Bírálat. Az amerikai külügy honlapján olvasható elemzés ismét pellengérre állítja Romániát
Fotó: Pixabay.com
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
2025. július 10., 20:532025. július 10., 20:53
2025. július 10., 20:552025. július 10., 20:55
A Civilizációs szövetségesekre van szükség Európában című dokumentum szerzője Samuel Samson, a Demokrácia, Emberi Jogok és Munkaügyi Hivatal (DRL) vezető tanácsadója, aki az elemzés felvezetésében rámutat:
„Transzatlanti partnerségünket a természetes jog, az erényetika és a nemzeti szuverenitás gazdag nyugati hagyománya támasztja alá. Ez a hagyomány Athéntól és Rómától a középkori kereszténységen át az angol közjogig, végül pedig Amerika alapító okirataiig húzódik” – olvasható a dokumentumban.
„Ez az Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolat az oka annak is, hogy őszintén beszélünk, amikor nem értünk egyet, vagy aggályaink vannak – és ezért kongatja a Trump-adminisztráció a vészharangot Európában. Amikor Vance alelnök az idei müncheni biztonsági konferencián beszélt, világossá tette az okot, kijelentve:
– idézi fel a szerző.
Az elemzés szerint két pusztító világháború után az európai nemzetek a jövőbeni katasztrófák megelőzésére törekedtek olyan szupranacionális struktúrák létrehozásával, amelyek szorosabban kötik össze a nemzeteket, és lehetővé teszik a jelentősebb diplomáciai és gazdasági együttműködéseket. Ennek az új rendnek a hívei, köztük a jó szándékú keresztény és demokráciapárti pártok, egy nagyszabású átalakulásra vágytak – egy olyan világra, amely meghaladja a nemzetiség és a hitvallás megosztottságát, és példátlan béke korszakát hozza el. A nemzetiség, a kultúra és a hagyományok horgonyainak leküzdésével a globális liberalizmus megígérte azt, amit Francis Fukuyama híresen a „történelem végének” nevezett, a politikai élet végső innovációját.
– hangsúlyozza az elemzés.
A dokumentum rámutat: ezek az aggasztó tendenciák az utóbbi években csak felerősödtek. Az Egyesült Királyságban a rendőrség keresztényeket tartóztat le, mert némán imádkoztak az abortuszklinikák előtt.
Romániát a szervezett bűnözés és az elutasított vízumkérelmek túl nagy száma miatt zárták ki az amerikai vízummentességi programból (Visa Waiver) – jelentette ki Emil Hurezeanu külügyminiszter a csütörtöki kormányülés elején.
2023-ban több mint 12 000 brit állampolgárt tartóztattak le online bejegyzések miatt, beleértve az európai migrációs válságot kritizáló kommenteket is, amelyeket a hatóságok „súlyosan sértőnek” ítéltek. Németországban a kormány bonyolult rendszereket hozott létre az online beszéd megfigyelésére és cenzúrázására, a dezinformáció elleni küzdelem és a bűncselekmények megelőzése ürügyén.
Amikor a német állampolgárok jogos aggodalmukat fejezik ki a globalizáció gazdasági és társadalmi hatásaival kapcsolatban, vagy politikusokat kritizálnak, azzal fenyegetőzhetnek, hogy megbírságolják őket, radikálisnak bélyegzik őket, vagy akár házkutatást tartanak az otthonaikban.
A független szabályozó hatóságok most felügyelik a közösségi média vállalatokat, beleértve az olyan kiemelkedő amerikai platformokat is, mint az X, és hatalmas bírságokkal fenyegetőznek a szigorú szólásszabadságra vonatkozó szabályozásaik be nem tartása esetén.
„Ez a környezet korlátozza az európai választásokat is. Ahogy azt Rubio miniszter nemrégiben kiemelte , a népszerű Alternatíva Németországhoz pártot a német hírszerzés »szélsőséges« szervezetnek bélyegezte, ami a párt választási folyamatból való kizárásához vezethet. Marine Le Pen vezető francia elnökjelöltet sikkasztással vádolták, és a szokásos eljárástól eltérve azonnal eltiltották az indulástól.
Az amerikaiak ismerik ezeket a taktikákat. Valójában egy hasonló cenzúra-, démonizálási és bürokratikus fegyverként való alkalmazási stratégiát alkalmaztak Trump elnökkel és támogatóival szemben. Ez azt mutatja, hogy a globális liberális projekt nem teszi lehetővé a demokrácia virágzását. Inkább lábbal tiporja a demokráciát és vele együtt a nyugati örökséget egy dekadens kormányzó osztály nevében, amely fél a saját népétől” – olvasható az elemzésben.
„Aggodalmaink nem pártpolitikaiak, hanem elviek.
