Fotó: Veres Nándor
Januárban a kárpátaljai magyar óvodások, iskolások és egyetemisták megemelt összegű oktatási-nevelési támogatást kapnak a magyar államtól – jelentette be kedden Potápi Árpád János, a budapesti Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
2023. január 17., 14:482023. január 17., 14:48
2023. január 17., 14:592023. január 17., 14:59
A kormányzati illetékes közösségi oldalára feltöltött videójában felidézte: a nemzetpolitika egyik legátfogóbb, több évtizede működő támogatási programja a Szülőföldön Magyarul program (közismert nevén oktatási-nevelési támogatás), amellyel a magyar kormány 2003 óta „mond köszönetet” azoknak a külhoni magyar családoknak, akik gyermeküket magyar oktatási intézménybe íratják. Potápi Árpád János kiemelte:
Hangsúlyozta: első intézkedésként az orosz–ukrán háború negatív hatásait elszenvedő, de szívósan kitartó kárpátaljai magyar családokat szeretnék kiemelten támogatni. Ezért a kárpátaljai magyar óvodások, iskolások és egyetemisták még ez év januárjában egyszeri, megemelt támogatásban részesülnek, melynek összege bruttó 100 ezer forint (1250 lej, 1 lej 80 forint): az eddig nyújtott támogatás több mint háromszorosa.
„Továbbra is úgy véljük, hogy az anyanyelvi oktatás a nemzeti közösség megmaradásának egyik legfontosabb pillére. Bízunk abban, hogy Ukrajna a nemzetközi kötelezettségvállalásainak megfelelően, mielőbb helyreállítja a kárpátaljai magyarság oktatási és nyelvi jogait” – hangsúlyozta Potápi Árpád János. Az államtitkár kiemelte, az elhúzódó háborús hónapok után sem feledkeznek meg azokról, akik kitartanak és helytállnak, „mert a magyar összetartó és gondoskodó nemzet.”
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) tavaly novemberi budapesti ülése után megerősítette: többszörösére emeli a magyar kormány a határon túli oktatási-nevelési támogatást. Elmondta: jelenleg 22 ezer 400 forint (280 lej) a támogatás összege, gyermekenként és tanévenként. Semjén akkor azt mondta, a megemelt juttatást a kárpátaljai magyarok már akkortól, a többi nemzetrész a következő tanévtől kaphatja meg. Jelenleg összesen 225 ezren részesülnek a támogatásban.
A romániai magyar közösséget érintő kérdésekről is „véleményt cserélt” Orbán Viktor Kelemen Hunorral a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) budapesti ülése alkalmából – közölte Facebook-oldalán az RMDSZ elnöke.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
szóljon hozzá!