Nem adja fel. Marine Le Pen szerint a bíróság politikai alapú ítéletet hozott ellene, és közölte: minden lehetséges jogorvoslati lehetőséget megragad
Fotó: Facebook/Marine Le Pen
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, s ezzel a célja, hogy „megakadályozza, hogy elindulhasson és megválasszák a 2027-es elnökválasztáson”.
– mondta Le Pen hétfő este a legnézettebb hírműsor, a TF1 kereskedelemi televízió híradójának studióvendégeként.
„A bíró teljesen egyértelművé tette, hogy az eltiltást végrehajthatóvá teszi, azaz valójában feleslegessé teszi a fellebbezésemet ebben a kérdésben, azért hogy megakadályozza, hogy induljak a (2027-es) választásokon” – fogalmazott a Nemzeti Tömörülés jelenlegi nemzetgyűlési frakcióvezetője.
„Nem hagyom magam így félreállítani. Minden lehetséges jogorvoslati lehetőséget meg fogok ragadni. Maradt egy keskeny ösvény. Lehet, hogy keskeny, de létezik” – hangsúlyozta Le Pen, aki szerint
Mint arról beszámoltunk, a párizsi büntetőbíróság két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte hétfőn a francia ellenzéki politikust és öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért az általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül nemzeti pártcélokra használt fel. Mellékbüntetésként 100 ezer eurós pénzbírsággal is sújtották az ellenzéki politikust, aki megerősítette: fellebbez az ítélet ellen.
Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson, amelynek három sikertelen kísérlet után jelenleg egyik nagy esélyese a felmérések alapján.
A korrupció elleni küzdelem szigorítását célzó, ideiglenes végrehajtással történő eltiltás – azaz a fellebbviteli határozat megvárása nélküli azonnali alkalmazás – 2016 vége óta szerepel általános jelleggel a francia jogban, de fakultatív módon már korábban is alkalmazták a bíróságok. Az utóbbi években több, hűtlen kezelés miatt elítélt politikus esetében is alkalmazásra került.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
Az ítélettel „arról van szó, hogy a választott képviselők, hasonlóan a törvény hatálya alá tartozó más állampolgárokhoz, nem részesülhetnek semmilyen különleges bánásmódban” – mondta az ítélet indoklásában Bénédicte de Perthuis bírónő.
Marine Le Pen felszólította hétfő este „az igazságszolgáltatást, hogy siessen”, és a 2027 áprilisában esedékes elnökválasztás előtt tárgyalja meg a fellebbezését.
„Több millió francia ember hisz bennem, több millió francia ember bízik bennem (...), harminc éve harcolok az igazságtalanság ellen, és folytatom, és ezt fogom tenni a végsőkig” – mondta Le Pen, aki kijelentette, hogy
A francia jogi szokásrend szerint a fellebbviteli perre leghamarabb egy év múlva kerülhet sor, és további három hónap múlva, azaz közvetlenül a 2027-es választási kampány előtt hirdethetik ki a másodfokú ítéletet. Mindaddig Le Pen nem jelöltetheti magát semmilyen választáson.
Amennyiben a másodfokú ítélet két éven belül megszületik, és nem tiltja el Le Pent a választásokon való indulástól, elméletileg lehetővé válik számára az elnökjelöltség. Ha a fellebbezés során is elítélik, akkor a Semmítőszékhez fordulhat a politikus.
A francia Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ugyanakkor „aggodalmát fejezte ki a heves reakciók miatt”, és óva intett attól, hogy bárki is megkérdőjelezze az igazságszolgáltatás függetlenségét.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn azt mondta, hogy „ez nagy dolog”, amikor arra kérték, kommentálja, hogy Marine Le Pent eltiltották a politikai tisztségek betöltésétől.
„Ez nagy dolog. Nagyon nagy dolog. Sokat tudok róla, és sokan azt hitték, hogy nem fogják elítélni semmiért, és nem tudom, hogy ez elítélést jelent-e, de öt évre eltiltották az indulástól, pedig ő volt a vezető jelölt” – mondta Trump a Reuters űszerint.
Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a Liga olasz jobboldali kormányerő vezetője az ügyet kommentálva úgy fpogalmazott: aki tart a választók ítéletétől, gyakran a bírósági ítéletektől vár segítséget.
– írta Matteo Salvini, hangoztatva, hogy a francia politikussal szembeni ítélet „háborús nyilatkozatnak számít Brüsszel részéről olyan pillanatban, amikor von der Leyen és Macron háborús nyomásgyakorlása félelmet kelt”.
„Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni, nem állunk le!” – hangoztatta Salvini a bejegyzésében.
Salvini szerint a francia elnök, Emmanuel „Macron és (az Európai Bizottság elnöke, Ursula) von der Leyen Európája nem a mi Európánk”. Bejelentette, hogy a Patrióták Európáért pártcsalád nevében javaslatot dolgoz ki a brüsszeli fegyverkezési tervekkel szemben.
Matteo Salvini hangsúlyozta, hogy Emmanuel Macronnal és Ursula von der Leyennel ellentétben a Ligának „világos elképzelése van”.
Kifejtette: Olaszországnak a híd szerepét kell betöltenie az Európai Unió és az Egyesült Államok között, mivel az igazi ellenséget az olasz vállalatok számára nem Donald Trump amerikai elnök képviseli, hanem Brüsszel őrült és kényszerített szabályai.
Hozzátette, hogy
Geert Wilders, a holland Szabadságpárt (PVV) elnöke megdöbbentőnek nevezte, hogy Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték, és nem indulhat a következő elnökválasztáson, valamint reményét fejezte ki, hogy a Nemzeti Tömörülés (RN) politikusa megnyeri a fellebbezést.
Geert Wilders az X-en közzétett bejegyzésében azt írta: „megdöbbentette” a Marine Le Pen elleni „hihetetlenül kemény” ítélet.
Kijelentette: 100 százalékig támogatja, valamint hisz és bízik abban, hogy a francia politikus megnyeri a fellebbezést, és Franciaország elnöke lesz.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!