Bemutatják? Orosz vizit jöhet a deveselui rakétavédelmi támaszponton (archív felvétel)
Fotó: Facebook/U.S. Embassy Bucharest
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) felajánlhatja Oroszországnak, hogy az átláthatóság növelése érdekében kölcsönösen ellenőrizhessék bizonyos katonai támaszpontjaikat, köztük a romániai Deveselun található rakétaelhárító rendszert.
2022. január 27., 11:342022. január 27., 11:34
2022. január 27., 12:512022. január 27., 12:51
Az amerikai Weall Street Journal információi szerint az Egyesült Államok már bemutatott európai szövetségeseinek egy erre vonatkozó, titkosított tervet. Eszerint
Mint ismeretes, Moszkva évek óta nehezményezi, hogy a nyugati erők katonai bázist hoztak létre az említett országokban, ugyanis az oroszok attól tartanak, hogy a NATO rakétákat lőhet ki rájuk például a dél-romániai Deveseluról. Az amerikaiak azonban rendszerint hangsúlyozzák, hogy elfogórakéta-ütegeket telepítettek, amelyek csupán védekezési célokat szolgálhatnak, támadásra nem alkalmasak. Oroszország azt is jelezte, hogy a nyugati rakétapajzs potenciáljának növelése fegyverkezési versenyre ösztönöz, és válaszlépésekre késztet más országokat.
Ugyanakkor az Egyesült Államok elvárná, hogy a felajánlás kölcsönösen működjön, de azt nem tudni, hová „kukkantanának be” az amerikaiak. A lengyelek azonban már jelezték, hogy nyitottak az oroszok látogatására, ugyanakkor ők is szívesen ellátogatnának Kalinyingrádra, a Balti-tenger orosz kikötővárosában – Lengyelország és Litvánia szomszédságában – ugyanis igen erős a katonai jelenlét.
Amint arról szerda este beszámoltunk, megnövelte hadereje készültségi szintjét a NATO, és az orosz katonák kivonását követeli Ukrajnából, Moldovából. A NATO elküldte írásbeli válaszát Oroszország biztonsági garanciaigényeire – jelentette be Jens Stoltenberg, a testület elnöke. A nap folyamán az Egyesült Államok is megküldte írásbeli válaszait Oroszországnak. Az elnök elmondta: „ismételten felszólítjuk Oroszországot, hogy haladéktalanul csökkentse a feszültséget. A NATO hisz abban, hogy a nézeteltéréseket párbeszéd és diplomácia útján kell megoldani, nem erőszakkal vagy az azzal történő fenyegetéssel.”
Oroszország december közepén kétoldalú szerződés tervezetét juttatta el az Egyesült Államoknak, és ebben egyebek között arra tett javaslatot, hogy Washington kötelezze el magát a NATO keleti terjeszkedésének leállítása mellett, szüntesse be a katonai együttműködést a posztszovjet országokkal, vonja ki nukleáris fegyvereit Európából, és ne telepítsen a kontinensre Oroszországot fenyegetni képes csapásmérő rendszereket.
A NATO elküldte írásbeli válaszát Oroszország biztonsági garanciaigényeire – jelentette be Jens Stoltenberg, a testület elnöke szerda esti sajtónyilatkozatában.
Vasile Dîncu védelmi miniszter úgy nyilatkozott szerdán az Antena 3 televíziónak, hogy Románia jelenleg több ezer menekültet tudna befogadni.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
szóljon hozzá!