Fotó: Kristó Róbert
Mintegy 15 ezer magánszemély lehet a haszonélvezője idén a Környezetvédelmi Alap (AFM) által lebonyolított Zöldház programnak, amelynek keretében az eddigi bejelentések értelmében megújuló energiát felhasználó fűtésrendszerek, illetve napkollektorok vásárlására lehet pályázni.
2016. május 12., 12:382016. május 12., 12:38
2016. május 12., 12:442016. május 12., 12:44
Jakab István, a Környezetvédelmi Alap elnöke az Agerpres hírügynökségnek adott interjúban elmondta, összesen 44 millió lejt irányoztak elő a már folyamatban lévő szerződések finanszírozására, az új szerződésekre pedig 95 millió lej jut.
A Zöldház program finanszírozási útmutatója jelenleg még kidolgozás alatt áll, meghatározzák, hogy kik lehetnek a potenciális haszonélvezők, ők milyen feltételek mellett élhetnek a pályázat nyújtotta lehetőséggel, hogy ültetik gyakorlatba a programot. A szakhatóság elnöke szerint céljuk, hogy a finanszírozási folyamat minél zökkenőmentesebben és könnyebben folyjon. Közölte, az útmutatót legkésőbb május végéig nyilvánosságra hozzák a pénzügyminisztérium honlapján, és egyúttal közvitára bocsátják.
Jakab ugyanakkor közölte, párhuzamosan zajlik majd a Zöldház plusz programjuk is, amelynek keretében házak és tömbházlakások esetében egyaránt igényelhető a finanszírozás. Erre az eddigi bejelentések szerint 45 millió lejt irányoznak elő. Ennek a programnak sem készült még el az útmutatója, de sajtóinformációk szerint a cél a lakások környezetbaráttá tétele, így lehet majd pályázni egyebek mellett LED-égők vagy oldószermentes, környezetkímélő festékek vásárlására, mint ahogy zöld teraszok kialakítására vagy faültetésre is. Azt még egyelőre egyik program esetében sem lehet tudni, hogy egy személy mekkora összegre pályázhat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!