Figyelmeztetés. Trump az ukrajnai helyzet fokozásától óvta Putyint
Fotó: Kreml
Donald Trump megválasztott elnök közvetlenül beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ami az első telefonbeszélgetésük volt Trump választási győzelme óta – mondták az ügyet ismerő források a Washington Postnak.
2024. november 11., 08:322024. november 11., 08:32
A Trump floridai üdülőhelyéről kezdeményezett hívás során azt tanácsolta Putyinnak, hogy ne fokozza az ukrajnai helyzetet, és kiemelte Washington jelentős katonai jelenlétét Európában – mondta a beszélgetést ismerő egyik forrás. A források névtelenséget kértek a kényes téma megvitatása érdekében.
Mint ismeretes, Trump a kampánya során ígéretet tett arra, hogy azonnal véget vet az ukrajnai háborúnak, de konkrét terveket nem mutatott be. Magánjelleggel Trump jelezte, hogy támogat egy olyan lehetséges megállapodást, amely lehetővé teszi Oroszország számára, hogy megtartson néhány megszállt területet. A telefonbeszélgetés során röviden érintette a területi kérdést, mondták a források.
Ez a korábban nem ismertetett hívás amúgy széles körű bizonytalanság közepette történt,
Csütörtökön Trump az NBC-nek elmondta, hogy a választási győzelme óta a világ mintegy 70 vezetőjével beszélt, köztük Volodimir Zelenszkij elnökkel, és ehhez a híváshoz csatlakozott Elon Musk is.
A The Washington Post szerint az ukrán kormány értesült a Putyinnal folytatott beszélgetésről, és két, a helyzetet ismerő forrás szerint nem emelt ellene kifogást. Heorhij Tihij, az ukrán külügyminisztérium szóvivője azonban vasárnap azt mondta a Reutersnek, hogy
Ezt követően Ukrajna nem támogathatta vagy ellenezhette a felhívást”.
Trump kezdeti kapcsolatfelvétele a világ vezetőivel a külügyminisztérium vagy az amerikai kormány tolmácsainak támogatása nélkül zajlott. Trump átmeneti csapata nem írt alá megállapodást az Általános Szolgáltatási Igazgatósággal, ami az elnöki átmenetek szokásos lépése.
Az ügyet ismerő források a Washington Postnak azt mondták, hogy az ukrán tisztvségiselők „régóta tudják, hogy Trump Putyinnal tárgyalna egy diplomáciai megoldásról Ukrajna ügyében”.
Egyébként mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában arról beszélt:
„Trump a kampánya során arról beszélt, hogy ő mindent az alkun keresztül lát, és hogy képes olyan alkut kötni, amely mindenkit elvezet a békéhez. Ő legalább békéről beszél. Nem beszél konfrontációról, nem beszél arról, hogy stratégiai vereséget akar okozni Oroszországnak. És ez előnyösen különbözteti meg őt a jelenlegi kormányzattól” – mondta Peszkov.
A szóvivő véleménye szerint ugyanakkor
Közölte: Vlagyimir Putyin azért beszélt korábban arról, hogy Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt megválasztását preferálná, mert mind őt, mind pedig Joe Biden hivatalban lévő elnököt kiszámíthatóbbnak tartja, mint a kihívójukat.
Eközben egy amerikai tisztségviselő vasárnap a CNN-nel azt közölte, hogy
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön közölte, hogy mintegy 11 ezer észak-koreai katona tartózkodik a térségben, ahol elakadt Ukrajna három hónapja tartó katonai behatolása orosz az területre.
Ukrajna minden korábbinál nagyobb dróntámadást indított Moszkva ellen: a támadás egy ember sérülését okozta és több tucatnyi repülőjárat átirányításához vezetett. Eközben az oroszok Odessza ellen intéztek légicsapást.
A The New York Times vasárnap arról számolt be, hogy
Egy ukrán parancsnok vasárnap a CNN-nek azt mondta, hogy az észak-koreai csapatok részt vesznek a közvetlen harci műveletekben Kurszkban, valamint védelmi műveletekben a szomszédos oroszországi Belgorod régióban és az oroszok által megszállt ukrán területeken.
„A feladatokat többnyire a védelem második szintjeként határozzák meg. A kurszki térségben ezek közvetlen harci műveletek” – mondta, hozzátéve, hogy az állományban tüzérségi specialisták és mesterlövészek is vannak.
