Bemutatják? Orosz vizit jöhet a deveselui rakétavédelmi támaszponton (archív felvétel)
Fotó: Facebook/U.S. Embassy Bucharest
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) felajánlhatja Oroszországnak, hogy az átláthatóság növelése érdekében kölcsönösen ellenőrizhessék bizonyos katonai támaszpontjaikat, köztük a romániai Deveselun található rakétaelhárító rendszert.
2022. január 27., 11:342022. január 27., 11:34
2022. január 27., 12:512022. január 27., 12:51
Az amerikai Weall Street Journal információi szerint az Egyesült Államok már bemutatott európai szövetségeseinek egy erre vonatkozó, titkosított tervet. Eszerint
Mint ismeretes, Moszkva évek óta nehezményezi, hogy a nyugati erők katonai bázist hoztak létre az említett országokban, ugyanis az oroszok attól tartanak, hogy a NATO rakétákat lőhet ki rájuk például a dél-romániai Deveseluról. Az amerikaiak azonban rendszerint hangsúlyozzák, hogy elfogórakéta-ütegeket telepítettek, amelyek csupán védekezési célokat szolgálhatnak, támadásra nem alkalmasak. Oroszország azt is jelezte, hogy a nyugati rakétapajzs potenciáljának növelése fegyverkezési versenyre ösztönöz, és válaszlépésekre késztet más országokat.
Ugyanakkor az Egyesült Államok elvárná, hogy a felajánlás kölcsönösen működjön, de azt nem tudni, hová „kukkantanának be” az amerikaiak. A lengyelek azonban már jelezték, hogy nyitottak az oroszok látogatására, ugyanakkor ők is szívesen ellátogatnának Kalinyingrádra, a Balti-tenger orosz kikötővárosában – Lengyelország és Litvánia szomszédságában – ugyanis igen erős a katonai jelenlét.
Amint arról szerda este beszámoltunk, megnövelte hadereje készültségi szintjét a NATO, és az orosz katonák kivonását követeli Ukrajnából, Moldovából. A NATO elküldte írásbeli válaszát Oroszország biztonsági garanciaigényeire – jelentette be Jens Stoltenberg, a testület elnöke. A nap folyamán az Egyesült Államok is megküldte írásbeli válaszait Oroszországnak. Az elnök elmondta: „ismételten felszólítjuk Oroszországot, hogy haladéktalanul csökkentse a feszültséget. A NATO hisz abban, hogy a nézeteltéréseket párbeszéd és diplomácia útján kell megoldani, nem erőszakkal vagy az azzal történő fenyegetéssel.”
Oroszország december közepén kétoldalú szerződés tervezetét juttatta el az Egyesült Államoknak, és ebben egyebek között arra tett javaslatot, hogy Washington kötelezze el magát a NATO keleti terjeszkedésének leállítása mellett, szüntesse be a katonai együttműködést a posztszovjet országokkal, vonja ki nukleáris fegyvereit Európából, és ne telepítsen a kontinensre Oroszországot fenyegetni képes csapásmérő rendszereket.
A NATO elküldte írásbeli válaszát Oroszország biztonsági garanciaigényeire – jelentette be Jens Stoltenberg, a testület elnöke szerda esti sajtónyilatkozatában.
Vasile Dîncu védelmi miniszter úgy nyilatkozott szerdán az Antena 3 televíziónak, hogy Románia jelenleg több ezer menekültet tudna befogadni.
Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ferenc pápa kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott a nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
szóljon hozzá!