Igei tartalommal tölteni meg az ünneplést: Gazda István temesvári református lelkipásztor a lelki készülődésről

Gazda István lelkész: „hinni csakis Istenben lehet, de ennek nincs köze ahhoz, hogy járvány idején be kell oltatnunk magunkat” •  Fotó: Új Ezredév Református Központ/ Facebook

Gazda István lelkész: „hinni csakis Istenben lehet, de ennek nincs köze ahhoz, hogy járvány idején be kell oltatnunk magunkat”

Fotó: Új Ezredév Református Központ/ Facebook

A karácsonyi angyali szózat a „Ne féljetek!” felszólítással kezdődött, mert a félelem korlátozza az Isten-élmény intenzitását, fékezi az öröm átélését – mondta el a Krónikának Gazda István, a temesvári Új Ezredév Református Központ lelkipásztora. A lelkész arról is beszélt, az adventi lelki készülődés legfontosabb eleme az, hogy elcsendesedjünk, magunkba mélyedjünk.

Kiss Judit

2021. december 24., 17:032021. december 24., 17:03

– Az adventi lelki készülődés jellege is megváltozott, amióta – szinte két éve – kiszámíthatatlansággal, bizonytalansággal és félelemmel telített pandémiás időszakot élünk mindannyian. Hogyan látja, mik az ünnepre való lelki készülődésnek a legfőbb elemei, mire hívja fel idén hívei figyelmét?

– Az adventi lelki készülődés legfontosabb eleme az, hogy elcsendesedjünk, magunkba mélyedjünk, keressük a belső kapcsolatot Urunkkal. Az állandó félelem, a járványtól való rettegés ebben nem segít, sőt negatív módon befolyásol. A karácsonyi angyali szózat is a „Ne féljetek!” felszólítással kezdődött, mert a félelem korlátozza az Isten-élmény intenzitását, fékezi az öröm átélését. Úgy gondolom, ahhoz hogy félelmeink fölé emelkedhessünk, első lépés, hogy kizárjuk vagy legalábbis csökkenthessük az ezeket erősítő világi jellegű fenyegetettségérzést.

Idézet
Amit meg tudunk tenni: beoltatjuk magunkat. Tudom, hogy kényes kérdés, sokan másképp gondolják. Olyant is hallottam, aki azt mondta, hogy „én Istenben hiszek, nem az oltásban”. De hát ezzel én is így vagyok, mondtam. Hinni – persze – csakis Istenben lehet. De hát mi köze ennek az oltáshoz?

A lényeg – ismétlem –, hogy úgy tudjunk karácsonyra készülni, hogy kizárunk vagy minimálisra csökkentünk minden olyan járulékos tényezőt, ami zavarhat, lelki építkezésünk útjába állhat, vagy azt meggátolhatja. Persze többféle ilyen tényező lehet, de mert éppen e járványos időre kérdezett rá, ezért domborítottam ki az oltakozás szükségességét.

– A járvány minden területen korlátozza továbbra is az életünket. Ha a jelenlegi időszakban kicsit engedett is a fenyegetés szorítása, sok család van, ahol a szeretet ünnepén nem lehetnek egymás közelében a távol élő családtagok, az időseket, gyengébb egészségi állapotúakat óvni kell. Hogyan állhat hozzá a mai ember a bizonytalan helyzethez úgy, hogy az ünnep lélekben mégis gyümölcsöző lehessen?

– Hát igen, lelkipásztorként magam is látom, mennyire korlátozottak az eszközeink. Híveinket nem ildomos ilyenkor látogatnunk, meg kell értenünk őket, hogy nem mernek temploma jönni, még véletlenül sem próbálom erre őket befolyásolni. Amikor tavaly betiltották a templomi alkalmakat is, akkor az a döntés született a presbitérium részéről, hogy Facebookon, online közvetítsük azokat. Tudtommal a legtöbb gyülekezet ezt tette akkor. Amikor viszont újból nyilvánossá váltak az istentiszteletek, a legtöbben felhagytak ezzel.

Idézet
Mi úgy döntöttünk, hogy folytatni fogjuk az online közvetítéseket, éppen azért, hogy azok számára is nyújtani tudjuk Istennek igéjét, akik betegek, félnek, vagy egyéb reális akadály miatt nem jöhetnek el a templomba.

Persze megvannak ennek a gyakorlatnak a veszélyei is: híveink leszokhatnak a templomlátogatásról. Mert elkényelmesedő társadalmunkban lehetnek olyanok is, akiknek jól jön, hogy nem kell korán felkelni, s bekapcsolva a tévét, akár pizsamában, fotelben, közben kávét szürcsölgetve is gondolhatják, eleget tettek Istennek való kötelezettségüknek, s úgymond „szőrmentén simogathatják hitüket”. Mindazonáltal, látva ennek veszélyét is, mégis az előbbi verzió mellett döntöttünk. Aztán szűkös eszköztárunkban ott van a telefonos kapcsolattartás, s benne – persze – az imádság.

