2011. május 20., 07:592011. május 20., 07:59
Szerinte ugyanis a csatlakozás az eurózónához a gazdasági teljesítmény javulásának elismerése lesz, és olyan gazdasági-pénzügyi stabilitást hoz, amelyre szüksége van az országnak. Az EP-képviselő megütközését fejezte ki annak kapcsán, hogy a közéletben sokan vitatták a miniszterelnök és a jegybank főkormányzójának bejelentését, amely szerint Románia megtartja ez euró bevezetésének 2015. január elsejei céldátumát. „A gazdaság jelenlegi helyzete, az inflációs és makrogazdasági mutatók szempontjából inkább negatív jövő évi várakozások alapján minden bizonnyal sokan arra számítottak, hogy a céldátum módosulni fog. Gyakorlatilag azonban a negatív reakciók egy olyan hírre érkeztek, amely semmi egyebet nem tesz, mint ismét leszögezi a gazdaságpolitika és monetáris politika egyik céldátumát” – állapította meg Winkler Gyula.
A gazdasági szakember elismerte ugyanakkor, hogy a 2015-ös céldátumot eléggé nehéz megmagyarázni a közvéleménynek, pedig az egész társadalom jóléte függ tőle. „Pontosan tudjuk, hogy milyen gazdasági eredményeket kell elérnünk 2013-ig, hogy két évvel később csatlakozhassunk az euróövezethez” – mondta. Hozzátette: három százalék alá kell szorítani a költségvetési hiányt, az államadósságot a GDP 60 százaléka alatt kell tartani, a hosszú lejáratú hitelek kamata pedig nem haladhatja meg több mint két százalékkal az övezet három legkisebb inflációjú országának kamatát. Egy másik kritérium, a stabil valutaárfolyam pedig arra utaló jel lesz, hogy eredményes és versenyképes gazdaságot sikerült kialakítani, véli Winkler.
A politikus emlékeztetett a Világbank legutóbbi jelentésére, amely megállapítja, hogy az euró egyre fontosabb szerepet játszik a világgazdaságban. „Egyértelmű tehát, hogy a következő évek gazdasági és monetáris harcának nyertesei is az euróövezet országai között lesznek. Az egypólusú világ, amelyben két évtizedig hittünk, politikai és geostratégiai szempontból elérte saját határait, de gazdasági és monetáris szempontból még nem. A dollár gazdasági egyeduralma a végéhez közeledik, a jövő pedig úgy tűnik, hogy a dollár, az euró és egy ázsiai valuta – valószínűleg a jüan – egyensúlyát fogja hozni” – fejtette ki az európai parlamenti képviselő. Hozzátette: a G20-ak novemberi, franciaországi csúcstalálkozójukon már napirendre tűzték a többpólusú monetáris rendszer fejlesztését.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
szóljon hozzá!