2011. június 30., 09:272011. június 30., 09:27
A 2011–2015 időszakra vonatkozó megszorító csomag értéke 28,4 milliárd euró: az athéni kormányzat 14,32 milliárd euróval csökkenti kiadásait, míg bevételeit 14,09 milliárd euróval növeli.
Tegnap ugyanakkor ismét összecsaptak a rendőrökkel a megszorítások ellen tiltakozó görög tüntetők Athénban, a parlament előtti Szintagma téren. Kövekkel, Molotov-koktélokkal dobálták a maszkos, gázálarcos, pajzsos rohamrendőröket. A transzparensek nyelével ütötték a rendőröket, amire azok gumibottal válaszoltak. Többen megsérültek, több tüntetőt őrizetbe vettek. A rendőrök könnygázt is bevetettek. A tüntetők a délutáni órákban közölték: megpróbálják áttörni a parlament épülete körüli téren felállított kordonokat, erre azonban lapzártánkig nem került sor. A résztvevők számát ezrekre becsülték.
Hogy mekkora tétje volt a tegnapi athéni döntésnek, mi sem jelzi jobban, mint az a tény, hogy a voksolást megelőzően napi csúcsra emelkedett az euró a dollárhoz képest, több mint egydolláros nyereségen volt a nyersolaj ára, drágult az arany, és emelkedtek az európai tőzsdemutatók. A parlamenti szavazás után a növekedés megtorpant, amiben szerepet játszott, hogy a görög parlamentnek csütörtökön a megszorító csomag végrehajtási törvényeiről és az 50 milliárd eurós privatizációs csomagról is szavaznia kell, miközben Athénból utcai rendzavarásokról érkeztek hírek.
Londoni pénzügyi elemzők szerint egyértelműen csökkent az „azonnali katasztrófa” esélye annak nyomán, hogy a görög parlament elfogadta a középtávú költségvetési takarékossági programot, ám hosszabb távon változatlanul komolyak a kockázatok. A görög államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása mindazonáltal meredeken csökkent a londoni kereskedésben. Az euró, amely a voksolást megelőzően még napközbeni csúcson, 1,442 dolláron állt, 16 órakor 1,435 dolláron, a keddi záróérték alatt volt. A vezető európai tőzsdemutatók emelkedése is mérséklődött a görög parlamenti szavazás után, de továbbra is több mint egy százalékos pluszban álltak 16 óra körül.
Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso és az Európai Tanács elnöke, Herman van Rompuy közös közleményben fejezték ki a csomag elfogadásával kapcsolatos örömüket, és azt „egy életbevágóan fontos lépésnek” nevezték, amellyel Görögország elkerülheti az államcsődöt. A két politikus ugyanakkor figyelmeztetett: Európa csütörtökön is Athénra figyel majd. A német kancellár, Angela Merkel „jó hírnek” nevezte a görög parlamenti szavazás eredményét, és hangsúlyozta, hogy a reformok „szükségesek”. A német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble is üdvözölte, hogy „a parlament megmutatta: felismerte felelősségét Görögország és Európa felé”. Most azon kell dolgozni, hogy konszenzus alakuljon ki az egyes intézkedésekről, és végrehajtsák azokat – tette hozzá. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ideiglenes vezérigazgatója, John Lipsky eközben arra hívta fel a figyelmet, hogy az elfogadott csomag középpontjában strukturális intézkedések vannak, amelyek a görög gazdaság legnagyobb problémáját, a versenyképességi hátrányt orvosolják.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!