Fotó: Barabás Ákos
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk az ötévesnél fiatalabb cégek tulajdonosainak a kockázati átvilágítás miatt. A régebben vállalkozók egy év haladékot kaptak.
2017. július 05., 18:162017. július 05., 18:16
2017. július 05., 18:312017. július 05., 18:31
Haladékot kaptak a 2012 júliusa előtt alakult cégek: még egy évig nem kötelező számukra a kockázati átvilágítás, hogy melyből kiderül, megfelelően védik-e vagyonukat a betörésektől. Az ötévesnél fiatalabb vállalkozások azonban kénytelenek megrendelni a felmérést.
A kormány 2012/301-es rendeletében kötelezi a cégeket, hogy vagyonvédelmi kockázati elemzést készíttessenek, július 1-jén lejárt a türelmi időszak, és a rendőrség 5 000-től 10 000 lejig terjedő bírságot róhat ki, ha nincs meg a dokumentáció.
A cégek kötelező biztonsági-kockázati átvilágítása ellen tiltakoznak a kisvállalkozók, amelyek nevében a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara levélben fordult a parlamenti frakciókhoz, kérve, hogy módosítsák a vonatkozó törvényt.
A kormány az elmúlt hét végén döntött úgy, hogy a rendelet megjelenése, vagyis a 2012 júliusa előtt bejegyzett cégek egyéves haladékot kapnak, a többiek számára viszont kötelező az átvilágítás.
Az elemzést az országos jegyzékben (Registrul Naţional al Evaluatorilor de Risc la Securitatea Fizică) szereplő kockázatfelmérők végezhetik, vagyis jelenleg 1568 szakember, ők kell a közel 1,5 millió cégnek, közigazgatási, oktatási és más állami intézménynek felmérjék a biztonsági körülményeit.
Édler András, a Kovászna megyei Kereskedelmi és Ipar Kamara elnöke a vállalkozók nevében már tiltakozott a rendelkezés ellen, levélben kérte a parlamenti pártokat, hogy módosítsák a törvényt, és csak egy bizonyos vagyonérték felett legyen kötelező az átvilágítás.
„Ez újabb terhet jelent a kiscégeknek, hiszen
Ez felesleges adminisztrációs és pénzügyi teher, megsarcolják a cégeket” – fejtette ki a kamara elnöke. Édler szerint a rendelettel a nyugalmazott belügyminisztériumi alkalmazottaknak biztosítanak bevételi forrást, mivel általában nekik van engedélyük kockázatfelmérésre.
Egy Kovászna megyei állami intézmény vezetője elmondta, kaptak árajánlatot egy szakértőtől:
– ezt az összeget nem tudják kifizetni, nincs is rá költségvetésük.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
szóljon hozzá!