Fotó: Sándor Csilla
Nagyjából 8 százalékkal drágult meg az év eleje óta a benzin és a gázolaj is a romániai töltőállomásokon.
2023. január 25., 12:362023. január 25., 12:36
Az áremelkedés egyik oka – mint ismeretes –, hogy a bukaresti kormány január elsejétől kivezette az üzemanyagok 50 banis árkompenzációját, amelyet 2022 júniusában vezetett be, amikor már egy liter benzinért 8,65 lejt, egy liter gázolajért pedig 9,2 lejt is elkértek.
Miután a tavalyi év végén csökkenésnek indultak az árak, a Ciucă-kabinet úgy határozott, hogy 2023. január elsejétől felfüggeszti az árkompenzációt. Ám Nicolae Ciucă miniszterelnök egyúttal azt ígérte:
Január elsején amúgy még a várt 50 banis szintnél alacsonyabb mértékben, 36, illetve 38 banival ugrott meg a benzin és a gázolaj literenkénti ára a tavalyi év utolsó napjához képest, az elmúlt három hét során viszont rendszeresek lettek a kisebb-nagyobb drágítások.
A Peco Online ármonitor adatai szerint szerda délelőtt egy Dâmbovița megyei töltőállomáson a legolcsóbb, 6,38 lej volt egy liter standard benzin, gázolajjal pedig egy élesdi (Bihar megye) kúton tankolhattunk a legolcsóbban, literenként 7,55 lejért.
Ha azt vesszük figyelembe, hogy a piacvezető osztrák OMV kútjainál a tavalyi év utolsó napjaiban a standard benzin literenkénti ára 5,93 lej volt, míg a gázolaj ára 7,11 és 7,20 lej között mozgott literenként, akkor láthatjuk, bő három hét leforgása alatt mindkét üzemanyag típus ára 50 bani körüli értékkel drágult literenként.
A prémium benzin és gázolaj ára eközben 7, illetve 8 lejhez közelít.
Több mint 0,30 lejjel emelkedett a benzin és a gázolaj literenkénti ára a romániai töltőállomásoknál 2023. januárjának első napján az állami kompenzáció megszüntetésének hatására. Nőtt az áfa a vendéglátóiparban, de az üdítőitalok esetében is.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!