Pontosítás. A román külügy szerint a gazdák védelme nem zárja ki Ukrajna további támogatását
Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
2025. július 11., 09:412025. július 11., 09:41
A román külügy csütörtökön este a Románia által az ukrajnai élelmiszerimport témájában képviselt álláspontról nyilvánosságra került „tényszerűen téves információk” korrigálása érdekében adott ki közleményt.
A tárca szerint Romániának világos és elfogadott álláspontja van az Európai Unión belül az Ukrajnával való kereskedelmi kapcsolatok tekintetében, amely olyan rendelkezéseket tartalmaz, mint a védzáradékok és az agrár-élelmiszeripari termékekre vonatkozó minőségi előírások.
Az erről a kérdésről szóló megbeszélések konszolidált európai formátumokban zajlanak, a közös agrár- és kereskedelempolitika keretében, nem pedig regionális formátumokban.
– közölte a külügyminisztérium, hozzátéve, hogy az e célokkal ellentétes narratívák célja, hogy feszültséget generáljanak egy amúgy is nehéz helyzetben.
A minisztérium emlékeztet, hogy a háború ukrán mezőgazdaságra és az EU belső piacára gyakorolt hatása a 2025. július 14-i Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2025. július 14-i ülésének napirendjén szerepel, amelyen a román illetékes miniszterek is részt vesznek.
Mint arról beszámoltunk, Nagy István magyar agrárminiszter a hét elején közölte: Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez. A magyar agrárminiszter több környező ország tárcavezetőjét is Budapestre hívta szerdán, hogy összefogással próbálják megelőzni a nagyobb bajt.
Szerdai közleményében a miniszter közölte:
Nagy István kiemelte, Brüsszel a magyar gazdák megélhetését, a családi gazdaságok fennmaradását, a vidéki élet jövőjét és a magyar élelmiszer-biztonságot veszélyezteti.
Brüsszel ukránpárti politikája miatt komoly károkat szenvedhet az európai agrárium és a gazdák, valamint drágább, bizonytalanabb minőségű élelmiszer és kiszolgáltatottabb magyar mezőgazdaság lehet a végeredmény – tette hozzá.
Elfogadhatatlannak nevezte azt, a tagállamok háta mögött megkötött megállapodást, ami például a cukor, a baromfi, a tojás, a búza és a méz esetében is a behozatali mennyiséget drasztikusan megemelné.
„A bizottság ezzel a lépésével beverné a szöget a gazdák koporsójába” – fogalmazott a miniszter.
Nagy István rámutatott: ezzel szemben
aminek legalkalmasabb eszköze az egyedi kvóták alkalmazása. Megoldást kell találni a kukorica kérdésére is, mert jelenleg erre a termékre nulla a vámtétel, így korlátlanul áramolhat be az unióba – jegyezte meg.
Hozzátette, minimális küszöbértéket is meg kell határozni annak megakadályozására, hogy az importált ukrán árukat az unióban előállított mezőgazdasági termékek költsége alatt értékesítsék.
Az Agrárminisztérium (AM) által az MTI-hez szerdán eljutatott közlemény szerint Nagy István hozzátette, a határ menti tagállamok szerint az orosz-ukrán háború előtti kereskedelmi megállapodáshoz és kvótákhoz kellene visszatérni.
A Facebook-oldalán a miniszter a videóban szólt arról is, hogy
Emellett a bizottság hozzon létre egy külön pénzügyi alapot, amiből az Ukrajnából származó túlzott behozatal esetén az uniós termelők veszteségeit kompenzálni lehet – sorolta a tárcavezető.
Az AM közleményben Nagy István emlékeztetett, hogy az európai gazdálkodók egyszer már a saját bőrükön tapasztalták, mekkora piaci zavart és megélhetési nehézségeket okoz az Ukrajnából korlátlanul az EU-ba áramló mezőgazdasági termékek mennyisége és minősége. Ezek a termékek főleg az Ukrajnával szomszédos, úgynevezett frontországokban halmozódtak fel, aláásva ezzel a helyi termelők versenyképességét, illetve piaci torzulásokhoz és hagyományos exportpiacaik elvesztéséhez vezetnek.
Nagy István kiemelte, a V4-elnökséget betöltő
„Nem lehet a termelőink feje fölött, az ő kárukra Ukrajna érdekeit kiszolgálni, és a mindennapi kenyerünket kockáztatni. A dokumentumban ezért azonnali cselekvésre szólítják fel Brüsszelt” – olvasható a tárca közleményében.
A határ menti tagországok közös budapesti nyilatkozatában megfogalmazott kéréseket hétfőn Brüsszelben, a mezőgazdasági és halászati tanács ülésén is megvitatják majd – ismertette közleményében a minisztérium.
A tárcavezető még a hét elején ismertette,
Látva a konkrét számokat, kétség sem férhet hozzá, hogy Brüsszel ismét elárulta és hátba szúrta az európai gazdákat, hiszen a javaslat megint Kijevnek kedvez.
A méz esetében csaknem hatszoros az emelkedés, 6000 tonnáról 35 000 tonnára nőne a behozatal.
Más tételek, mint a vaj, a sovány tejpor, a maláta, a glutén, a zab vagy az árpadara tekintetében a kvóták az elmúlt években tapasztalt legmagasabb kereskedelmi szintre növekednének.
A tejpor, az erjesztett tej, a gomba, a korpa vagy a szőlőlé vonatkozásában pedig teljes liberalizáció valósulna meg, ami azt jelentené, hogy ezen termékek korlátlanul érkezhetnek az Európai Unióba.
Mindezek mellett, a magyar szempontból egyik legfontosabb termék, a kukorica is korlátlanul jöhetne Ukrajnából, mert a vám mértéke ezen termék esetében nulla – tette hozzá.
Az egyezség szerint a korábban beharangozott 15-20 százalékos emelkedésnél is jóval nagyobb mértékben bővítette a vámmentes kvótákat.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
szóljon hozzá!