Az adventi lelki készülődés legfontosabb eleme az, hogy elcsendesedjünk, magunkba mélyedjünk •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Az adventi lelki készülődés legfontosabb eleme az, hogy elcsendesedjünk, magunkba mélyedjünk

Fotó: Haáz Vince

– Sokszor elhangzik, hogy manapság a karácsony körüli időszak és maga az ünnep is nagymértékben elanyagiasodott: társadalmunkban sokan inkább az ajándékokra, a külsőségekre, a pénzben mérhető „díszítettségre” helyezik a hangsúlyt, semmint a szeretet ünnepének valódi belső megélésére. Miként tudja erre legeredményesebben felhívni a lelkész a gyülekezet tagjainak figyelmét?

– Ez korfüggő, az elvilágiasodással párhuzamosan jelentkező probléma, kezdete a francia forradalomig nyúlik vissza, s ahogy az időben előre haladunk, úgy válik egyre erősebbé. Igehirdetéseimben többször kitérek e gyakorlat visszásságára. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy még ez is több, mint a semmi.

Idézet
Amikor – amint mondja – ajándékokra, pénzben mérhető díszítettségre helyezik a hangsúlyt, mégiscsak valamilyen módon megünneplik karácsonyt. S a valamilyen mégiscsak több, mint a semmilyen. Ezt a létező valamit, mint keretet kell hát megtölteni igei tartalommal.

Ez egy lehetséges elindulási pont, hogy a népegyházi origóból a hitvalló egyházba vezessük át híveinket. Persze, korántsem könnyű és sok sikert ígérő feladat ez, sok munkát és imádságot igényel.

– Mi a tapasztalata, a pandémia miatt és alatt a fiatal korosztálynak, az iskoláskorúaknak vajon változott-e az igazi, belső értékekhez való lelki hozzáállása? A járvány miatti veszélyérzet „közelebb viszi-e” az Istenbe vetett hithez az embereket?

– Sajnos, erre a kérdésre a sok korlátozó intézkedés és egyéb nyomorúságok miatt nem tudok válaszolni. Csak remélni tudom, hogy e csapásnak a sok negatív mellett akár ilyen pozitív következményei is lehetnek.

•  Fotó: Antal Erika Galéria

Fotó: Antal Erika

– Immár több mint húsz éve szolgál Temesváron, jelenleg az Új Ezredév Református Központ lelkipásztora. Az 1989-es forradalom kirobbanásának harmincadik évfordulóján, 2019. december 15-én avatták fel a Makovecz Imre által tervezett központ templomépületét a magyar kormány támogatásával, azóta két év telt el. Az új épület megléte segít-e megújulni lélekben a gyülekezetnek?

– Itt, ennél a kérdésnél is bizonytalan vagyok. Két éve avattuk fel gyönyörű templomunkat. A járvány márciusban érkezett. Addig mindössze három hónap telt el. Ez időszak alatt lényegesen nőtt istentiszteleteink látogatottsága. Azonban ez mégis túl rövid időszak ahhoz, hogy belőle messzemenő következtetéseket vonhassak le. Aztán újabb és újabb hullámok, s megfékezésükre hozott kormányzati intézkedések a „hullámvasút” ábráját rajzolták. Egyszer meglódult a jelenlét, utána meg visszaesett. Hazudnék, ha jelentős sikerekről számolnék be.

– Karácsony közeledtével a temesvári református közösség miként emlékezik meg az 1989-ben történtekről?

– Temesváron négy református gyülekezet van, közülük az egyiket pásztorolom én, nem azt, amelyiknek templomából elindult a forradalom. Amikor a forradalmi gyülekezet néhai lelkipásztora konfúz módon viszonyult a megemlékező eseményekhez, akkor Tőkés László püspök úr felkérésére mindig készségesen felajánlottam termeinket. Ez azonban természetellenes helyzet volt. Amióta a belvárosi gyülekezet lelkipásztora Demeter Sándor, azóta helyükre kerültek a dolgok, a megemlékezés visszakerül oda, ahol annak lennie kell. Az idei december 15-i eseménynek is aktív résztvevője voltam. Egy konferenciát követően, a koszorúzás alkalmával a szervezők felkérésére egy rövid igehirdetést tartottam.

Idézet
Amúgy sokszor kihangsúlyozom, mennyire fontos, hogy legalább mi, temesvári reformátusok ébren tartsuk ’89 emlékezetét, mi több, büszkék legyünk arra, hogy éppen a mi kis közösségünk lelkipásztora és a mellette kiálló temesvári gyülekezet adhatta meg az egész országnak a demokratizálódás útjára lépés lehetőségét.

Mi egyéb lehetett ez, mint Isten kegyelme s az advent reménységének kiszélesedése? Áldott adventet és békés karácsonyt kívánok a Krónika olvasóinak! Hadd halljuk mi is az angyali szózatot: „Dicsőség a magasságban Istennek és a földön békesség és az emberekhez jóakarat.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 30., csütörtök

Kovács Mihály Levente: Most van csak igazán veszíteni valónk!

