Elena Lasconi
Fotó: Facebook/Elena Lasconi
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük a romániai elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi.
2024. november 25., 21:202024. november 25., 21:20
2024. november 25., 21:302024. november 25., 21:30
Hétfő esti sajtótájékoztatóján Lasconi elmondta, az elnökválasztás első fordulójában protestszavazás történt, szerinte a választópolgárok szavazataikkal értésre adták, „elegük van abból, hogy megvetést kapnak azoktól, akiknek védelmezniük kellene őket”. „Olyan Romániát akarunk, amelyikben számít a szavazatunk, számít a hangunk” – szögezte le.
Hozzátette, egy új fejezet kezdődik az ország történetében, hiszen először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a PNL-nek és a PSD-nek nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában.
Az USR jelöltje ugyanakkor megígérte, mindent megtesz, hogy felnőjön a román állampolgárok elvárásaihoz, és minden polgár elnöke kíván lenni. „Értékelem, hogy Marcel Ciolacu elismerte a vereségét. Ez így normális” – tette hozzá.
Elena Lasconi beszélt arról is, hogy az anyja több hátszegi étteremben is dolgozott, „mosta a poharakat hideg vízzel naponta 12-14 órán át”. „A családomban tudjuk, mit jelent a munka. Tudjuk, milyen a saját munkádból megélni, nem különnyugdíjból, nem szinekúrából, nem csaló ingatlanfejlesztők luxusajándékaiból” – fogalmazott.
Mint ismeretes, az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint a szavazóhelyiségekből beérkezett 20 059 jegyzőkönyv összesítése (100 százalékos feldolgozottság) alapján a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában az első helyen Călin Georgescu független jelölt végzett 2 120 404 szavazattal (a voksok 22,94%-a). Ellenfele Elena Lasconi lesz a két hét múlva rendezendő második fordulóban, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje 1 772 503 szavazatot kapott (19,18%).
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!