyíltan beszél az ukrán területi kérdés megvitatásának szükségességéről. Lavrov ugyanakkor felidézte, hogy voltak olyan esetek, amikor az amerikaiak megváltoztatták álláspontjukat, és ezt, mint fogalmazott, Moszkva szem előtt fogja tartani következő lépéseinek megtervezésekor.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Moszkva által vitatott legitimitásáról szólva közölte, hogy
Álláspontja értelmében választások megtartása adná meg legjobb megoldást arra a kérdésre, hogy ki írhatja alá a békeszerződést ukrán részről.
„Mert ha azok írják alá, akiknek a legitimitása, finoman szólva, már senkit sem győz meg, akkor az utódok megkérdőjelezhetik a megkötött megállapodásokat” – mondta.
Kifogásolta, hogy az európai országok egyszer sem ejtették ki az „emberi jogok” kifejezést azzal kapcsolatban, ami Ukrajnában történik. Azt tanácsolta azoknak a nyugati kollégáinak, akik sürgősen cselekednének, hogy követeljék az ENSZ Alapokmányát és számos emberi jogi egyezményt megsértő ukrán törvények hatályon kívül helyezését.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
szóljon hozzá!