Balogh Levente
2025. július 11., 16:002025. július 11., 16:00
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a súlyos megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Bár a megszorítások konkrét tartalmának bejelentését követően a nyilvános felületeken – a politikai rokon- illetve ellenszenvektől koránt sem függetlenül – sokan azt állítják, mindez azért következett be, mert Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást, és Ilie Bolojant kérte fel miniszterelnöknek, érdemes leszögezni: a jelenlegi politikai elit tagjai közül még ők viselik a legkisebb személyes felelősséget, még ha Bolojanra pártján keresztül hárul is valamennyi.
Tény, hogy a Bolojan vezette kormány az, amely az adó- és járulékemelésekkel, bércsökkentésekkel, valamint várhatóan az állami kiadások megnyirbálásával megszorító csomagot kidolgozta, azonban
Az is egyértelmű, hogy rendkívül súlyos állapotban találták az államkasszát, és nagyon nagy a baj, ha Bolojan az áfa emelése nélkül nem tartotta lehetségesnek a helyzet javítását, kellemetlen helyzetbe hozva ezzel az államfőt, aki a kampányban még írásba is adta, hogy megválasztása esetén nem lesz áfaemelés.
Azonban személy szerint nem ők a felelősek, hanem azok a miniszterelnökök, illetve kormányaik, akik 2021 és 2024 között irányították az országot: nevezetesen
És ne feledkezzünk meg Klaus Iohannis államfőről sem, aki azokban az években állt az ország élén, amikor az egyre nagyobb mértékű hiányt összehozták.
Mint utólag kiderült, a pénzügyminisztérium még tavaly októberben szigorúan bizalmas átiratban tájékoztatta mindhármukat, hogy az ország pénzügyi helyzete siralmas, de a címzettek a közelgő elnök- és parlamenti választás miatt nagyvonalúan átsiklottak fölötte.
Mindezek kapcsán fölmerült, hogy valamilyen formában büntetőjogilag is felelősségre vonják azokat, akik miatt a jelenlegi helyzet előállhatott.
Ez azonban nehéz, sőt szinte lehetetlen, hiszen
Az is fölmerült, hogy nemzetbiztonsági kockázat elidézése miatt induljon eljárás ellenük, ami valóban kreatív, de ugyanúgy nehezen lenne kivitelezhető, hiszen egyrészt jogilag ingatag lábakon áll, elvégre a szándékosság nem bizonyítható, másrészt az egész egyfajta politikai boszorkányüldözésként hatna.
Ám mégis lehet egy módszer arra, hogy ne ússzák meg „büntetés” nélkül.
Elvégre az a paradox helyzet állt elő, hogy – mivel az alternatíva a szélsőjobboldal lett volna – aki Danra szavazott, arra is voksolt, hogy többségében azon pártokból álljon az új kormány, amelyeknek előző vezetői a jelenlegi gazdasági helyzetet előidézték.
Az emberek többsége pedig úgy látta: a szélsőjobboldali George Simion AUR-vezér győzelme csak fokozta volna a bajt, így – ha másért nem, legalább azért, mert kisebbik rossznak tartotta – Danra voksolt.
Így aztán a PSD és a PNL számára már az is büntetés, hogy nem pihenhetnek a babéraikon ellenzékben, arra várva, hogy a megszorítások miatt a kormánypártok népszerűsége csökkenjen, az övék meg nőjön, hanem abba a helyzetbe kerültek, hogy elsősorban nekik kell helyrehozniuk azt, amit tönkretettek – annak minden negatív következményével együtt.
Ez persze nem „kötelező” büntetés, hiszen magukon a pártokon is múlt, hogy részesei lesznek-e a kormánynak – ám a külső kényszerek miatt rövid távon még nagyobb arcvesztést szenvedtek volna el, ha nem vállalják a kormányzást.
Ezt a jelek szerint a szavazópolgárok is érzékelik, hiszen a legfrissebb felmérés szerint a PSD ázsiója igencsak csökkenőben van, a párt, amely nyolc éve még majdnem egyedül is képes lett volna kormányt alakítani, ma ott tart, hogy a második helyért birkózik a liberálisokkal – és olyan felmérés is van, amely szerint most éppen lemaradt róla, így történelmi minimumon, a dobogó harmadik helyén tanyázik.
Ez részben a 2024-es „teljesítménynek” tudható be, de annak is, hogy Marcel Ciolacu korábbi pártelnök-kormányfő – aki tavaly is betöltötte a miniszterelnöki tisztséget – az idei, megismételt elnökválasztás első fordulóját követően, amelyeből a koalíció jelöltje nem jutott be a második körbe, csapot-papot ott hagyott, és kormányfői tisztségéről lemondva tovább fokozta a politikai és gazdasági káoszt.
Üröm az örömben, hogy zömük a szélsőséges AUR-hoz „igazol” át.
Mindeközben a PNL népszerűsége a jelek szerint enyhe növekedésnek indult, vélhetően nem kis mértékben Ilie Bolojan pártelnöknek köszönhetően, aki már korábban, kinevezése előtt és most, miniszterelnökként is őszintén megmondta, hogy a korábbi gazdaságpolitika miatt, amiért elsősorban az akkori kormánypártok a felelősek, súlyos megszorításokra lesz szükség.
Ez az őszinteség, illetve a korábbi tisztségei során megszerzett elismertség hitelességet kölcsönöz neki, amiből a pártjára is átsugárzik valamennyi.
Más kérdés, mi marad ebből azt követően, hogy az emberek elkezdik érezni a zsebükön a megszorítások hatásait, főleg úgy, hogy az első csomag elsősorban a polgárokat sújtja, és kevesebb terhet ró a multicégekre és a kormányzati intézményekre.
A szociáldemokrata politikusok a jelek szerint érzik, hogy a polgárok jelentős része őket tartja a legfőbb felelősnek, ha már ők akarták a miniszterelnököt adni az előző kormányzati ciklus második felében, learatandó a kormányzás babérjait – ami, mint láthatjuk, „fényesen” sikerült –, ezért
Ennek jegyében beszél Sorin Grindeanu ügyvivő pártelnök kifele a koalícióból, és bírálja azokat megszorításokat, amelyeket az a koalíció fogadott el, amelynek a PSD is tagja, és amelyért a PSD-s miniszterek is felelősséget vállaltak a parlamentben.
A párt vezető politikusai most azzal próbálják menteni az arcukat, hogy ők kevésbé fájdalmas intézkedéseket akartak, de a többiek nem hallgattak rájuk, és lebegtetik a koalícióból való kilépés lehetőségét, ha a jövőben nem sem akarják a koalíciós partnerek elfogadni a javaslataikat – ám mindez nem több egyszerű kommunikációs trükknél. Elvégre a koalíció legnagyobb pártjáról van szó, amely nélkül semmit sem lehetne keresztülvinni.
A polgár ugyanis a leghatékonyabban a szavazatával – vagy annak megtagadásával – büntetheti a politikusokat.
Azért persze arra sem árt odafigyelni, hogy aztán, ha eljönnek a választások, ne úgy szavazzon, és ne olyan pártot vagy politikust hozzon helyzetbe, hogy azzal végül saját magát is bünteti.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!