„Ezek a csoportok rövid távon közvetlenül részt vesznek majd a harci műveletekben Ukrajna területén. Nagy valószínűséggel Ukrajna megszállt területein is felbukkannak” – mondta a parancsnok.
Azt mondta, hogy
és végül maguk is közvetlen harcokban fognak részt venni.
„Katonai értelemben három teljes értékű dandárnak felelnek meg. Képzeljük el, hogy most az ellenség kivon 10 000 katonát a második védelmi vonalból, oda észak-koreai katonákat helyez, és ezt a három dandárt az egyik (olyan) helyre küldi, ahol aktív harcok folynak. Három teljes értékű dandár jelentős erőforrás? Igen, jelentős erőforrás” – mondta Fedorenko.
Mint arról beszámoltunk, a múlt hónapban jelentek meg olyan hírek, amelyek szerint Észak-Korea csapatokat küld Oroszországba, bár akkor mindkét ország tagadta az állításokat. Oroszország és Észak-Korea Moszkva 2022-es ukrajnai inváziója óta egyre barátságosabb kapcsolatokat alakított ki. Észak-Korea 1,2 millió katonájával a világ egyik legnagyobb hadseregével rendelkezik, de csapatainak többsége nem rendelkezik harci tapasztalattal.
Ukrajna a nyáron Oroszországot sokkoló módon megszállta a kurszki régiót, a második világháború óta ez az első orosz terület elleni invázió.
ahol a hadsereg főparancsnoka arra figyelmeztetett, hogy erői „az egyik legerősebb orosz offenzívával” néznek szembe a háború kezdete óta.
Moszkva emellett nagy hatótávolságú dróncsapások szinte folyamatos hullámait indítja ukrán városok ellen, és robbanófejek nélküli csalidrónokat lő ki, hogy legyőzze Ukrajna légvédelmét.
Az ukrán elnök csütörtökön Budapesten azt mondta, hogy a világ vezetői nem hallgatnak eléggé a kéréseire, hogy Kijev használhasson nagy hatótávolságú fegyvereket, mivel „az eszkaláció újabb hullámával” néz szembe, amelyben „egy másik állam hadserege vesz részt az Ukrajna elleni háborúban”.
Orosz drónok zuhantak le Moldovában
Lezuhant az ukrán légvédelem elterelésére használt két orosz „csalétek” drón Moldova területén – közölték a chisinaui hatóságok
A tájékoztatás szerint a pilóta nélküli repülőeszközöket az északi Borosenii Noi és a déli Firladeni falvakban találták meg a szomszédos Ukrajna elleni masszív orosz dróntámadás nyomán. Értesülések szerint senki sem sérült meg.
„Határozottan elítéljük ezeket az agresszív behatolásokat és újfent elítéljük Oroszország brutális háborúját Ukrajna ellen” – hangoztatta Mihai Popsoi miniszterelnök-helyettes az X-en közzétett állásfoglalásában.
Az utóbbi hónapokban több alkalommal is előfordult, hogy orosz drónok tévedtek román vagy moldovai területre. A pilóta nélküli repülőeszközök műszaki hiba, vagy az ukrán légvédelem intézkedései nyomán tértek le röppályájukról. Oroszország újabban csalétek drónokat is bevet az ukrán légvédelem túlterhelésére; a földről ugyanis nem látható, hogy az adott eszközökön van-e robbanóanyag.
Vidéken rejtette el a napokban Budapesten meggyilkolt amerikai nő holttestét a megölésével gyanúsított ír férfi – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szombati sajtótájékoztatóján. A bűncselekmény az intim együttlét során történt.
Ukrajna minden korábbinál nagyobb dróntámadást indított Moszkva ellen: a támadás egy ember sérülését okozta és több tucatnyi repülőjárat átirányításához vezetett. Eközben az oroszok Odessza ellen intéztek légicsapást.
A lakosság szerint a hatóságok későn és hibásan kezelték az árvízhelyzetet Spanyolországban, ezért körülbelül 130 ezren tüntettek Valenciában. A tömeg sárral, székekkel és tárgyakkal dobálta meg a rendőrséget, és megrohamozta a városházát is.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első, levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda – derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának egyik elképzelése az ukrajnai háború befejezésére az, hogy Kijev NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják a folyamatos fegyverletételért cserébe – jelentette a Kyiv Independent.
szóljon hozzá!