Ursula von der Leyen szélsőségesek kezdeményezésének nevezte az indítványt
Fotó: Európai Parlament
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön. Az indítványt a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egyik eurohonatyája terjesztette be, ezért az RMDSZ tartózkodott a szavazáskor.
2025. július 10., 14:282025. július 10., 14:28
2025. július 10., 14:532025. július 10., 14:53
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 553 képviselő szavazott. A bizalmatlansági indítványt 175-en támogatták, 360 képviselő ellenezte és 18-an tartózkodtak. Az indítványt Gheorghe Piperea EP-képviselő, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójához tartozó, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) politikusa nyújtott be. Piperea azt kifogásolta, hogy Ursula von der Leyen titkos SMS-üzeneteket váltott a Pfizer gyógyszercég vezérével a koronavírus elleni oltásokkal kapcsolatban, és állítása szerint szerződéses visszaélések történtek.
Ursula von der Leyen szerint a kezdeményezés célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása, hamis állításokkal a választásokba való beavatkozás és a történelem újraírásának kísérlete. A bizalmatlansági indítvány elfogadásához a leadott szavazatok kétharmadára, és az összes képviselő abszolút többségének támogatására, legalább 361 voksra lett volna szükség a 720 tagú Európai Parlamentben. Az EP legnagyobb frakciói – az Európai Néppárt (EPP), a szociáldemokraták (S&D), a liberálisok (Renew Europe) és az Európai Zöldek – nem támogatták az akciót.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Az Európai Néppárt (EPP) tagszervezeteként (Ursula von der Leyen az EPP tagja) az RMDSZ nem támogatta a bizalmatlansági indítványt. Vincze Loránt, a szövetség EP-képviselője a csütörtöki szavazást követően közölte: az alakulat sem Romániában, sem Brüsszelben nem támogatja az AUR kezdeményezéseit, emlékeztetve, hogy az EB elleni bizalmatlansági indítványhoz az AUR gyűjtötte az aláírásokat, és ők mind alá is írták.
„Ami rossz a magyaroknak Romániában, az rossz az Európai Unióban is. Nem változott viszont a véleményünk a Bizottság elnökéről, Ursula von der Leyenről. Az elmúlt hónapokban nem úgy tűnt, hogy megértette volna a választók tavalyi üzenetét, és velük együtt a romániai magyarok kéréseit. Következetesek vagyunk, amikor őt nem támogatjuk” – jelentette ki videóüzenetében Vincze Loránt. Az EP-képviselő közölte, hogy a bizalmatlansági indítványról szóló szavazáson az RMDSZ európai parlamenti képviselői tartózkodtak. „Mi Brüsszelben és Strasbourgban a romániai magyar közösség jogos elvárásait képviseljük. Ez a cél nem változott, ehhez kötünk szövetségeket, ehhez kell nekünk többséget szereznünk” – hangoztatta Vincze.
Egyébként Orbán Viktor kormányfő és az általa vezetett Fidesz – a Patrióták Európáért tagpártjaként – teljes mellszélességgel támogatta az EB-elnök menesztésére tett kísérletet. „Holnap eljön az igazság pillanata: az egyik oldalon a brüsszeli birodalmi elit, a másik oldalon a hazafiak és a józan ész. (...) Arról szavaznak a képviselők, folytassa-e Ursula von der Leyen a brüsszeli bürokrácia élén. A szavazást az Elnök asszony körül sűrűsödő korrupciós ügyek miatt tűzték ki, de mindannyian tudjuk, hogy a korrupció csak a jéghegy csúcsa” – írta a miniszterelnök Facebook-oldalán szerdán közzétett bejegyzésében. Szerinte von der Leyen vezetése alatt az EB leltára: európai versenyképesség romokban, európai energiaárak az egekben, illegális migráció tombol, genderideológia kötelező, ukrajnai háború húsdaráló, európai gazdák a tönk szélén, esztelen zöldideológia a csúcson. „Elnök asszony, a vezetés lényege a felelősség. Ideje távozni!” – írta Orbán Viktor.
Az európai intézmények történetében még soha nem fordult elő ilyen egy 1999-es esetet leszámítva, amikor a bizalmatlansági szavazás előtt a luxemburgi Jacques Santer vezette uniós bizottság lemondott egy csalási ügyekben való „súlyos felelősségéről” szóló elítélő jelentést követően. Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága május közepén kihirdetett döntésében elítélte az Európai Bizottságot, amiért nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiről szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát. Ítéletében az uniós bíróság közölte: az Európai Bizottságnak az uniós szerződések szerint valamennyi dokumentumát hozzáférhetővé kell tennie a nyilvánosság számára.
Az Európai Bizottság nem adott kielégítő és hihető indoklást arra, hogy miért tagadta meg a koronavírus elleni vakcinák szerződéseiról szóló, Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott szöveges üzenetek nyilvánosságra hozatalát – közölte íté
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
szóljon hozzá!