Zsebbe vág a jegybank és a kormány állóháborúja – Mugur Isărescu cáfolja, hogy manipulálnák a kamatlábat

Mugur Isărescu (középen) a keddi szenátusi szakbizottsági vitán •  Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres

Mugur Isărescu (középen) a keddi szenátusi szakbizottsági vitán

Fotó: Angelo Brezoianu/Agerpres

Állóháborúvá alakult a kormány és a Román Nemzeti Bank (BNR) képviselői között már a tavalyi év vége óta dúló hadviselés, és bár kedden végre tárgyalóasztalhoz ültek a felek, mindenki a magáét szajkózza. Míg a szociálliberális koalíció továbbra is manipulációt sejt a háttérben, Mugur Isărescu, a jegybank elnöke hárít, és a kormány intézkedéseire fogja a hiteltörlesztőknek nem túl vidám napokat okozó kamatemelkedést. Az viszont biztos, hogy a lejalapú jelzáloghitelt törlesztő hiteleseknek minden hónapban néhány száz lejjel többet kell előteremteniük, mint másfél évvel ezelőtt.

Bálint Eszter

2019. február 13., 12:582019. február 13., 12:58

2019. február 13., 13:082019. február 13., 13:08

Nem hozott áttörést a keddi szenátusi szakbizottsági vita a kormány és a Román Nemzeti Bank (BNR) képviselői között az irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) alakulása és a kapzsisági adó kivetéséről is rendelkező, hírhedt 2018/114-es sürgősségi kormányrendeletbe foglaltak kapcsán dúló állóháborúban.

Míg a szociálliberális koalíció manipulációt sejt a háttérben, Mugur Isărescu jegybankelnök hárít, és a kormány intézkedéseire fogja a hiteltörlesztőknek nem túl vidám napokat okozó kamatemelkedést.

„Manipuláltak!” „Nem!”

A korábban meghiúsult bizottsági meghallgatás után kedden végre tárgyalóasztalhoz ültek a parlament és a jegybank képviselői Daniel Zamfir, a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) szenátora meghívására, aki szerint ezzel az állítólagos manipulációval a bankok tisztességtelen nyereségre tesznek szert.

Mugur Isărescu BNR-elnök nem egyedül érkezett, hanem a központi pénzintézet igazgatótanácsának tagjaival – mint hangsúlyozta, nem egyszemélyes döntésekről van szó. A kormánykoalíció részéről Călin Popescu-Tăriceanu, a felsőház ALDE-s elnöke már köszöntőjében leszögezte, nem lehet élből kizárni azt a lehetőséget, hogy manipulálták a ROBOR-t.

Idézet
Nem több, mint gyanú, de tisztázni kell. Figyelembe véve, hogy mi történt európai szinten, hogy manipulálták a LIBOR-t, egy hasonló hipotézist nem lehet élből kizárni”

– fogalmazott a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke. Válaszában Isărescu leszögezte, hogy a ROBOR-t senki nem manipulálja, ez a mutató a piac valóságát tükrözi. Kizárta egyúttal annak a lehetőségét, hogy a bankok kartellszerűen összefogtak volna, mint mondta, az adatok visszanézhetők a jegybank adatbázisából.

A meghallgatás során ugyanakkor parázs vita alakult ki Zamfir és Isărescu között. A szenátor azzal is megvádolta a jegybankelnököt, hogy amikor a ROBOR 0,7 százalékos történelmi mélyponton volt, arra bátorította az embereket, vegyenek fel lejhiteleket, amivel szerinte átverte őket. Isărescu szerint akkor alacsony volt az infláció is, amely főleg azért nőtt meg, mert a kormány túl gyors ütemben növelte a béreket. Kiemelte egyúttal, hogy a ROBOR 1,5 és 3,5 százalék között mozog, mivel az alapkamat 2,5 százalék, a szimmetriafolyosó pedig ehhez képest +/– 1 százalék.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

A központi pénzintézet vezetője szintén Zamfir felvetésére adott válaszában szögezte le, hogy a Román Nemzeti Bank nem mesterségesen tartotta 1,75 százalékon az alapkamatot. (Mint ismeretes, az alapkamat 2015 májusától 2018. január elsejéig állt 1,75 százalékon.) Isărescu ugyanakkor kitért arra is, hogy az irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) további növekedése várható, válaszképpen arra, hogy a lakosság hiteleket vett fel, tudván, hogy nőni fog a ROBOR.

Idézet
Nagyon világosan megmondtam egy dolgot: az alacsony kamat a múlté”

– szögezte le.

