Klaus Iohannis elnök részt vett az Európai Tanács csütörtöki és pénteki brüsszeli ülésén, ahol kijelentette, hogy európai szinten összehangolt és gyors megközelítésre van szükség az energiaárak fenntartható csökkentése érdekében.
2022. október 21., 19:312022. október 21., 19:31
2022. október 21., 19:322022. október 21., 19:32
Az Elnöki Hivatal közleménye szerint Iohannis elismerését fejezte ki az Európai Bizottság által az energiaárak csökkentése érdekében előterjesztett új intézkedéscsomaggal szemben, amely Románia által javasolt intézkedéseket is tartalmaz, és jelentős előrelépést jelent.
Ami az azonnali intézkedéseket illeti, az államfő üdvözölte, hogy a tagállamok vezetői önkéntes közös gázvásárlásban állapodtak meg annak érdekében, hogy a végső fogyasztók számára kedvezőbb árakat biztosítsanak a tárgyalások nyomán. Hangsúlyozta, hogy ezt a mechanizmust úgy kell kialakítani, hogy minden érdekelt fél számára hozzáférhető legyen. Támogatását fejezte ki ugyanakkor a gázárak csökkentését célzó további intézkedésekkel kapcsolatban.
A hosszú távra szóló stratégiát illetően Iohannis hangsúlyozta a beruházások fontosságát és új energiaforrások kiaknázását, hogy a jövőben elegendő energiát biztosítsanak a fogyasztók számára megfizethető áron, és fenntartsák az európai ipar versenyképességét. Ezzel kapcsolatban az államelnök megemlítette a fekete-tengeri földgáztartalék kiaknázásában rejlő lehetőséget.
Az Európai Tanács megállapodott abban, hogy a jelenlegi válságra való figyelemmel Unió-szerte fel kell gyorsítani és intenzívebbé kell tenni azokat az erőfeszítéseket, amelyek a kereslet csökkentésére, az ellátás biztonságának garantálására, az adagolás elkerülésére, valamint a háztartások és a vállalkozások esetében az energiaárak mérséklésére irányulnak, továbbá meg kell őrizni az egységes piac integritását - olvasható az Elnöki Hivatal közleményében.
A tagállami vezetők önkéntes közös gázbeszerzések, valamint a megbízható partnerekkel folytatott, kölcsönösen előnyös partnerségek kialakítására irányuló tárgyalások felgyorsításáról döntöttek, kihasználva az Unió együttes piaci súlyát és teljeskörűen igénybe véve az uniós energiaplatformot, amely nyitva áll a Nyugat-Balkán és a három társult keleti partner előtt is – írja az Agerpres.
A tagállami vezetők megegyeztek egy uniós keret létrehozásáról a villamosenergia-termelésben alkalmazott gáz árplafonjának meghatározására. A keret magában foglal majd egy költség-haszon elemzést is.
A gazdaság ellenállóképességének fokozása érdekében az EU-nak és a tagállamoknak többet kell fektetniük az energiahatékonyságba, a szükséges infrastruktúrába, a tárolókapacitás bővítésébe és a megújuló energiatechnológiák fejlesztésébe. Az Európai Tanács szolidaritást szorgalmaz a tagállamok között arra az esetre, ha nemzeti, regionális és uniós szinten akadozna, vagy teljesen leállna az energiaellátás – tájékoztat még a közlemény.
Megállapodásra jutottak az energiaárak leszorításáról az uniós tagállamok vezetői brüsszeli csúcstalálkozójukon – jelentette be az Európai Tanács elnöke péntek hajnalban a belga fővárosban.
Állásfoglalást bocsátott ki a magyar rendőrség azokkal a spekulációkkal kapcsolatban, miszerint Klaus Iohannis azért fordított hátat Orbán Viktornak Budapesten, mert a rendőrség mintegy negyed órán keresztül „sétáltatta” a magyar fővárosban.
Joe Biden amerikai elnök a hatalom békés és rendezett átadására utasította adminisztrációjának tagjait – ezt is hangoztatta a leköszönő elnök a Fehér Házban tartott beszédében csütörtökön.
Gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének, Donald Trumpnak a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár, egyúttal reményét fejezte ki, hogy Trump valóban el tudja érni a most zajló háborúk leállását.
Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.
Udvariatlan, a diplomáciai protokollban egyenesen barátságtalannak nevezhető gesztust tett Klaus Iohannis vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben csütörtökön Budapesten. Iohannisnak a magyar kormányfővel szembeni ellenérzései közismertek.
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az EU kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán – jelentette ki Charles Michel.
A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump 2025. januári beiktatása előtt sietteti a fennmaradó 6 milliárd dolláros katonai segély Ukrajnának történő átadását – jelentette a Politico szerdán.
Negyven ember vesztette életét szerdán a Bekaa-völgyben fekvő Baalbek keleti város környékén Libanonra mért izraeli csapásokban – közölte az ország egészségügyi minisztériuma, este pedig újabb csapások érték Bejrút déli külvárosait.
Kiléptek a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) miniszterei a német kormányból Christian Lindner pénzügyminiszter menesztése után, Robert Habeck alkancellár viszont közölte, hogy a Zöldek maradnak a koalícióban.
Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.
szóljon hozzá!