2010. augusztus 03., 09:502010. augusztus 03., 09:50
Mint ismeretes, a kormányprogram keretében energiatakarékos fűtési rendszerek kialakítására lehet 6, illetve 8 ezer lejes támogatást igényelni.
„A fogadóórákra azért van szükség, mert néhány esetben a jelentkezők felkészületlenek voltak, hiányosan összeállított dokumentációval jelentkeztek a hivatalnál” – érvelt a Krónika kérdésére Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Mint részletezte, a leggyakoribb hiba, hogy a kérvényezők által benyújtott telekkönyvi kivonatot, amely az ingatlan fölötti tulajdonjogot bizonyítja, nem 2010-ben bocsátották ki, és sokszor másolatokat visznek be az igénylők az eredeti dokumentum helyett. Sok esetben továbbá kézzel töltik ki az űrlapot az előírt számítógépes kitöltés helyett. Ugyanakkor minden kérvényező csak a személyijében feltünte-tett lakhelye szerint adhat le kérvényt az ügynökségnél, még ha az ideiglenes tartózkodási engedélye Szatmár megyére is szól, valamint bizonyítania kell, hogy nincs tartozása az önkormányzat felé. „Természetesen az érdeklődők továbbra is fölkereshetik az ügynökség székhelyét, ahol a hagyományos ügyfélfogadási időben kérhetnek információt a programmal kapcsolatban” – tette hozzá Békéssy Erzsébet.
Mint tájékoztatott, a Zöld Ház-program július elsejei elindítása óta másfél száz szatmári lakos kért támogatást alternatív fűtésrendszerre, és ezzel a megyének kiutalt összeg fele már lefoglaltnak tekinthető. A Környezetvédelmi és Erdőgazdálkodási Minisztérium által meghirdetett kiírásra összesen 151 magánszemély jelentkezett, közülük 115-en napelemre, heten hőszivattyúra, míg 29-en pelletkazánra nyújtottak be kérvényt. Ezek elbírálása folyamatosan zajlik a Környezetvédelmi Alap bukaresti székhelyén, a szatmári ügynökség minden pénteken továbbítja a beérkezett dokumentumokat a központnak – magyarázta a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Szatmár megye a Zöld Ház-program idei, első kiírása során 1 millió 800 ezer lejnyi támogatást költhet el a hagyományos fűtésrendszerek cseréjére. Békéssy Erzsébet szerint a program szatmári kedvezményezettjeinek első névsora hamarosan olvasható lesz a Környezetvédelmi Alap honlapján, az érintetteket ezt követően fogják felkérni a finanszírozási szerződés megkötésére.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.