Fotó: Barabás Ákos
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk az ötévesnél fiatalabb cégek tulajdonosainak a kockázati átvilágítás miatt. A régebben vállalkozók egy év haladékot kaptak.
2017. július 05., 18:162017. július 05., 18:16
2017. július 05., 18:312017. július 05., 18:31
Haladékot kaptak a 2012 júliusa előtt alakult cégek: még egy évig nem kötelező számukra a kockázati átvilágítás, hogy melyből kiderül, megfelelően védik-e vagyonukat a betörésektől. Az ötévesnél fiatalabb vállalkozások azonban kénytelenek megrendelni a felmérést.
A kormány 2012/301-es rendeletében kötelezi a cégeket, hogy vagyonvédelmi kockázati elemzést készíttessenek, július 1-jén lejárt a türelmi időszak, és a rendőrség 5 000-től 10 000 lejig terjedő bírságot róhat ki, ha nincs meg a dokumentáció.
A cégek kötelező biztonsági-kockázati átvilágítása ellen tiltakoznak a kisvállalkozók, amelyek nevében a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara levélben fordult a parlamenti frakciókhoz, kérve, hogy módosítsák a vonatkozó törvényt.
A kormány az elmúlt hét végén döntött úgy, hogy a rendelet megjelenése, vagyis a 2012 júliusa előtt bejegyzett cégek egyéves haladékot kapnak, a többiek számára viszont kötelező az átvilágítás.
Az elemzést az országos jegyzékben (Registrul Naţional al Evaluatorilor de Risc la Securitatea Fizică) szereplő kockázatfelmérők végezhetik, vagyis jelenleg 1568 szakember, ők kell a közel 1,5 millió cégnek, közigazgatási, oktatási és más állami intézménynek felmérjék a biztonsági körülményeit.
Édler András, a Kovászna megyei Kereskedelmi és Ipar Kamara elnöke a vállalkozók nevében már tiltakozott a rendelkezés ellen, levélben kérte a parlamenti pártokat, hogy módosítsák a törvényt, és csak egy bizonyos vagyonérték felett legyen kötelező az átvilágítás.
„Ez újabb terhet jelent a kiscégeknek, hiszen
Ez felesleges adminisztrációs és pénzügyi teher, megsarcolják a cégeket” – fejtette ki a kamara elnöke. Édler szerint a rendelettel a nyugalmazott belügyminisztériumi alkalmazottaknak biztosítanak bevételi forrást, mivel általában nekik van engedélyük kockázatfelmérésre.
Egy Kovászna megyei állami intézmény vezetője elmondta, kaptak árajánlatot egy szakértőtől:
– ezt az összeget nem tudják kifizetni, nincs is rá költségvetésük.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!