Új év, új árak. Kolozsvári OMV-kút kijelzője mutatja a drágulást
Fotó: Rostás Szabolcs
Több mint 0,30 lejjel emelkedett a benzin és a gázolaj literenkénti ára a romániai töltőállomásoknál 2023. januárjának első napján az állami kompenzáció megszüntetésének hatására. Nőtt az áfa a vendéglátóiparban, de az üdítőitalok esetében is.
2023. január 01., 13:212023. január 01., 13:21
2023. január 01., 13:392023. január 01., 13:39
Nicolae Ciucă miniszterelnök a szerdai kormányülésen jelentette be, hogy kormánya az új évtől kivezeti az üzemanyagok 50 banis árkompenzációját. (A rendelet alapján az 50 banis árcsökkentést vállaló kereskedőknek 25 banit megtérített az állam). A liberális kormányfő egyúttal azt ígérte: ha az árak ismét olyan mértékben emelkednek, hogy meghaladják a polgárok vásárlóerejét, akkor újból bevezetik a július elsején foganatosított ártámogatást.
A piacvezető osztrák OMV kútjainál vasárnap reggelre a benzin 36, míg a standard gázolaj 38 banival drágult literenként. Az óév utolsó napjaiban ugyanennél a kőolajipari társaságnál a benzin literenkénti ára 5,93 lejes áron volt kapható (ami tartalmazta az 50 banis ártámogatást), míg a standard gázolaj ára 7,11 és 7,20 lej között mozgott literenként. A január elsejei áremelkedés nyomán a 95-ös oktánszámú benzint már 6,39 lejért, míg a standard gázolajat 7,58 lejért forgalmazzák literenként. Hasonló a helyzet a Petrom, a Mol és a Rompetrol kútjainál is, a benzin ára 6,29 és 6,35 lej, míg a gázolajé 7,49 és 7,52 lej között mozog.
Fotó: Rostás Szabolcs
A Profit.ro pénzügyi-gazdasági portál szerint a benzin csupán 22, a gázolaj pedig mindössze 26 banival drágult volna, ha a bukaresti pénzügyminisztérium nem emeli a parlament által előirányzott legalacsonyabb szinthez képest nagyobb mértékben az üzemanyagok jövedéki adóját január elsejétől. Az üzemanyagok árának további alakulása ugyanakkor a kőolaj világpiaci árától, nem utolsósorban az ukrajnai háború kimenetelétől is függ.
Nem ez az egyetlen drágulás egyébként az új évben Romániában. Január elsejétől 5 százalékról 9 százalékra emelkedett a vendéglátóipari ágazatra (HORECA) kivetett általános forgalmi adó (áfa/TVA), továbbá 9-ről 19 százalékra az alkoholt nem tartalmazó, cukros üdítőitalok áfája. Az osztalékokból származó jövedelem adója 5-ről 8 százalékra nőtt.
És ha ez mind nem lenne elég, Adrian Câciu román pénzügyminiszter azzal „biztatja” a lakosságot, hogy 2023 nehéz év lesz, az inflációs nyomás enyhül ugyan, de nem fog megszűnni. Az óév utolsó napján, közösségi oldalán posztolt bejegyzésében a tárcavezető úgy vélekedett: gazdasági szempontból „bonyolult” esztendő következik, amelyben a világ erős gazdaságainak lefékezése a fejlődő országokra – köztük Romániára – is negatívan hat majd.
Január elsejétől megszűnik az üzemanyagok literenkénti 50 banis ártámogatása – jelentette be a szerdai kormányülés kezdetén a román miniszterelnök.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!