Fotó: Twitter / Forsvaret
Romániai szál is felbukkant a Németországot Oroszországgal összekötő Északi Áramlat földgázvezetékek elleni szabotázsakció ügyében zajló nyomozásban: a gyanú szerint egy ukrán nemzetiségű elkövető hamis román útlevelet használhatott az akció során.
2023. május 23., 21:372023. május 23., 21:37
A férfi ezzel az útlevéllel bérelte ki az Androméda nevű jachtot, amely a hatóságok gyanúja szerint a helyszínre szállította az elkövetőket. A Süddeutsche Zeitung szerint a német nyomozók állítólag azonosítottak egy 26 éves ukrán állampolgárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy tavaly Németországba utazott, hogy támadást hajtson végre az Oroszországot és Európát összekötő Északi Áramlat tenger alatti gázvezetékek ellen. A névtelenséget kérő német rendőrségi források a sajtóval azt közölték, hogy
Az első vizsgálatok szerint az ukrán állampolgárságú férfi korábban az ukrán hadsereg egyik gyalogos egységében szolgált, és egy Kijevtől délkeletre fekvő városban élt.
A frontstory.pl honlap szerint, amely részt vett az oknyomozásban, a felhasznált román útlevél valószínűleg hamis volt.
A dán energiaügynökség az Északi Áramlatot üzemeltető vállalat segítségét kérte a gázvezeték közelében talált, henger alakú tárgy begyűjtéséhez – derült ki egy csütörtök este nyilvánosságra hozott közleményből.
Az ukrán gyanúsított, aki állítólag a hamis román útlevelet használta, feltehetően egy hatfős csoport tagja, amely 2022 szeptemberében egy varsói székhelyű, Feeria Lwowa nevű, fantom utazási irodán keresztül az észak-németországi Rostockba utazott. Itt bérelték ki azt a jachtot, amely segítségével aztán robbanóanyagokat helyeztek el a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlat gázvezetéken.
A fiktív utazási irodát két ukrán állampolgár alapította még 2016-ban.
A német közszolgálati televízió szerint a nyomozás még tart, és az ügyészek azt sem zárják ki, hogy a szabotázs egy Oroszország által megrendezett „hamis zászlós” akció lehetett, amelyben az elkövetők hamis bizonyítékokat hagytak hátra, hogy Ukrajnát tegyék felelőssé.
a német kormány pedig korábban óva intett attól, hogy elhamarkodott következtetéseket vonjanak le a robbantásokkal kapcsolatban. A dán kormány a múlt hónapban azt állította, hogy járőrhajói orosz hajókat észleltek napokkal a csővezeték felrobbanása előtt.
Oroszország ugyanakkor az ENSZ vezetésével nemzetközi vizsgálatot kért a szabotázs ügyében, de a Biztonsági Tanács nem támogatta a kérést.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) sürgősen határozatot kell hoznia egy bizottság felállításáról az Északi Áramlat vezetékeken történt robbanások kivizsgálására, tekintettel egy olyan „tárgy” felfedezésére, amely egy robbanószerkezet eleme lehet.
A 15,5 méter hosszú vitorlás jachtot 2022 szeptemberében bérelték ki Rostockban, és Hohe Düne kikötőjéből indultak útnak. Szemtanúk úgy emlékeznek, hogy látták a legénységet egy lengyel rendszámú fehér furgonnal megérkezni. Az Andromeda pontos útvonaláról keveset tudni, kivéve, hogy megállt Wiekben, Rügen szigetén és a dán Christiansø szigetén, nem messze a robbanás helyszínétől.
Az Andromeda fedélzetén,
Német biztonsági körökben úgy vélik, hogy állami szereplőkről van szó, ami azt jelentené, hogy valószínűleg legalább egy titkosszolgálat is érintett volt.
A nyomozás szerint az Andromeda tulajdonosai előtt Ştefan Marcu néven bemutatkozó személyt a német biztonsági hatóságok körözik, bár személyazonossága még nem teljesen tisztázott. Nevét a sajtónyomozást végző riportercsoport ismeri, de biztonsági okokból titokban tartják. Egy Kijevtől délkeletre fekvő városból származik, és feltehetően az ukrán fegyveres erők tagja.
Közben
Ő azonban állítólag nem vett részt aktívan a szabotázsakcióban, inkább csak támogató szerepet töltött be.
Amerikai hírszerzési illetékesek által átvizsgált új hírszerzési adatok arra utalnak, hogy egy ukránbarát csoport hajtotta végre tavaly az Északi Áramlat gázvezetékek elleni támadást – közölte a New York Times.
Mint arról beszámoltunk, egy tavaly szeptember végén elkövetett szabotázsakcióban megrongálódott az Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 gázvezeték, amely Oroszországból szállított földgázt Európába a Balti-tengeren keresztül. Az ügyben Svédország, Dánia és Németország vizsgálatot indított, de egyelőre nem sikerült tisztázni, ki állhatott a robbantások mögött.
Amerikai hírszerzési illetékesek által átvizsgált új hírszerzési adatok arra utalnak, hogy a merényletet egy ukránbarát csoport hajtotta végre.
Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró egy februári blogbejegyzésben azt állította:
Az Északi Áramlat 1 és 2 vezetékeken az ukrajnai invázió előtt évente mintegy 110 milliárd köbméter gáz érkezett Németországba. A négy csőből három rongálódott meg a szeptemberi víz alatti robbanásban.
Akkor is következményei lesznek az USA számára a publikációnak, amely szerint Washington részese volt az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantásának, ha amerikai tisztségviselők tagadják a benne foglaltakat – jelentette ki a külügyminiszter-helyettes.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
2 hozzászólás