2012. február 03., 09:062012. február 03., 09:06
A dokumentációhoz a közbeszerzéseket felügyelő hatóság (ANRMAP) kért újabb módosításokat, de amint zöld jelzést kapnak, elkezdődhet a versenytárgyalás. A kifutópálya megépítésére a Brassó megyei önkormányzat költségvetéséből különítenek el 22 millió eurót. Ezzel párhuzamosan a környezetvédelmi minisztérium a vízügyi hatóságon keresztül 4 millió eurót fordít a repülőtér környékén szükséges árvízvédelmi munkálatokra.
A versenytárgyalást erre a munkálatra már meg is hirdették, két kilométer gátat kell építeni, és mintegy hét kilométeres szakaszon szabályozni kell a közelben folyó patak medrét. Kovács Attila hangsúlyozta, árvíz esetén a patak vize nem öntheti el a repteret, ezért feltétlenül szükség van ezekre a vízügyi beavatkozásokra. „Ha a közbeszerzés lejár, megkezdődhet az építkezés. Elvileg 12 hónap alatt a kifutópályát is meg lehet építeni” – fejtette ki kérdésünkre a megyei tanács alelnöke, aki szerint amint a felszállópálya megvan, túl lesznek a projekt nehezén, hiszen akkor már sokkal könnyebb lesz beruházót találni , aki megépíti a terminált, vagy az akár kormánytámogatásból is megvalósulhat. „Ha a kifutópálya megvan, jelentkeznek majd potenciális működtetők is” – vallja az elöljáró.
Kovács Attila ugyanakkor arra is kitért, hogy a repülőtér ügyét túlságosan átpolitizálták, pedig azt nem szabadna politikai célokra használni, inkább összefogásra van szükség, hogy minél hamarabb megépülhessen. A reptér összesen 270 hektáros területre épül, ami a Brassó Megyei Tanács magánvagyonába került az államtól, a vidombáki önkormányzattól és az IAR Ghimbav üzemtől. Az utasforgalmat és a teherszállítást lebonyolító terminálok 10 ezer négyzetméteres területet foglalnak majd el, a felszállópálya 2,6 kilométer hosszú lesz.
A tervek szerint évente 500 ezer–egymillió utas megy át a repülőtéren, és óránként több ezer tonna árut fognak mozgatni. Az Erdély egyik legnagyobb beruházásának tartott repülőtér megépítése hatalmas előnyt jelentene a székelyföldi megyék gazdasági és turisztikai fellendítésében, hiszen nemcsak Kovászna megyéhez, hanem Hargita megye nagyon sok településéhez is jóval közelebb van, mint a Marosvásárhely közelében működő vidrátszegi légikikötő.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.