Valamikor Erdély egyik népszerű fürdővárosa volt Marosújvár, az Erdély legnagyobb sóhegyén fekvő Fehér megyei települést azonban mintha kitörölték volna az ország turisztikai térképéről.
2017. február 28., 13:272017. február 28., 13:27
Ezen az állapoton szeretne változtatna a helyi és a megyei önkormányzat: összesen 8,4 millió eurót fektetnének be egy gyógyüdülési központba, amelyben gyógyfürdő, kezelőközpont, medencék, spa, vendéglátóipari egységek és különféle, kikapcsolódásra alkalmas létesítmények is helyet kapnának.
A tervek szerint 2020-tól kereshetnék fel a gyógyulni vagy kikapcsolódni vágyók az új, több mint 10 ezer négyzetméteresre tervezett központot, amelynek építési munkálatai néhány hónapon belül el is kezdődhetnek. „Ez a létesítmény nem fogja megoldani a lakosság gazdasági vagy szociális gondjait, de megadja a rajtjelzést egy, a csaknem korlátlan természeti erőforrásokon alapuló gazdasági fejlődés beindulásához” – nyilatkozta Silviu Vinţeler, Marosújvár polgármestere, aki úgy véli, a komplexum csak egy első lépés egy nagyobb projektből.
A Wikipédia szerint a Maros bal partján, Tordától 24 kilométerre délre, Nagyenyedtől 21 kilométerre északkeletre fekvő fürdőhely úgy alakult ki, hogy a 19. század végén a sóbányák mellett sós vizes források fakadtak. A víz gyógyhatását kihasználva a fürdő bevétele 1884 és 1897 között meghatszorozódott. Az 1910-ben készült fürdőépületet azonban a tulajdonos 2011-ben lebontotta.
Akvaparkot terveznek Besztercén
Akvaparkot akar létesíteni a besztercei önkormányzat, amelynek kialakítási költségeit 8 millió euróra becsülik. A helyi hatóságok kormánypénzeket akarnak lehívni a helyi fejlesztési országos program keretében. A besztercei tanácsosok múlt heti ülésükön fogadták el a létesítmény megvalósíthatósági tanulmányát, amely szerint a beruházás 98 százaléka érkezne kormánypénzekből. A megvalósíthatósági tanulmány értelmében az akvapark 5 hektáron terülne el.
Lenne rajta egy épület, amelyen keresztül be lehetne jutni a létesítménybe, itt kapna helyet a pénztár, az irodák, a leendő főépületet legalább 1200 négyzetméteresre tervezik, ebben egy fedett medence, egy úszómedence felnőtteknek, egy gyerekmedence, valamint az illemhelyek, de három szauna, jakuzzi, csúszdák, spa, játékterem, bowling-/tekepálya, biliárdasztal, pingpongasztal, illetve tusolók, öltözők kapnának helyet. Kint is lennének csúszdás medencék, továbbá hullámmedence, hidromasszázs, öltözők, tusolók, napozó- és illemhelyek is.
Lesznek továbbá tenisz-, röplabda-, illetve kosárlabdapályák és kemping is. A tervben két korcsolyapálya – egy fedett és egy szabadtéri – is szerepel. Az akvapark a Wonderland komplexumban kaphatna helyet, ahol már van egy sípálya, amelyet azonban a télen nem tudtak üzembe helyezni.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!