Kovács Mihály Levente fiatal kora ellenére jelentős politikai tapasztalatra tett szert az évek során. A 2024-es választásokról kérdeztük Kovács Mihály Leventét, aki most Marosvásárhelyen a városi tanácsosi listán indul.

Kovács Mihály Levente: Most van csak igazán veszíteni valónk!
2024. május 08., szerda

„A Wizz Air-nek köszönhetően a repülés bárki számára elérhető a térségben” – Váradi József vezérigazgató a Krónikának

Húsz évvel ezelőtt szállt fel az első Wizz Air-gép a dél-lengyelországi Katowiceből, azóta az összes kelet-közép-európai országból üzemeltet járatokat a magyar tőkéjű diszkont légitársaság. A Wizz Air vezérigazgatójával, Váradi Józseffel beszélgettünk.

„A Wizz Air-nek köszönhetően a repülés bárki számára elérhető a térségben” – Váradi József vezérigazgató a Krónikának
2024. március 25., hétfő

Kelemen Hunor: halljuk a csalódott emberek hangját!

Hosszas huzavona után a román kormánypártok eldöntötték, hogy június 9-én Romániában összevont európai parlamenti és önkormányzati választások lesznek. Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét kérdeztük.

Kelemen Hunor: halljuk a csalódott emberek hangját!
2023. augusztus 26., szombat

Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon

A verespataki aranykitermelés története pár éve bejárta a világsajtót is. A faluban működő civil szervezetek ma a turizmus megerősödésében látják a jövőt. Erről beszélgettünk Virgil Apostol bukaresti műépítésszel, műemlékvédelmi szakemberrrel.

Az aranybányaprojekt becsődölése után a turizmus fellendítésében bíznak Verespatakon
2023. július 17., hétfő

A vallástanár az erdélyi iskolák lelke, mégis megcsappant a képzés iránti érdeklődés

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem keretében 1993-ban jött létre a református vallástanárképző kar. Dr. Lukács Olgával, a Református Tanárképző és Zeneművészeti kar dékánjával vettük számba a harmincéves évforduló új kihívásait.

A vallástanár az erdélyi iskolák lelke, mégis megcsappant a képzés iránti érdeklődés
2023. április 27., csütörtök

Kelemen Hunor: a magyarok véleményéből, visszajelzéseiből építkezünk

Közel két hónapos konzultációt zár le a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Az összegyűjtött tapasztalatokról beszélt nekünk Kelemen Hunor szövetségi elnök, miniszterelnök-helyettes. Interjú.

Kelemen Hunor: a magyarok véleményéből, visszajelzéseiből építkezünk
2023. április 13., csütörtök

Tánczos Barna: a környezetvédelmi támogatásokkal az RMDSZ élhetőbbé teszi a településeket

Országos konzultációt indított az RMDSZ. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint azért is fontos ez, mert leméri, hogy az általa vezetett minisztérium intézkedéscsomagjai hogyan hatnak az önkormányzatok működésére és a közösség életére.

Tánczos Barna: a környezetvédelmi támogatásokkal az RMDSZ élhetőbbé teszi a településeket
2023. április 02., vasárnap

Három évtizedes a partiumi műemlékvédelem – Dukrét Géza helytörténetről, honismeretről, az önkormányzatok nemtörődömségéről

Harminc éve alakult meg Nagyváradon a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság. Alapító elnökével, Dukrét Géza földrajz- és biológiatanárral a partiumi és bánsági települések helytörténeti kutatásairól és a műemlékvédelemről beszélgettünk.

Három évtizedes a partiumi műemlékvédelem – Dukrét Géza helytörténetről, honismeretről, az önkormányzatok nemtörődömségéről
2023. február 09., csütörtök

Választási együttműködésre bírná az RMDSZ-t az Erdélyi Magyar Szövetség – Interjú Toró T. Tibor alelnökkel

Az RMDSZ keretében működő egykori Reform Tömörülés értékeit szeretnék tovább vinni az Erdélyi Magyar Szövetség, amely tíz pontból álló nyilatkozatot fogadott el kolozsvári tanácskozásán. Az EMSZ alelnökével, Toró T. Tiborral beszélgettünk.

Választási együttműködésre bírná az RMDSZ-t az Erdélyi Magyar Szövetség – Interjú Toró T. Tibor alelnökkel
2023. január 01., vasárnap

III. Károly király idén Székelyföldre látogathat: Kálnoky Mátyás történész a sokak által kedvelt zalánpataki királyi birtokról

A háromszéki Miklósváron élő Kálnoky család Európa-hírű falusi turizmust honosított meg, amelynek visszatérő vendége Károly herceg, Nagy-Britannia új királya, III. Károly. 

III. Károly király idén Székelyföldre látogathat: Kálnoky Mátyás történész a sokak által kedvelt zalánpataki királyi birtokról