Alekszandr Dugin ideológus és lánya
Fotó: Videófelvétel
Nem rendíti meg Vlagyimir Putyin rendszerét Alekszandr Dugin ideológus lányának meggyilkolása, sőt erősíti a Nyugat-ellenes érzelmeket – véli Stier Gábor. A szláv világot jól ismerő külpolitikai újságíró a Krónikának elmondta: az orosz társadalom ezek után még inkább Kijev ellen fordul. Szerinte a többségben annak ellenére ellenérzést kelt a terrorakció, hogy nem értenek egyet Dugin és lánya nézeteivel.
2022. augusztus 23., 20:112022. augusztus 23., 20:11
2022. augusztus 23., 21:212022. augusztus 23., 21:21
Kik állhatnak a gyilkosság mögött? – kérdeztük Stier Gábortól, a szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztőjétől. „Természetes, hogy ebben a kérdésben érzelmi alapon megoszlanak az álláspontok. Így érthető, hogy az ukrán információs térben tombol az elégedettség, és egyértelmű sikerélményként élik meg a történteket. A hatalom közben folyamatosan közli, hogy semmi köze nincs az egészhez, ám működik a kacsintás, hogy a »mieink» kiiktatták az ellenséget. Orosz oldalon a döbbenet uralkodik, és inkább az az érzés, hogy az ukránok keze idáig is elérhet” – mondta a budapesti külpolitikai újságíró.
„Erre Dugin személye alkalmas volt, hiszen szinte egyáltalán nem védett személyről van szó, ugyanakkor főleg a nyugati médiában Putyin tanácsadójának, a birodalmi gondolat újjáélesztőjének, az orosz világ elmélet megalapozójának tartják. Látva az orosz állam reagálását – Putyin posztumusz kitüntette Darja Duginát – inkább az összeesküvés-elméletek kategóriájába sorolnám, hogy az orosz titkosszolgálatok állnak a merénylet mögött.
De ez szerintem inkább a prioritásokról árulkodik. Felmerült még, hogy az orosz nacionalisták közötti leszámolásról, vagy arról van szó, hogy a béketárgyalásokra készülő Kremlnek kellemetlenné vált az ultranacionalista Dugin, de ezek a találgatások szembemennek a logikával” – mondta lapunknak Stier Gábor.
Apja szerint lánya „a győzelemért halt meg”
Állami szertartás keretében, az osztankinói tévéközpontban búcsúztatták kedden a Putyin fő ideológusának tartott Alekszandr Dugin filozófus szombaton meggyilkolt lányát. A szertartáson a meggyilkolt újságírónő apja azt hangoztatta, hogy a lánya, Darja „a népért, Oroszországért és a győzelem nevében halt meg”. Dugin szerint Darja az utolsó beszélgetésük során azt mondta, hogy hősnek és harcosnak érzi magát és hogy „a fény oldalán” akar állni. Darja Dugina szombat este vesztette életét Moszkva közelében, amikor az autójában felrobbantottak egy távirányítású robbanószerkezetet. Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) szerint Dugina meggyilkolásának elkövetője az ukrán állampolgárságú Natalja Vovk volt, aki július 23-án érkezett Oroszországba a lányával. Vlagyimir Putyin orosz elnök táviratban fejezte ki részvétét a meggyilkolt Darja Dugina családjának, aljas és kegyetlen bűnténynek nevezve a történteket. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a szíriai hivatali partnerével közös sajtótájékoztatóján olyan „barbár bűncselekménynek” minősítette a gyilkosságot, amelyre „nincs bocsánat”. Kifejezte abbéli reményét, hogy a nyomozás gyorsan lezárul, és hogy a merénylet szervezői, megrendelői és végrehajtói számára nem lesz kegyelem.
