Gesztus. A Hamász a tűzszünet érdekében hajlandó elengedni tíz túszt
Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében, mondván, hogy a tűzszünetről folyó tárgyalások „keményen” zajlanak Izrael „hajthatatlansága” miatt – közölte a Reuters.
2025. július 10., 09:372025. július 10., 09:37
A Hamász közölte, hogy a folyamatban lévő tűzszüneti tárgyalásoknak számos vitás pontja van,
Eközben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán közölte, hogy Donald Trump amerikai elnökkel folytatott megbeszélése középpontjában a Gázában fogva tartott túszok kiszabadítása állt, miközben Izrael a tűzszünet elérésére tett erőfeszítések közepette folytatta a palesztin terület ostromát.
Netanjahu az X-en közölte, hogy a vezetők megvitatták „az Irán felett elért nagy győzelem” következményeit és lehetőségeit is, miután a múlt hónapban légi háborút indítottak, amelyben az Egyesült Államok csatlakozott az iszlám köztársaság nukleáris létesítményei elleni izraeli támadásokhoz.
Netanjahu harmadik amerikai látogatását teszi Trump január 20-i hivatalba lépése óta, és korábban újságíróknak azt mondta, hogy
Trump kedden két napon belül másodszor találkozott Netanjahuval, hogy megvitassák a gázai helyzetet, és az elnök közel-keleti megbízottja jelezte, hogy Izrael és a Hamász 21 hónapos háború után közeledik a megállapodáshoz egy tűzszüneti megállapodásról.
Taher al-Nono, a Hamász tisztviselője a Reutersnek elmondta, hogy „nehéz tárgyalási fordulót” folytatnak.
A Hamász gondolkodását jól ismerő forrás szerint a Dohában négy napon át tartó tárgyalások nem hoztak áttörést a három fő vitás kérdésben.
Ezek a következők:
A forrás szerint Izrael azt követelte, hogy ellenőrzése alatt tarthassa az enklávé egyharmadát, beleértve a Morag tengelyt, a Rafah és Hán Júnisz gázai városok közötti folyosót.
Ami a segélyeket illeti, Izrael ragaszkodott ahhoz, hogy fennmaradjon az Egyesült Államok által támogatott, ellentmondásos Gázai Humanitárius Alapítvány rendszere – tette hozzá a forrás. Az ENSZ és a humanitárius csoportok szerint ez nem biztonságos, és legalább 613 ember halálához vezetett.
Míg a Hamász-forrás három nagyobb megoldatlan akadályt látott, Steve Witkoff, Trump közel-keleti különmegbízottja szerint ez a szám négyről egyre csökkent, és optimizmusát fejezte ki, hogy a hét végére sikerülhet ideiglenes tűzszüneti megállapodást kötni.
Witkoff a kabinet ülésén újságíróknak elmondta, hogy
A gázai konfliktus a Hamász 2023 októberében Dél-Izrael ellen intézett támadásával kezdődött, amely során izraeli adatok szerint mintegy 1200 embert ölt meg, és 251 túszt ejtett. Körülbelül 50 túsz van még Gázában, és 20-an még életben vannak.
Izrael megtorló háborúja a gázai egészségügyi minisztérium szerint több mint 57 000 palesztint ölt meg, és Gáza nagy részét romhalmazzá tette.
A Hamász már régóta követeli a háború befejezését, mielőtt elengedné a megmaradt túszokat. Izrael ragaszkodik ahhoz, hogy addig nem egyezik bele a harcok beszüntetésébe, amíg az összes túszt el nem engedik és a Hamászt fel nem oszlatják.
Az ENSZ becslései szerint a több mint 2 millió fős gázai lakosság nagy részét kitelepítették, szakértők májusban azt mondták, hogy közel félmillió embert fenyeget az éhhalál veszélye.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
szóljon hozzá!