Megrohamozták a városházát, a tüntetők gyilkosoknak nevezték a regionális vezetőket
Fotó: Carlos Mazón / X
A lakosság szerint a hatóságok későn és hibásan kezelték az árvízhelyzetet Spanyolországban, ezért körülbelül 130 ezren tüntettek Valenciában. A tömeg sárral, székekkel és tárgyakkal dobálta meg a rendőrséget, és megrohamozta a városházát is – írta az MTI.
2024. november 10., 13:452024. november 10., 13:45
Hatalmas tömegek tüntettek Valenciában a közelmúltban bekövetkezett halálos árvizek hatóságok általi kezelése ellen, és Carlos Mazón regionális vezető lemondását követelték. Spanyol hírügynökségek, köztük az Efe is egy kormányzati szervet idézve azt állította, hogy szombaton 130 ezer ember vonult az utcára: a tüntetők azt skandálták, hogy „mi sárral, ti vérrel vagytok bemocskolva”.
A tüntetők azzal vádolták a helyi hatóságokat, hogy túl későn adtak ki árvízriasztást. A tüntetések vége felé a feldühödött tüntetők összecsaptak a rendőrséggel. A képek szerint a valenciai városházát sárral kenték össze, a Reuters hírügynökség pedig arról számolt be, hogy a tüntetők székeket és más tárgyakat dobáltak. A város polgármestere, María José Catalá képeket tett közzé a közösségi médiában a betört ablakokról, és egy videót, amelyen fáklyatűz és füst is látható, majd hozzátette: „A vandalizmus nem megoldás.” Valencia városi tanácsa elítélte a „vandalizmust”, mondván, hogy a várost is sújtotta az árvíz.
Insisto, el vandalismo no es la solución.
— María José Catalá (@mjosecatala) November 9, 2024
Somos municipio afectado, y estamos destinando muchísimos recursos y medios para ayudar a las pedanías y municipios que siguen sufriendo los efectos de esta tragedia. pic.twitter.com/nb8xwk7JV0
Múlt héten a spanyol királyt és királynőt is sárral és más tárgyakkal dobálták meg a dühös tüntetők, amikor a pár Paiporta városába látogatott, amelyik az egyik legsúlyosabban érintett település. Pedro Sánchez miniszterelnökre is tárgyakat dobáltak, akit gyorsan evakuáltak a helyszínről.
Spanyolországban dühös tömeg fogadta és megdobálta vasárnap az özönvízszerű esők okozta áradások helyszínére látogató közjogi méltóságokat.
Spanyolországban a katasztrófaelhárításért a regionális kormányok felelősek, de további forrásokat kérhetnek a madridi központi kormánytól. A spanyol meteorológiai hivatal október 25-től viharjelzéseket adott ki a régióra, de a valenciai hatóságok csak órákkal az áradás kezdete után adtak ki riasztást a mobiltelefonokra.
Ezt súlyosbítja, hogy a helyi média beszámolója szerint az áradások kezdetekor Mazón egy újságíróval ebédelt, és csak helyi idő szerint este hét órakor érkezett meg a vészhelyzeti koordinációs értekezletre.
A massive demonstration in Valencia is demanding Carlos Mazón’s resignation, protesting his handling of the catastrophic flooding in the region.pic.twitter.com/cBgv4LgfiS
— Volcaholic ???? (@volcaholic1) November 9, 2024
A valenciai áradást egy DANA-jelenség okozta – amikor a meleg, nedves levegő hideg levegővel találkozik, és instabil időjárási rendszert hoz létre. A tudósok szerint a felmelegedő éghajlat súlyosbította az árvizeket.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!