Azon kérdésünkre, hogy miért fontos Dugin személye a Kreml számára, a szakértő arra emlékeztetett, hogy az ideológus az eurázsiai eszme modern adaptációjáról, az orosz világ összeszedésének szorgalmazása miatt lett híres, ami mára lényegében az orosz külpolitika részévé vált. „Nem miatta, de az ő gondolatai egybeesnek a jelenlegi orosz lépésekkel. Tévedés, hogy Putyin agya vagy a tanácsadója lenne, hiszen jó évtizede eltávolodott a Kremltől, ám szimbolikus személyiség, sokkal ismertebb a nyugati világban, mint magában Oroszországban, az orosz birodalmi gondolat megtestesítője, ráadásul kiváló célpont olyan szempontból is, hogy nem igazán védett személyiség” – mondta Stier.
Stier Gábor, a szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztője
Fotó: Facebook
Azt is megkérdeztük a Moszkvatér.com portál főszerkesztőjétől, hogy milyen következményei lesznek, lehetnek a gyilkosságnak. „A nyugati média azt prognosztizálja, hogy ez a gyilkosság megrendíti az orosz politikai stabilitást, félelmet kelt az orosz eliten belül, és így az egész Putyin megbuktatásához vezethet. Ez azonban a szokásos nyugati szempontú, az orosz belső viszonyokat nem igazán értő megközelítés. Úgy gondolom, hogy ez a merénylet nem rendíti meg a rendszert, sőt erősíti a Nyugat-ellenes érzelmeket. Az orosz társadalom még inkább Kijev – nem az ukrán nép – ellen fordul. Persze, a nagyvárosi középosztály megint csak elbizonytalanodik, ám a többségben annak ellenére ellenérzést kelt a terrorakció, hogy nem értenek egyet Dugin és lánya nézeteivel” – fogalmazott a főszerkesztő. Megemlítette: sokan úgy gondolják, hogy Moszkva erre a gyilkosságra pusztító akciókkal válaszol.
„Semmi sem kizárt, de ez nem az orosz stratégia jellemzője. Ezt inkább az ukrán kommunikáció sugallja, és a külső nyomásnak a Kreml nem szokott engedni.
Egy biztos, egy erődemonstráció azért megnyugtatná a háborúpárti orosz közvéleményt. Azt azonban nem gondolom, hogy Oroszország a történtek hatására indítana pusztító hadműveletet. Ez egyértelműen a kommunikáció része” – hangsúlyozta a külpolitikai újságíró.
Az ukrán állampolgárságú Natalja Vovkót gyanúsította meg hétfőn az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) Darija Dugina orosz újságírónő meggyilkolásával.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tagadta, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök beszélt volna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ezzel cáfolva a Washington Post beszámolóját a két vezető múlt heti telefonbeszélgetéséről.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a Híradó.hu.
A Biden-adminisztráció minden rendelkezésére álló, a Kongresszus által Ukrajna számára korábban megszavazott összeget eljuttat Kijevnek a hivatali ideje január 20-i lezárása előtt.
Feljelentést tesz volt barátnője, Vogel Evelin ellen Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, mert Vogel titokban 11 órányi hangfelvételt készített, a hallgatásáért pedig 30 millió forintot követelt.
Izrael most először erősítette meg, hogy ő állt a szeptemberi művelet mögött, amelynek során a Hezbollah által Libanonban használt több száz személyhívót robbantottak fel.
Donald Trump megválasztott elnök közvetlenül beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ami az első telefonbeszélgetésük volt Trump választási győzelme óta – mondták az ügyet ismerő források a Washington Postnak.
Vidéken rejtette el a napokban Budapesten meggyilkolt amerikai nő holttestét a megölésével gyanúsított ír férfi – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szombati sajtótájékoztatóján. A bűncselekmény az intim együttlét során történt.
Ukrajna minden korábbinál nagyobb dróntámadást indított Moszkva ellen: a támadás egy ember sérülését okozta és több tucatnyi repülőjárat átirányításához vezetett. Eközben az oroszok Odessza ellen intéztek légicsapást.
A lakosság szerint a hatóságok későn és hibásan kezelték az árvízhelyzetet Spanyolországban, ezért körülbelül 130 ezren tüntettek Valenciában. A tömeg sárral, székekkel és tárgyakkal dobálta meg a rendőrséget, és megrohamozta a városházát is.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első, levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
szóljon hozzá!