2010. január 18., 09:292010. január 18., 09:29
A kongresszusi kétpárti vizsgálóbizottság a Wall Street-i nagybankok vezetőit, továbbá a szövetségi szabályozó-ellenőrző szervezetek vezetőit hallgatta meg.
A meghallgatásokon kikristályosodott egyik markáns vélemény az volt: nem szabad megengedni, hogy ismét szakítópróba elé kerüljenek a túl nagy pénzintézetek, mert akkor vagy ismételt állami beavatkozásra lesz szükség, vagy a piac összeomlik.
A válság okaival kapcsolatos további fontos megállapítások egyike az volt: a piaci szereplők közül senkinek nem fordult meg a fejében, hogy a lakáspiaci árak zuhanni fognak, a bankok nem számoltak ezzel, amikor a jelzálogpiaci befektetések kockázatait mérlegelték.
Mindenki az árak tartós emelkedését várta. A nagy súlyú pénzintézetek túlságosan is hozzászoktak az önszabályozáshoz, és bizonyosak voltak abban, hogy kiterjedt tranzakcióikkal döntő hatásuk van a gazdasági folyamatokra.
Ugyancsak megfogalmazódott az, hogy sem maguk a nagybankok, sem a kisebb befektetőket velük szemben védelmező szövetségi ügynökségek nem tudták felmérni, milyen kockázatos műveleteket folytatnak a pénzintézetek.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.