Ennek érdekében a béke megteremtése Európában és világszerte nem a közös kulturális örökségünk elutasítását, hanem annak megújítását igényli” – mutat rá a dokumentum.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
„Rubio külügyminiszter világossá tette, hogy a Külügyminisztérium mindig Amerika nemzeti érdekeit fogja szem előtt tartani.
Reményeink szerint mind Európa, mind az Egyesült Államok újra elkötelezheti magát nyugati örökségünk mellett, és hogy az európai nemzetek véget vetnek a kormányok fegyverként való alkalmazásának azok ellen, akik meg akarják védeni azt. Nem mindig fogunk egyetérteni a hatáskörben és a taktikában, de az európai kormányok kézzelfogható intézkedései a politikai és vallási szólás védelmének, a biztonságos határok és a tisztességes választások garantálása érdekében üdvözlendő előrelépést jelentenének” – fogalmaz az elemzés szerzője.
A dokumentum leszögezi: az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett az Európával való szoros partnerség és a közös külpolitikai célok elérésében való együttműködés mellett.
Ezért az Atlanti-óceán mindkét partján meg kell őriznünk közös kultúránk javait, biztosítva, hogy a nyugati civilizáció az erény, a szabadság és az emberi virágzás forrása maradjon a jövő generációi számára” – szögezi le az Egyesült Államok külügyminisztériumának dokumentuma.
Mint arról beszámoltunk, a Trump-adminisztráció hivatalba lépését követően számos bírálatot fogalmazott meg Romániával szemben, sőt miután az év elején a lesözönő Biden-kormányzat még azt közölte, hogy Románia a világ 43. országaként március 31-től részt vesz a vízummentességi programban, a belbiztonsági minisztérium március 25-én már azt közölte, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba, mert ellenőrizni szeretné, hogy az ország megfelel-e a program szigorú biztonsági követelményeinek. Ezt követően május 10-én már azt jelentette be, hogy
A belbiztonsági minisztérium közleménye alapján a döntés az amerikai külügyminisztériummal konzultálva született. Indoklásként annyit közöltek, hogy az amerikai hatóságok számára a Visa Waiver program magas színvonalának fenntartása elengedhetetlen az amerikai nemzetbiztonság szempontjából. A washingtoni tárca emlékeztet: annak ellenére, hogy biztonsági aggályok merültek fel, a Biden-kormányzat 2025. január 9-én Romániát olyan országként jelölte ki, amely részt vehet a vízummentességi programban.
– szerepel a minisztérium közleményében.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Mint arról beszámoltunk, az amerikai nagykövetség május elején az X-oldalán olyan üzenetet tett közzé, amelyből arra lehet következtetni, hogy az amerikai kormánynak a Romániából érkező szervezett illegális bevándorlással van problémája. Romániai bűnözői klánok ugyanis az elmúlt években több ezer román állampolgárt csempésztek be az Egyesült Államokba, ahol aztán bűncselekmények elkövetésére kényszerítették őket.
Nem sokkal később aztán a Politico arról írt:
Bár az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalos bejelentése szerint részben „a határbiztonság és a bevándorlás ellenőrzése érdekében” zárták ki Romániát a vízummentességi programból, egy korábban nem publikált, a Politico birtokába került belső NSC- (Nemzetbiztonsági Tanács) feljegyzésből kiderül, hogy a Trump-kormányzat egy másik tényezőt is figyelembe vett: azt, hogy álláspontja szerint
A bizottság, amelynek elnöke Andrew Peek, az NSC európai és eurázsiai főigazgatója volt, leszögezte, hogy fontos biztosítani, hogy Románia „fenntartsa a demokratikus gyakorlatot, és szabad, tisztességes és átlátható választásokat tartson”.
„A bevándorlási és vízumrendszerünk integritásának védelme alapvető fontosságú nemzetbiztonságunk garantálásához” – mondta a Fehér Ház egyik tisztviselője az NSD-nek (National Security Daily – a Politico hírlevele) adott nyilatkozatában. A vízummentességi programra való jogosultsághoz szigorú követelmények teljesítése szükséges, amelyek kapcsán nem volt világos, hogy Románia valóban megfelelt-e, amikor a Biden-kormányzat az utolsó napokban siettette a folyamatot. Ettől függetlenül aggódunk az európai antidemokratikus intézkedések miatt, beleértve a bizonyos nézetek elleni jogi lépéseket” – hangsúlyozta.
„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.
A már említett Vance-bírálat mellett – amelyben az alelnök konkrétan megemlítette Romániát – Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős hatóság korábbi vezetője is rendszeresen bírálta Romániát amiatt, ami az elnökválasztás kapcsán történt.
Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
szóljon hozzá!