Új év, új árak. Kolozsvári OMV-kút kijelzője mutatja a drágulást
Fotó: Rostás Szabolcs
Több mint 0,30 lejjel emelkedett a benzin és a gázolaj literenkénti ára a romániai töltőállomásoknál 2023. januárjának első napján az állami kompenzáció megszüntetésének hatására. Nőtt az áfa a vendéglátóiparban, de az üdítőitalok esetében is.
2023. január 01., 13:212023. január 01., 13:21
2023. január 01., 13:392023. január 01., 13:39
Nicolae Ciucă miniszterelnök a szerdai kormányülésen jelentette be, hogy kormánya az új évtől kivezeti az üzemanyagok 50 banis árkompenzációját. (A rendelet alapján az 50 banis árcsökkentést vállaló kereskedőknek 25 banit megtérített az állam). A liberális kormányfő egyúttal azt ígérte: ha az árak ismét olyan mértékben emelkednek, hogy meghaladják a polgárok vásárlóerejét, akkor újból bevezetik a július elsején foganatosított ártámogatást.
A piacvezető osztrák OMV kútjainál vasárnap reggelre a benzin 36, míg a standard gázolaj 38 banival drágult literenként. Az óév utolsó napjaiban ugyanennél a kőolajipari társaságnál a benzin literenkénti ára 5,93 lejes áron volt kapható (ami tartalmazta az 50 banis ártámogatást), míg a standard gázolaj ára 7,11 és 7,20 lej között mozgott literenként. A január elsejei áremelkedés nyomán a 95-ös oktánszámú benzint már 6,39 lejért, míg a standard gázolajat 7,58 lejért forgalmazzák literenként. Hasonló a helyzet a Petrom, a Mol és a Rompetrol kútjainál is, a benzin ára 6,29 és 6,35 lej, míg a gázolajé 7,49 és 7,52 lej között mozog.
Fotó: Rostás Szabolcs
A Profit.ro pénzügyi-gazdasági portál szerint a benzin csupán 22, a gázolaj pedig mindössze 26 banival drágult volna, ha a bukaresti pénzügyminisztérium nem emeli a parlament által előirányzott legalacsonyabb szinthez képest nagyobb mértékben az üzemanyagok jövedéki adóját január elsejétől. Az üzemanyagok árának további alakulása ugyanakkor a kőolaj világpiaci árától, nem utolsósorban az ukrajnai háború kimenetelétől is függ.
Nem ez az egyetlen drágulás egyébként az új évben Romániában. Január elsejétől 5 százalékról 9 százalékra emelkedett a vendéglátóipari ágazatra (HORECA) kivetett általános forgalmi adó (áfa/TVA), továbbá 9-ről 19 százalékra az alkoholt nem tartalmazó, cukros üdítőitalok áfája. Az osztalékokból származó jövedelem adója 5-ről 8 százalékra nőtt.
És ha ez mind nem lenne elég, Adrian Câciu román pénzügyminiszter azzal „biztatja” a lakosságot, hogy 2023 nehéz év lesz, az inflációs nyomás enyhül ugyan, de nem fog megszűnni. Az óév utolsó napján, közösségi oldalán posztolt bejegyzésében a tárcavezető úgy vélekedett: gazdasági szempontból „bonyolult” esztendő következik, amelyben a világ erős gazdaságainak lefékezése a fejlődő országokra – köztük Romániára – is negatívan hat majd.
Január elsejétől megszűnik az üzemanyagok literenkénti 50 banis ártámogatása – jelentette be a szerdai kormányülés kezdetén a román miniszterelnök.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!