Fotó: U.S. Embassy in Romania
Az Egyesült Államok továbbra is elrettentő tényező kíván maradni a Fekete-tenger térségében a partnerei és szövetségesei oldalán, szavatolva, hogy az utóbbi évek orosz akciói többé nem ismétlődnek meg a régióban – jelentette ki az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban a bukaresti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője.
2021. november 14., 10:482021. november 14., 10:48
2022. január 27., 11:482022. január 27., 11:48
David Muniz az Egyesült Államok hatodik flottájának zászlóshajója, az USS Mount Whitney fedélzetén nyilatkozott szombaton a konstancai kikötőben. A hadihajó az USS Porter rakétarombolóval együtt közös műveleteket hajt végre a NATO-erők és a szövetségi partnerek részvételével a Fekete-tengeren.
Az USS Mount Whitney október 29-én indult útnak az olaszországi Gaetából. A törökországi Isztambul és a grúziai Batumi után Konstanca a harmadik város, ahol kikötött. Az amerikai hadihajó vasárnap hagyja el a román kikötővárost.
A védelmi minisztérium tájékoztatása szerint pénteken összesen hét román, török, ukrán és amerikai hadihajó (köztük az USS Mount Whitney és az USS Porter) vett részt közös műveletben a Fekete-tenger nemzetközi vizein, Románia partjainál.
Oroszországnak arra a vádjára, miszerint az Egyesült Államok egy nemzetközi haderőt hoz létre agresszív módon a Fekete-tengeren, az amerikai diplomata úgy reagált:
Szerinte éppen az átláthatóság a bizonyítéka annak, hogy az egymás védelmét kölcsönösen biztosító NATO-tagállamok nem ellenséges szándékkal működnek együtt.
David Muniz emlékeztetett arra, hogy a fekete-tengeri térségben feszültségeket okoztak Oroszország akciói, Ukrajna egy részének törvénytelen annektálása, a kelet-ukrajnai műveletei, Grúzia területi épségének megbontása.
– fogalmazott a diplomata. Arra a kérdésre, miszerint mit üzen azoknak a román állampolgároknak, akik azt tapasztalják, hogy a Bukarest és Washington közötti stratégiai partnerség és a katonai kiadások terén tett román kötelezettségvállalások teljesítése ellenére sem utazhatnak vízum nélkül az Egyesült Államokba, David Muniz kijelentette:
Tudjuk, hogy ez nem csak a bukaresti kormány, hanem a lakosság számára is prioritást jelent”.
A diplomata hozzátette: a Romániában töltött eddigi egy év alatt azt tapasztalta, hogy nem túlságosan nehéz a romániaiak számára megszerezni az amerikai vízumot. „Az utóbbi két évben a koronavírus-járvány nem kedvezett az utazásoknak, de általánosságban véve nem olyan nehéz Romániából az Egyesült Államokba utazni. Alig várjuk, hogy ez a jövőben még könnyebb legyen” – jelentette ki.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első, levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda – derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
A gyermekek elleni erőszak visszaszorítására szólított fel nemzetközi összefogást sürgetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kolumbiai Bogotában, a gyermekek elleni erőszakról tartott első ENSZ-konferencián.
Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának egyik elképzelése az ukrajnai háború befejezésére az, hogy Kijev NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják a folyamatos fegyverletételért cserébe – jelentette a Kyiv Independent.
Jól látható a világban, hogy a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Budapesten.
Magyar Gripen vadászgépek üldöztek román F-16-osokat a román légtérben, majd ugyanezt fordítva is lejátszották Magyarország fölött – mindez természetesen csupán egy gyakorlat keretében történt.
szóljon hozzá!