Gyarapodó részletek

Az irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) emelkedése azoknak a polgároknak és cégeknek okoz mostanság komoly fejtörést, amelyeknek lejben felvett bankkölcsönük van. Például egy 2017 márciusában lejben igényelt, 67 ezer eurónak megfelelő jelzáloghitel esetén a 30 éves futamidejű bankkölcsönt felvevő ügyfél első havi törlesztőrészlete még 1520 lej volt, most azonban – a hathavi irányadó bankközi kamatláb megugrása után – 1930 lejt fizet. A kormány által a háromhavi ROBOR-hoz kötött kamatozású Első otthon program keretében 2015-ben igényelt, 57 ezer eurónak megfelelő jelzáloghitel havi törlesztőrészlete pedig korábban alig több mint 1000 lej volt, de ma már meghaladja az 1300 lejt is. Mint ismeretes, a ROBOR 2017 őszétől kezdett gyorsan növekedni, 0,7 százalékról 3 százalék fölé emelkedett.

Nem a kapzsisági adóra

Mugur Isărescu ugyanakkor a keddi bizottsági ülésen újfent a köztudatba kapzsisági adóként bevonult, a ROBOR értékével összehangolt bankadó eltörlését kérte. A jegybankelnök szerint egyebek mellett ez a rendelet megköti a nemzeti bank kezét is, hiszen a lej ellen irányuló esetleges piaci támadások esetén nem tehetnek semmit. Úgy vélte, a bankaktívákra kivetetett adónak a ROBOR-ral való összekötése „a nemzeti bank függetlensége elleni támadást jelent”. Ugyanakkor

szerinte a bankadó láncreakciókat fog beindítani, például a lakosság is megérzi a hatását, mivel alacsonyabb lehet a letétek után fizetett kamat, és fékezheti a beruházások ütemét is.

Falra hányt borsó

Az viszont máris biztosra vehető, hogy Isărescunak nem sikerült meggyőznie Daniel Zamfirt igazáról, a kormánypárti szenátor a bizottsági ülést követően ugyanis a köré sereglett újságíróknak úgy nyilatkozott: a meghallgatáson elhangzottak megerősítették abbéli meggyőződésében, hogy „a jegybank beavatkozik az irányadó bankközi kamatláb kiszámításába”. Majd hozzátette: a központi pénzintézet elnöke igazolta, hogy a ROBOR „megállapodás a bankok között”, amit a versenyszabályok tiltanak.

Kapzsisági adó: nemzetközi pénzintézetek szóltak be

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Világbankhoz tartozó Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) hivatalos panaszt tett a román kormánynál a bankszektort sújtó új adók miatt – értesült a Reuters. A brit hírügynökségnek nyilatkozó források szerint a két pénzintézet által február elsején elküldött levélben a felek aggodalmuknak adnak hangot a bukaresti kabinet új intézkedései miatt. A levél meglétét igazolta a Reutersnek az EBRD egy képviselője. „Nem tárgyalunk a nyilvánosság előtt a hatóságokkal folytatott levelezésünkről, és a mostani szakaszban nem fűzünk hozzá más kommentárt” – mondta az illetékes.

Amúgy Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke hétfőn idézett az EBRD panaszából, amikor már másodjára indított heves támadást a kormány tervei ellen, kevesebb mint egy héttel az előzőt követően. „Az EBRD-seknek van egy nagy gondjuk. Például a Transilvania Bank esetében néhány tucat, ha nem több tízezer kisebb részvényes az ő hitelességüknek köszönhetően vásárolt. Amikor látták, hogy mi történik a tőzsdén, elkezdték őket kérdőre vonni… Azokat, akik azt népszerűsítették, hogy Romániában stabil, felelős, kiszámítható és méltányos a jogszabályi környezet” – fogalmazott a román jegybankelnök.

Kijelentései mögött az áll, hogy az EBRD 2001-ben lett a Transilvania Bank részvényese, tavaly pedig megvásárolt egy 19 százalékos részvénycsomagot az akkor még Piraeus Bank néven futó, azóta First Bankká átbrandelt pénzintézetből. Amint arról beszámoltunk, a hírhedt 2018/114-es sürgősségi kormányrendelet január elsejei hatályba lépése óta jelentősen csökkent a főbb román bankok részvényeinek árfolyama, a csökkenés egyes bankok esetében elérte a 30 százalékot is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat
2024. november 06., szerda

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is

Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.

Romániát népszerűsítik a híres londoni buszok is
2024. november 06., szerda

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek

A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.

Zsebbe vág: Romániában és Magyarországon a legmagasabbak a törlesztőrészletek
2024. november 06., szerda

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint

Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.

Hiába nem tetszett a Wizz Airnek, nincs gond a Tarom állami támogatásával az EU bírósága szerint
2024. november 06., szerda

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada

A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.

Fekete péntek: sokan elcsábulnak, legalább 1000 lejt tervez költeni a romániaiak egyharmada
2024. november 05., kedd

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek

Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.

Fekete péntek: akkora rohamot várnak, hogy fogvatartottakat is bevetnek
2024. november 04., hétfő

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet

Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet
2024. november 04., hétfő

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra

November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra
2024. november 04., hétfő

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást
2024. november 04., hétfő

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly

Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly